Zábřežské kulturní léto startuje; 10. srpna

Zábřeh – Travesti show, filmová komedie, divadelní představení a bubenická přehlídka. Takový je program prvního týdne Zábřežského kulturního léta, které hostí prostory zábřežského hradu.

Již dnes, v úterý 10. srpna, vystoupí se zábavnou show plnou pěveckých hvězd a známých melodií travesti skupina Screamers. Ve čtvrtek je na programu projekce filmové komedie z dílny režisérky Marie Poledňákové Líbáš jako bůh. Páteční večer bude patřit Napoleonovi a vdově Josefíně, kteří jsou hlavními aktéry hry Generálka Jeho Veličenstva v podání divadelního spolku Václav. V sobotu rozezní nádvoří Tunklova hradu devadesátka bubnů v show Jumping Drums.

Představení začínají ve 20.30 hodin, pouze projekce letního kina začne o půl hodiny později. V případě deště se program přesune do kulturního domu. Volných míst na jednotlivá představení je dostatek, ceny vstupenek se v předprodeji pohybují od 50 do 140 korun podle typu představení.

Divadlo zaplní amatérští herci. Začíná Divadelní dílna; 13. srpna

Šumperk – Šumperské divadlo se bude hemžit mladými herci. Od pátku 13. do neděle 22. srpna se zde uskuteční Setkání mladých amatérských divadelníků známé také pod názvem Divadelní dílna. V pěti třídách budou skupinky frekventantů pracovat pod vedením osobností českého nebo slovenského divadla.

„Hereckou třídu letos povede Václav Klemens. Je to zkušený pedagog, režisér a umělecký šéf, který prošel scénami v Olomouci, Opavě a Ostravě. Třídu loutkoherců má na starost Peter Palik, režisér a dramaturg Bratislavského bábkového divadla. Petr Nůsek, choreograf, učitel a šermíř, bude vyučovat specializaci filmového a divadelního ztvárnění boje.

Dílna Ondřeje Pavelky, herce Národního divadla, nese název Čekání a zaměří se na jeho různé formy v divadle i v životě. Josef Krasula, pedagog Súkromého konzarvatória v Topoĺčanoch, bude předávat své třídě umění autorského divadla,“ přiblížila program a vedoucí jednotlivých kurzů Veronika Zetochová z Divadla Šumperk.

Frekventanti dílen předvedou závěrečné ukázky svého snažení veřejnosti v sobotu 21. srpna od 18 hodin.

Stavenice ovládne Street Fest; 13. srpna

Stavenice – Muzika řady žánrů ovládne na pátek 13. a sobotu 14. srpna Stavenice. Na zdejším fotbalovém hřišti se bude konat další ročník Street Festu.

Že o hudbu na festivalu nebude nouze, to dokazuje dlouhý seznam kapel. Ha hlavní scéně se jich vystřídá dvaadvacet. Namátkou lze jmenovat Los Hongos, Vysoké Napětí, Pepa Rubish, Kriminalität, Thunderblood, R.A.F, Caracas, Moskvič nebo Šrouby.

„Oproti loňsku se bude akce konat na stejném místě po oba dva dny. Návštěvníci se mohou těšit na kapely různých žánrů. Na hlavní scéně bude znít alternativa, ska, punk, hardcore nebo grind, druhá scéna bude patřit žánrům jungle, raggajungle, tekk i raggae. Chybět nebude ani filmový stan, výstavy, fotbálky, vegetariánské jídlo, čajovna, nedaleké koupání a další doprovodné kratochvíle,“ zvou pořadatelé festivalu.

Výtěžek hudební přehlídky poputuje občanskému sdružení RES-SEF, které pomáhá lidem v krizových životních situacích. Vstupné na jeden den činí 149 korun, na oba dny o stokorunu více. V předprodeji stojí vstupenka 199 korun.

Rockeři zvučných jmen vystoupí v Hanušovicích; 14. srpna

Hanušovice – Představení finalistů soutěže Česká rocková liga se uskuteční v sobotu 14. srpna v MParku v Hanušovicích. Divákům od 17 hodin zahraje trojice soutěžních kapel: Crasg-Road, Elementary a Sinistra. Před návštěvníky však nenastoupí jen začínající skupiny, ale také ostřílení matadoři. Hlavními hosty akce totiž budou rockeři zvučných jmen: skupina Kreyson s Láďou Křížkem a formace Krucipüsk a Dogmen.

Jakubovičtí zvou na košt; 14. srpna

Jakubovice – Jakubovickou pouť oslaví v sobotu 14. srpna koštem vína všichni, kteří v odpoledních hodinách zavítají do této obce na Štítecku. Ve 14.30 hodin v místním kostele začne slavnostní bohoslužba. O půl hodiny později je v areálu kulturního domu naplánován tradiční košt vína, na kterém kromě tekuté révy nebude chybět ani pochoutky z myslivecké a domácí kuchyně.

Návštěvníkům bude v průběhu odpoledne hrát dechová hudba Moravští muzikanti, cimbálovka primáše Karla Fišnara, dechová hudba OB Jakubovice a večer program zakončí rocková skupina NOA.

Do Dlouhomilova se sjedou myslivci; 14. srpna

Dlouhomilov – Zelené stejnokroje myslivců budou v sobotu 14. srpna vévodit Dlouhomilovu. Od 11 hodin ve zdejším obecním klubu a sokolovně začne Myslivecký den. Na 12. hodinu je naplánován start trubačské soutěže, pro všechny příchozí bude připravena myslivecká kuchyně a jihomoravská vína. V 15 hodin začne na Skalce slavnostní Svatohubertská mše.

Štíty oslaví pouť s dechovkou; 15. srpna

Štíty – Pouť oslaví v neděli 15. srpna Štíty. Od 8 do 12 hodin bude otevřena radnice, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout výstavu historických fotografií nebo olejomalby krajin a zátiší výtvarníka Jaroslava Strnada. Ve stejném čase se v Turistickém informačním centru budou konat soutěže pro děti i dospělé pod názvem Cesta Evropou.

V 9 hodin začne v místním kostele poutní bohoslužba a po jejím skončení, od 10 do 12 hodin, bude na náměstí vyhrávat dechový orchestr Hanačka.

V Kotelně bude dunět metal; 16. srpna

Šumperk – Legendární belgická progressive-metalová formace coRPus se představí v pondělí 16. srpna 2010 v klubu Kotelna. Do Šumperku zavítá v rámci svého prvního turné po České republice. Vystoupí zde spolu s domácí formací Madgod, brněnskou Tear it Downa a hradeckou skpunou Mordutua. Akce začíná v 19 hodin, vstupné činí pouhých 50 korun.