Muzeum silnic rozšiřuje svou otevírací dobu

Vikýřovice – Otvírací dobu rozšířuje od října muzeum silnic ve Vikýřovicích. Návštěvníci do jeho prostor mohou nově zavítat také v sobotu odpoledne, a to až do 16 hodin.

Muzeum, které slaví rok své existence, ukazuje vývoj silnic v České republice. Unikátním exponátem je například takzvaný kololis, s jehož pomocí se oplášťovávala dřevěná loukoťová kola. Na dvoře muzea jsou uloženy starší stroje a několik historických mostů z regionu. Muzeum je otevřeno od úterý do soboty od 10 do 16 hodin.

Cestovatelé ukáží, jak se žije v Japonsku; 7. října

Postřelmov – Jak se žije v Japonsku? Na tuto a další otázky dostanou odpověď návštěvníci cestopisné besedy, která se koná v pátek 7. října od 18 hodin v kulturním domě v Postřelmově. Alena a Jiří Márovi zájemcům poví, jak žije japonská rodina, ukáží jim tajuplné chrámy, neklidné sopky nebo nespoutané vodopády.

Hrádku bude kralovat Edmond Hall; 7. října

Šumperk - Klarinetistovi Edmondu Hallovi bude věnován pořad Hrádek pro krále, který pořádá kapela Teens Jazzband z Velkých Losin. Hudební večer se uskuteční na malé scéně šumperského divadla v pátek 7. října od 19.30 hodin. Edmond Hall byl spoluhráč Louise Armstronga v Armstrongově slavné kapele All Stars. Hallovy party na šumperském koncertu zahraje klarinetista Michal Zpěvák. Koncert doplní dobové autentické nahrávky.

Do regionu zavítá houslista Ženatý; 9. října

Zábřeh/Mohelnice – Známý houslový virtuos Ivan Ženatý a klavírista Stanislav Bogunia vystoupí v neděli 9. října v zábřežské Galerii Tunklův dvorec. O den později zahrají oba umělci mohelnickému publiku v sále místní základní umělecké školy.

Duo renomovaných hudebníků pro své posluchače připravilo díla Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse a španělského houslového virtuóza a skladatele Pabla de Sarasete.

Ivan Ženatý je uznávaným komorním hráčem, sólistou, ale také hudebním pedagogem, který zakotvil jako učitel houslové hry v saských Drážďanech. Bogunia je žádaným klavíristou, dirigentem a sbormistrem.
Zábřežský i mohelnický koncert začíná v 19 hodin.

V klášterním kostele zahraje skupina Oboroh; 9. října

Šumperk – Folkrocková kapela Oboroh vystoupí v neděli 9. října v Šumperku. Klemby klášterního kostela rozezní svou hudbou od 18 hodin.

„Oboroh v čele se Slávkem Klecandrem uvede duchovní příběh na křižovatce folku, rocku, klasiky a blues. Kapela brzy oslaví čtvrstoletí existence, takže se posluchači dočkají jakéhosi průřezu dosavadní tvorbou Oborohu,“ uvedl dramaturg šumperského kulturního domu Ondřej Polák.

Skupina Oboroh vystupuje pod svým názvem od roku 1989. Má za sebou téměř 25 tisíc prodaných hudebních nosičů a řadu koncertů v České republice i v Evropě. Zatím posledním uměleckým počinem skupiny je album žalmů nazvané Pozvedám své oči k horám, které vyšlo pod hlavičkou firmy Indies letos na jaře.

Do Mohelnice připluje „Banánová velryba“ Halina Pawlowská; 11. října

Mohelnice – Známá spisovatelka a moderátorka televizní talk show Banánové rybičky Halina Pawlowská přijede do Mohelnice. Její pořad Banánová velryba aneb… show Haliny Pawlovské začíná v úterý 11. října v 19 hodin.

Známá televizní moderátorka ve svém zábavném pořadu radí, čte, recituje, vzpomíná, kritizuje a směje se všem i sama sobě. V její nové one woman show diváci uslyší humorné vyprávění příběhů ze života nebo televizních natáčení.

Vstupenka v předprodeji stojí 195 korun, v den akce o padesátikorunu podraží.