Ludvík Mazur bude prezentovat své snímky; 1. listopadu

Zábřeh – Vernisáž dvou cyklů fotografií připravilo na úterý 1. listopadu zábřežské kino Retro. Příběhy kamenů a Doteky života zde bude vystavovat dramaturg Muzea umění v Olomouci Ludvík Mazur.

Fotografie vznikly negativní technikou a následně byly digitalizovány. Ty černobílé pocházejí z Českého ráje a zachycují detaily kamenů, barevné vyobrazují klasické životní situace.

Vernisáž začíná v 17 hodin a uvede ji herec Vladimír Hrabal. Výstava v galerii a kavárně kina Retro potrvá do 30. listopadu.

Jílkova galerie láká na vernisáž obrazů Jana Slováka; 2. listopadu

Šumperk – Výstavu Jana Slováka bude od středy 2. listopadu hostit Galerie Jiřího Jílka. Jeho výstavu nazvanou Nejistá chůze budou moci poprvé diváci spatřit na vernisáži v 18 hodin.

Jan Slovák je středoškolským učitelem. V současnosti působí na Střední zdravotnické škole a Vyšší škole zdravotnické ve Zlíně. Narodil se v roce 1957 v Pradlisku. Vystudoval zlínské gymnázim a na pražské filosofické fakultě obory filosofie a historie. Svá díla vystavuje od roku 1981. Na svém kontě má také dvě knihy. V roce 1995 publikaci nazvanou Tisky, o devět let později knihu Stará svěcení.

Screamers přenesou diváky V proudu času; 2. listopadu

Šumperk, Mohelnice – Dvě hodiny zábavy přiveze do Šumperku a Mohelnice travesti skupina Screamers. Lidem ve středu a v pátek představí nový program nazvaný V proudu času.

„Divačky a diváci se mohou těšit na ztvárnění jednoho kalendářního roku v podání slečen Valerie, Lili, Saši a Pauly. O lechtivé průvodní slovo se pak postará oblíbená moderátorská dvojice slečna Nadja a pan Láďa,“ představila pořad organizátorka Zdeňka Havlínová.

Slavná šestice mužů paroduje v průběhu svých představení celou plejádu hvězd české i světové populární hudby.

Skupina Screamers vznikla v Praze před čtrnácti lety a stala se bezesporu nejúspěšnější a nejkvalitnější skupinou ve svém oboru u nás.

Šumperské představení se koná ve středu 2. listopadu v 19.30 hodin. Cena lístku se pohybuje od 220 do 260 korun. Mohelničtí diváci Screamers uvidí v pátek 4. listopadu od 19 hodin. Vstupenka stojí od 205 do 245 korun.

Růžové děti poprvé stanou před publikem; 5. listopadu

Šumperk – Nejmladší přírůstky Šumperského dětského sboru se v sobotu 5. listopadu poprvé představí veřejnosti. První koncert Růžových dětí začíná ve velkém sále Domu kultury Šumperk v 16 hodin. Vstupné je padesát korun.

Madalen zavzpomíná na zesnulé kamarády; 5. listopadu

Zábřeh – Vzpomínkový koncert věnovaný Honzovi Šebestovi a Standovi Hoigrovi pořádá v sobotu 5. listopadu populární zábřežská folková a country skupina Madalen. Její členové na své zesnulé kamarády zavzpomínají v Katolickém domě od 19 hodin.

Hostem večera bude tentokrát folkrocková kapela Noaco z Litovle. Výtěžek dobrovolného vstupného bude věnován Spolku Metoděj na obnovu dětského hřiště za Katolickým domem.

Výstavní síň se promění v hrnčířskou dílnu; 5. listopadu

Šumperk – V hrnčířskou dílnu a prodejní jarmark se v sobotu 5. listopadu od 9 do 14 hodin změní Výstavní síň Vlastivědného muzea v Šumperku.

Všichni, kdo rádi experimentují, si budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu nebo si budou moci vytvořit figurku z hlíny.

Na jarmarku si budou moci návštěvníci prohlédnout a nakoupit keramiku regionálních výrobců: Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny, Zajíčkových z Cotkytle nebo manufaktur Kolomazník a Hloušková ze Zábřehu.

Hrnčířský den je doprovodnou akcí výstavy Hlína, která v současnosti v muzeu probíhá. Děti mají vstup na akci zdarma, dospělí zaplatí 30 korun.

Geoložka přiblíží vývoj krajiny ve čtvrtohorách; 8. listopadu

Jeseník – Vývoji krajiny ve čtvrtohorách budě věnována přednáška, která se uskuteční v úterý 8. listopadu na jesenické faře.

Éra čtvrtohor v historii Země trvala asi 1,8 milionu let. Dynamické procesy v tomto období vytvořily tvar krajiny, jak jej známe v současnosti.

Přednáška geoložky Vlastivědného muzea Jesenicka Zdeňky Kopečné začíná v 17.30 hodin.

Přednáška přiblíží historii šumperské radnice; 8. listopadu

Šumperk – S historií šumperských radničních budov a městské správy se budou moci seznámit lidé, kteří v úterý 8. listopadu zavítají do šumperského muzea. Přednášku na toto téma zde od 17.30 hodin přednese historik Zdeněk Doubravský.

V jejím rámci se návštěvníci seznámí s písemnými dokumenty a plány, které jsou součástí výstavy 100 let šumperské radnice.