Lidé se mohou vydat do pravěku

Zábřeh - O tisíce let zpět se přenesou lidé, kteří v těchto dnech navštíví zábřežské muzeum. Jeho prostory hostí výstavu Cesta do pravěku.

Nejstarší období, kdy Moravu obývali takzvaní lovci mamutů, přiblíží mamutí kosti a kly, kamenné a kostěné nástroje nebo kopie sošek venuší.

„Další cesta povede k nejstarším zemědělcům. Ti přinesli první keramiku, znalost pěstování a z pracování obilí, výrobu textilu a stavbu stálých obydlí," sdělila ředitelka Vlastivědného muzea Šumperk Marie Gronychová. Kromě množství keramiky a kamenných nástrojů je z tohoto období k vidění i model typického velkodomu.

Dobu bronzovou a halštatskou představí mimo jiné šperky, nástroje a zbraně. Poslední část prezentace je věnována Keltům. Výstava bude v Zábřehu k vidění do 21. dubna.

Koloniál pana Bajzy bude k vidění v šumperském muzeu; 9. února

Šumperk – Koloniál u pana Bajzy. Tak se jmenuje výstava, kterou u příležitosti 120. výročí narození spisovatele Karla Poláčka připravilo šumperské muzeum. Výstavu pojmenovanou po postavě z Poláčkovy slavné knížky Bylo nás pět otevírá 9. února.

Karel Poláček nechává čtenáře svého románu Bylo nás pět nahlédnout do světa obchodování z té zajímavější stránky. Prostřednictvím obchodníků z Poláčkovy knížky se návštěvníci seznámí s vybavením i zbožím dobového koloniálu, cukrárny, obchodu s textilem a řeznictvím. Mohou ale také navštívit výroční trh nebo hokynářství.

„Smyslem výstavy je přiblížit dětem i dospělým, z jakých základů a pod jakými vlivy se rozvíjel obchod a do jaké míry se udržely rodinné i prvorepublikové tradice až do dnešní doby,“ sdělila mluvčí muzea Miluše Berková.

Vystavené kolekce pocházejí ze sbírek Múzea obchodu v Bratislavě, Moravského zemského muzea v Brně, Národního zemědělského muzea v Praze, Muzea Vysočiny a od soukromých sběratelů.

Výstava nemá vernisáž a v Rytířském sále bude k vidění až do 1. května.

Výstava zachytí problémy Haiti; 9. února

Javorník – Výstavu nazvanou Haiti 2010 otevírá ve čtvrtek 9. února Městské kulturní středisko v Javorníku. Fotograf Jiří Veverka na svých snímcích zachytil zemi zasaženou katastrofálním zemětřesením. Součástí vernisáže, která začíná v 18 hodin, je také beseda s autorem o situaci v této zemi.

Čarovnu rozezní folk a etno; 9. února

Šumperk – Kapely, které provozují etno a folkovou hudbu, vstoupí ve čtvrtek 9. února v šumperské Čarovně. Posluchačům budou hrát skupiny Dunibuch. Ungala Bungala a Ho Ci Čo. Koncert začíná v 18 hodin, vstupné je 40 korun.

Expediční kamera seznámí diváky s extrémními sportovci; 10. února

Javorník – Na celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích a sportech se mohou v pátek 10. února těšit obyvatelé Javorníku. V 17 hodin v místním kině začíná festival Expediční kamera.

Návštěvníci kina se mohou prostřednictvím filmu vydat po stopách Čingischána, prožít dobrodružství horolezců na skalních stěnách v Indii, podívat se na vrcholky Himálají, s polskou dvojicí se vydat na nejvyšší pobřežní útes na světě nebo sjet pět tisíc kilometrů dlouhou řeku Kongo.

Vstupné na akci je 60 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Retro bál láká na návrat do 70. let; 11. února

Zábřeh – Dekorace, jídelníček, nápojový lístek i černobílé klipy v retro stylu nabídne Retro bál, který v sobotu 11. února pořádá Zábřežská kulturní.

„Vše bude laděno do stylu doby, kterou v současnosti popisuje již třetí řada oblíbeného seriálu České televize Vyprávěj. Také Retro bál nabídne návrat o pár desítek let zpět, včetně možnosti využít šatníky našich rodičů a prarodičů,“ řekl Vratislav Jarmar ze Zábřežské kulturní.

Ústřední hvězdou programu bude dokonalý dvojník Paľa Habery a ostravský revival legendární slovenské skupiny Team. Do zábřežského kulturního domu přiveze populární hity, jako jsou písně Je to vo hviezdach, Reklama na ticho nebo Malá nočná búrka.

Chybět nebude ani retro diskotéka v podání dýdžeje Hofika, vystoupení taneční skupiny Dance Club a mažoretek.

Vstupenky v ceně 150 korun lze koupit v obvyklých předprodejích v Zábřehu, Šumperku, Mohelnici, Štítech a Hanušovicích. Akce začíná ve 20 hodin.

Kino promítne Černobílý svět; 13. února

Šumperk – Sociální drama Černobílý svět bude v pondělí 13. a v úterý 14. února k vidění v šumperském kině Oko.

Film nominovaný na pět Zlatých glóbů je zasazený do 50. let 20. století na americký Jih. Byla to doba, kdy si bohaté bíle paničky nedovedly představit život bez svých černošských služek a braly je přitom jako věc. V popředí příběhu stojí tři rozdílné a výjimečné ženy. Dvě černošky a jedna běloška se společně rozhodly napsat knihu na téma rasismus a odkrýt tak zažitá společenská pravidla. Vstupné je 90 korun.

Cestovatel seznámí zájemce s výpravou do srdce Afriky; 14. února

Zábřeh – Výpravu za Pygmeji do srdce Afriky nabízí zábřežské kino Retro. Cestopisná přednáška se koná v úterý 14. února.

Cestu na černý kontinent nedávno absolvoval novinář a cestovatel Tomáš Kubeš. „Hlavním cílem naší expedice bylo studium kmenů Pygmejů. Ty dosud nepoznamenala civilizace nebo se s ní setkali pouze okrajově. Součástí projektu byl také prvosjezd řeky Sangha a okolních přítoků, který nám umožnil proniknout do neprobádaných oblastí,“ popsal Kubeš. Jeho přednáška začíná v 17 hodin.

Jeseník ovládne Fenomén Lego; 14. února

Jeseník – Tisíce kostiček stavebnice Lego zaplní v úterý 14. února výstavní sál Vodní tvrze v Jeseníku. Výstavu nazvanou Fenomén Lego otevírá Vlastivědné muzeum Jesenicka.

Výstava je věnována stavebnici, která obohatila svět několika generací dětí. Pouť světem začala plastová stavebnice Ole Kirka Christiansena před více než padesáti lety a dnes o ní lze hovořit jako o hračce století.

Kostky s navzájem spojitelnými výstupky byly záhy doplněny figurkami a množstvím dalšího materiálu. Z Lega tak lze postavit téměř cokoli – automobily, letouny, vlaky, domy, vesmírná plavidla i funkční roboty.

Výstava vedle nejrůznějších modelů bude prezentovat i historii světoznámé fírmy. Své úspěchy v soutěžích First Lego League představí studenti jesenického gymnázia. Pro děti bude připravena herna, kde si budou moci sami vyzkoušet svou tvořivost a fantazii.

Na vernisáži, která začíná v 18 hodin, vystoupí Zdeněk Korčián s přednáškou Život je hra. Hudebně ji doprovodí Radim Hanousek na saxofon a Marian Friedl na kontrabas.

Fotograf zachytil 12 statečných; 14. února

Zlaté Hory/Jeseník – Do tváří dvanácti žen budou moci pohlédnout návštěvníci výstavy 12 statečných, která v úterý 14. února začíná v městském muzeu ve Zlatých Horách.

Autorkou projektu je Zdeňka Weisová z Jeseníku, snímky nafotil Eduard Klaner z Adolfovic. Prostřednictvím fotografií zachytili životní křižovatky dvanácti žen z Jesenicka, které ve svém životě prošly útrapami: osobními traumaty, nemocemi nebo jinými situacemi, které se na první pohled zdály neřešitelné. Vernisáž se koná v 17 hodin.

V těchto dnech je výstava k vidění v jesenickém kinu Pohoda.

Ivo Müller bude vyprávět o Bolívii a Peru; 14. února

Šumperk - Do Peru a Bolívie zavede zájemce přednáška Ivo Müllera, která se koná v úterý 14. února v šumperské knihovně.

Návštěvníci besedy se očima cestovatele podívají do pohoří Cordillera Blanca a navštíví slavnou horu Huascarán. Nahlédnou také do historie starých indiánských kultur nebo se seznámí s životními podmínkami na vysokohorské planině Altiplano. Přednáška začíná v 18.30 hodin.