Pavel Šporcl zahraje s cikánskou kapelou i sólo

Šumperk – Houslový virtuos Pavel Šporcl je jedním z nejžádanějších českých umělců. Díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších pódiích a u všech generací. V rámci Klášterních hudebních slavností jej budou moci slyšet i posluchači v našem regionu.

V pátek 1. července vystoupí Pavel Šporcl na nádvoří zámku ve Velkých Losinách s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensamble. Společně odehráli už přes dvě stě padesát koncertů v různých zemích světa a třikrát vyprodali legendární pražskou Lucernu.

Další dva koncerty už virtuos odehraje samostatně. S programem Pocta Paganinimu zavítá v sobotu 2. července do Karlovy Studánky a o den později vystoupí v kostele kláštera na Hedeči v Králíkách.

Herci naservírují nestárnoucí evergreeny

Šumperk – Foyer Divadla Šumperk rozeznějí dnes od devatenácti hodin nestárnoucí melodie. Zpívá Olga Kaštická, Petr Král, Karolína Hýsková a Tomáš Wurst za klavírního doprovodu. Občerstvení bude připraveno v Zrcadlovém sále. Vstupenka přijde na osmdesát korun. (zak)

Výtvarník vystaví svá díla mezi hlínou a mraky

Šumperk – Mezi hlínou a mraky. Tak nazval svou výstavu výtvarník Alva Hajn, který se představí od středy 29. června v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku.

Výstava je malou ukázkou výběru z rozsáhlého souboru plošných i prostorových prací vytvořených většinou z nevýtvarného materiálu – trhaných pruhů térových papírů, provazů, dřeva a ohýbaných drátů.

„Až do předloňského jara jsme neměli tušení o existenci Alvy Hajna. Patřil k těm, kdo zůstali ve skrytu místa, přestože stopa, kterou zanechal, nezná lokální ani jiná omezení. Žil svými objekty až umanutě, ve víře v ně i v pochybnostech, a všechno ostatní v běžném životě bylo mu vedlejším. Cílem byla nahá pravda, ne krása, anebo jedině čirá krása syrové hmoty," přiblížil autora správce galerie Miroslav Koval.

Vernisáž se koná v Galerii Jiřího Jílka zítra od osmnácti hodin. Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G.

Brníčko se vrátí do středověku s hity Michala Tučného

Brníčko – Zpátky do středověku se na svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje vrátí letos už poosmé hrad v Brníčku. V úterý 5. června tady diváci mohou navštívit tradiční Středověké odpoledne plné vystoupení šermířů, kejklířů, lukostřelců a dobových řemeslníků.

Program zahájí krátce po patnácté hodině lítý souboj šermířů, který trochu zklidní teprve kapela Kelt Grass Band. Jen co dohraje, přijdou na řadu opět ostré kordy a meče.

Tím, co návštěvníky láká vyšplhat na kopec s hradem v Brníčku, je ale tradičně dobrá country muzika. Přivítali tady už například Honzu Nedvěda, Wabi Daňka, Věru Martinovou či Rangers.

„Hlavní hvězdou letošního Středověkého odpoledne bude skupina Fešáci s Michaelou Tučnou. Ve svém pořadu zavzpomínají na country legendu Michala Tučného," pozval k účasti starosta Brníčka Jiří Bartoš. Návštěvníci se tak určitě dočkají hitů, jako je Snídaně v trávě, El Paso, Poslední kovboj či Pověste ho vejš.

Na akci, která se může pochlubit regionální značkou kvality Jeseníky – originální produkt, je vstupné osmdesát korun. Děti do patnácti let přitom mají vstup zdarma. 

Na Smrťáku poběží pivní štafetu

Jeseník – Pivní štafetu připravili organizátoři z areálu Na Smrťáku v Jeseníku na sobotu 2. července. Délka bude přesně jedna anglická míle, tedy 1,609 kilometru, což představuje čtyři okruhy. Každý z účastníků vypije na jeho začátku jedno pivo, přičemž může pokračovat buď sám, nebo předat štafetu dalšímu kolegovi z týmu. Startovné je dvě stě korun pro jednotlivce a dvojnásobek pro tým. Zájemci by se měli registrovat předem do 30. června na webu areálu. 

V lázních zahrají Brejle

Jeseník – Vokálně instrumentální kapela Brejle se představí posluchačům v rámci promenádního koncertu v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku. Koncert začíná v neděli 3. července v patnáct hodin v hudebním altánu. V případě nepříznivého počasí jej organizátoři přesunou do Léčebného domu Priessnitz. 

Ve Vysoké chystají nohejbalový i volejbalový turnaj

Malá Morava – Sportovní víkend zažijí ve Vysoké u Malé Moravy. V sobotu 2. července se tady utkají volejbalové mixy. Prezentace začíná už v půl deváté ráno a kapacita je padesát hráčů. „Na všechny účastníky čeká věcná cena. Pro první tři družstva máme připravené dárkové koše a pro nejlepší hráčku a hráče zvláštní odměnu," zve k účasti organizátor Libor Lužík. Zájemci o start by se mu měli nahlásit co nejdříve na telefonu 604 670 660. O den později budou ve Vysoké soupeřit nohejbalisté. Prezentovat se mohou od půl desáté v Schubert Aréně u Lužíků, přičemž opět platí, že kdo se dřív přihlásí, ten hraje. 

Snímky představí krásy Slezska

Javorník – Na putování krajinou Slezska se mohou vydat návštěvníci nové výstavy v zrcadlovém sále Městského kulturního střediska v Javorníku. Zajímavý kout republiky mohou poznávat na snímcích Lenky Jarošové či Dalibora Ličky. Vernisáž je na programu ve středu 29. června v osmnáct hodin. Výstava potrvá do 2. září.

Zámek nabídne brilantní francouzskou komedii

Velké Losiny – Nádvoří zámku ve Velkých Losinách ožije ve středu 29. června divadelní hrou. Od dvaceti hodin zde vystoupí herci Činoherního studia Bouře s představením francouzského autora Jeana-Claudea Islerta Teď ne! aneb Na tohle teď není ta pravá chvíle.

Brilantní konverzační komedie je postavená na spoustě nečekaných situací a situačního humoru. Eduard je vysokoškolský profesor a rozvedený stárnoucí muž. Jako milenku má mladou studentku Sáru, kterou původně doučoval matematiku.

Jeho bývalá žena Marian mu přichází oznámit, že by ho ráda seznámila se svým novým mladým milencem. Sára je dcera Marianiny nejlepší kamarádky. A aby to nebylo tak jednoduché, přichází za Eduardem ještě jeho dcera Julie, také mladá studentka a přítelkyně Sáry, s požadavkem, zda by u něj nemohla dočasně bydlet se svým milencem Marcem, o jehož existenci neměl Eduard do té doby ani ponětí a který je navíc ve stejném věku jako on.

O zábavu tak bude jistě postaráno. Představení začíná ve dvacet hodin, vstupné je dvě stě padesát korun.

Koloběžkáři se pustí dolů z Kladského sedla

Staré Město – Zdolat Kladské sedlo na koloběžkách mohou účastníci akce, která se uskuteční v sobotu 2. července.

První sjezd začne v deset hodin přímo na vrcholu horského úseku na hranici s Polskem. Další budou následovat v časovém rozpětí asi tři čtvrtě hodiny, a to až do šestnácti hodin. Koloběžky si mohou zájemci zdarma půjčit přímo na místě. „Ochranné přilby máme, chrániče by si měli účastníci vzít vlastní," vyzvali organizátoři z Kulturních zařízení města.

Přejezdu se mohou zúčastnit lidé od patnácti let. Ani ti mladší ale nepřijdou zkrátka. Koloběžky a zábavy budou připravené i pro ně.

Na vrchol Kladského sedla účastníky vyvezou speciální autobusové spoje, které vyjedou v devět ráno a ve 12.40 hodin z náměstí ve Starém Městě. Další účastníky ještě přiberou po cestě u staroměstského nádraží, na sídlišti Květná, na rozcestích ke Kunčicím a Stříbrnicím a v Nové Senince u občerstvení Veber. 

Na Točáku bude Koloběh knih

Šumperk – Zajímavou akci nazvanou Koloběh knih připravili organizátoři z Centra pro rodinu na pátek 1. července v Šumperku. Od čtrnácti do osmnácti hodin bude na Točáku umístěný stánek s knihami, které si budou moci zájemci za dobrovolný příspěvek odnést. Zapojit se přitom mohou i sami, pokud přinesou několik titulů, které už v jejich knihovničce přebývají. Výtěžek použije Centrum pro rodinu na programy pro seniory, děti a veřejnost v Čítárně. V případě nepříznivého počasí se akce přesune na jiný termín.