VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 46. týden

Šumpersko a Jesenicko - Kam vyrazit za kulturou a poznáním? Podívejte se, určitě si z našeho výběru vyberete podle vašeho gusta.

9.11.2015
SDÍLEJ:

Zdeněk Burian.Foto: ČTK

10.11.

Cestovatel povypráví o cestě po USA

Hanušovice – Svá dobrodružství, která zažil během jízdy na kole napříč Spojenými státy americkými, popíše dobrodruh Jiří Chlebníček v úterý 10. listopadu v kulturním domě v Hanušovicích. Přednáška, která bude doplněna fotografiemi i videoklipy, začíná v šest hodin večer. (zak)

11.11.

Kytarový mág představí španělské rytmy

Staré Město – Kytarový recitál španělské a jihoamerické hudby v podání kytarového virtuosa Libora Janečka se uskuteční ve středu 11. listopadu v Kulturním domě ve Starém Městě. Šestačtyřicetiletý sólový kytarista má na svém kontě několik alb věnovaných jihoamerickým skladatelům. Jeho koncert začíná v sedm hodin večer, vstupenka stojí 60 korun.

11.11.

Miloslav König se vrátí jako miláček

Zábřeh – Spanilá jízda po ložnicích horních deseti tisíc, tak by se dala charakterizovat divadelní adaptace slavného a provokativního románu Guy de Maupassanta Miláček, kterou představí kladenské městské divadlo v zábřežském kulturním domě ve středu 11. listopadu.

Georges Duroy, prototyp hezounka z venkova, se propadá mezi pařížskou spodinu, když mu náhoda přihraje přítele, který mu otevře vrátka k budoucí kariéře. Jakmile Duroy objeví nedozírné možnosti hesla Za vším hledej ženu, už ho nic nezastaví.

Titulní roli jedinečně ztvárnil hostující Miloslav König, rodák z nedalekého Postřelmůvku, který po maturitě na zábřežském gymnáziu vystudoval herectví na DAMU a poté působil a působí na mnoha divadelních scénách, včetně Národního divadla. Za svůj herecký výkon v roli Georgese Duroye byl nominován na Cenu Thálie za rok 2013. „Byla to dvouměsíční každodenní dřina, kdy jsme pilovali každý detail," řekl Miloslav König.

Představení Městského divadla Kladno je uváděno v rámci divadelního předplatného, zbylé vstupenky lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní. 

11. 11.

V Horní Lipové si vzpomenou na veterány

Horní Lipová – Krátká zádušní bohoslužba, recitace válečné poezie, zpěv i čtení z dopisů zaslaných z fronty – taková by měla být vzpomínka na veterány z obou válek v Horní Lipové.

„Ve středu 11. listopadu se sejdeme ve čtyři hodiny odpoledne. Bez ohledu na kvalitu počasí, vždy stojíme u pomníku obětem válek v Horní Lipové. Tím hlavním důvodem je historická paměť, která nám velí vzpomenout veterány válek, bez kterých by náš svět byl jiným místem," zvou na akci organizátoři ze spolku Kostelík v horách.

Protože je zároveň i svátek sv. Martina tak po skončení pietního aktu přejdou účastníci akce do blízkého Domu u ospalého heligonu, kde budou moci ochutnat pečenou husu a mladé víno. „Bývá dobrým zvykem přinést s sebou předměty či příběhy spjaté s vašimi předky na vojně. Pravidelně také naše ženy přinášejí pochutiny, které podzim a ony dokážou vytvořit. Proto se nebojte a reprezentujte se skvosty vašich kulinářských dovedností," láká na přátelské sousedské posezení při jídle, zpěvu a vínu spolek Kostelík v horách. (sos)

11.11.

V Jeseníku budou uspávat broučky

Jeseník – Na nádvoří centra Duha v Jeseníku se ve středu 11. listopadu v 16.30 hodin sejdou děti, které se budou chtít zapojit do akce Uspávání broučků. Všichni účastníci by si s sebou měli vzít lampiony, lucerničky a jiné svítilny. Průvod broučků projde večerním Jeseníkem, poté se vrátí k Duze, kde se uskuteční rituál uspávání. Pro účastníky bude připraveno občerstvení, teplý čaj a na konci překvapení pro děti. (zak)

12.11.

Jan Kraus přiveze do Mohelnice Matěje Rupperta

Mohelnice – Jan Kraus a Matěj Ruppert rozehrají svou show v Domě kultury v Mohelnici ve čtvrtek 12. listopadu. Pořad s názvem Hvězdy, jak je neznáte začíná v sedm hodin večer. Základ zábavného večera budou tvořit historky hostů, písničky v podání zpěváka kapely Monkey Business Matěje Rupperta a odpovědi na otázky posluchačů v sále. Návštěvníci za vstupenku zaplatí 330, 300 nebo 280 korun. (zak)

12.11.

Posluchači se vrátí do minulosti

Mohelnice – Ve čtvrtek 12. listopadu se lidé budou moci prostřednictvím besedy vrátit do minulosti. Od půl šesté večer se v mohelnickém muzeu uskuteční přednáška Zbyňka Žouželky na téma spolkový a společenský život v Mohelnici do roku 1945. 

12.11.

Rytířský sál zaplní kresby Zdeňka Buriana

Šumperk – Unikátní kresby a malby Zdeňka Buriana zaplní

Rytířský sál Vlastivědného muzea v Šumperku od čtvrtku 12. listopadu. Vernisáž výstavy začíná v 17 hodin.

Výstava reprodukcí ilustrací Zdeňka Buriana přenese návštěvníky šumperského muzea do období prehistorie a ukáže jim svět plný dobrodružství a dětských motivů.

„Umělec, známý širokou veřejností zejména ilustracemi knih Lovci mamutů, Vinnetou nebo Dvacet tisíc mil pod mořem, zavede děti i dospělé na široké pláně savan, do hlubokých pralesů a džungle a vystoupá s nimi do vysokých hor," uvedl autor výstavy Josef Ptáček ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.

Ve třech tematicky zaměřených místnostech se návštěvníci přenesou do období prehistorie, dobrodružství a dětských motivů, navštíví široké pláně savan, hluboké pralesy a džungle, vystoupají do vysokých hor, poplují po nebezpečných řekách a budou moci nahlédnout do romantických i pošetilých lidských životů.

„Na návštěvníky bude čekat i malé překvapení. V jedné z místností bude umístěn originál obrazu z přebalu knihy s názvem Zavátý život z roku 1941 zapůjčený Památníkem národního písemnictví," doplnil Josef Ptáček.

Pro zájemce všech věkových kategorií budou připraveny komentované prohlídky, čeká na ně i malá soutěž. Výstava bude otevřena do 14. února. (zak)

13. 11.

Mladí herci chystají imrovizační show

Šumperk – Dva mladí talentovaní herci a jeden instrumentalista, přesně tolik členů tvoří netradiční soubor Impra, který přiveze v pátek 13. listopadu na malou scénu Divadla Šumperk Hrádek show Nebuď pussyvní tour. Hanny Firla a Ondřej Král, vítězové Studentské Thálie 2015, naservírují moderní divadelní představení, které bude vznikat až přímo na jevišti. Hrát se začíná v sedm hodin večer, vstupné je 70 korun.

13.11.

Zábřeh čeká svátek ochotnického divadla

Zábřeh – Na celkem šestnáct představení v podání patnácti souborů láká milovníky divadla letošní 9. ročník celostátní soutěžní přehlídky ochotnických divadel O Václava. Zábřežská část přehlídky se uskuteční v kulturním domě o od 13. do 15. listopadu, václavovskou část budou hostit divadelníci ze souboru Václav o týden později, od 20. do 22. listopadu.

„O přehlídku byl i letos ze strany souborů velký zájem. Vybrat to nejlepší, co se na českých a moravských divadelních prknech v ochotnickém světě urodilo, nebylo vůbec jednoduché," řekl Jiří Matějček, jeden z organizátorů přehlídky. Festival slibuje řadu zajímavých inscenací. Klasické situační komedie vystřídají vážné příběhy, chybět nebude muzikál, originální kabaret ani výpravný pohádkový příběh.

Také letos se přehlídky zúčastní studentské soubory, loňští vítězové ze Škeble Lanškroun i Slovanský tyátr z Olomouce. O přízeň diváků se budou ucházet festivalové stálice jako divadlo Ty-já-tr Praha, Dostavník Přerov nebo Divadlo Prkno z Veverské Bítýšky, představí se ale i nováčci z Kolína, Miletína či Pardubic.

Pořadatelé upozorňují na možnost zakoupení permanentek za zvýhodněnou cenu 100 a 150 korun, navíc držitelé divadelního předplatného na rok 2016 v Zábřehu mají volný vstup na zábřežskou část přehlídky.

13.11.

Do Retra opět vtrhne Filmánie. Za lidové vstupné

Zábřeh – Do zábřežského kina retro se po roce vrací Filmánie. Ta nabídne od 13. do 15. listopadu divácky úspěšné filmy za 50 či 70 korun.

V letošním výběru se objevuje patnáct titulů. Mezi nimi nebude chybět žhavá novinka z produkce BBC. Dobrodružství ze světa hlodavců Pidiobři 3D, které na letošním ročníku festivalu Academia film Olomouc dosáhlo na Cenu diváků. „Jde o vizuálně strhující sondu do života malých hlodavců, exkluzivně natočenou miniaturními 3D kamerami. Dokument navíc skvěle nadaboval herec Jiří Lábus," zve na výjimečný snímek vedoucí biografu Věra Smrčková.

Velký prostor Filmánie patří již tradičně dětským a rodinným filmům. „Pro děti jsme připravili tři úspěšné animáky – Mimoni 3D, V hlavě 3D a Ovečka Shaun, která nám celý festival zahájí. Pohádkám jistě bude kralovat český pohádkový příběh Sedmero krkavců. Dětskou část festivalu uzavře na Oscara nominovaná Píseň moře s hloubkou dávných keltských mýtů," doplnila Věra Smrčková.

Výročí digitalizace slaví Retro festivalem Filmánie již třetím rokem. „Celý prodloužený víkend od 13. do 17. listopadu budou mít návštěvníci možnost chodit do kina jen za 50, na 3D filmy za 70 korun. „V loňském roce při některých představeních kino doslova praskalo ve švech. Doporučuji proto využít předprodeje a vstupenky si zakoupit včas na některém z našich prodejních míst," nabádá vedoucí kina. 

13.11.

Mohelnici čeká loutkový maraton

Mohelnice – Doslova loutkový maraton čeká na ty, kteří v pátek 13. a v sobotu 14. listopadu zamíří do Kulturního domu v Mohelnici. Akci odstartuje vernisáž výstavy loutek v pátek v půl páté odpoledne. Hlavní dění se pak odehraje v sobotu. Návštěvníky čeká počínaje devátou hodinou ranní jedna pohádka za druhou. Postupně se představí Loutkadlo (9.00), Loutkové divadlo Kozlík (10.30), Divadlo Matýsek (14.30) a Divadlo Tramtarie (17.00). Součástí akce bude tvořivá dílna se začátky v 14.00, 15.45 a 16.15 hodin. Každé dítě si bude moci sestavit z připravených dřevěných dílů vlastní jednoduchou asi dvaceticentime­trovou loutku, kterou si podle vlastní fantazie výtvarně dotvoří. Svůj výtvor si pak ponechá. 

14.11.

V Dubicku chystají zvěřinové hody

Dubicko – Na tradiční zvěřinové hody zvou provozovatelé hostince Na Nové v Dubicku. Kulinářské speciality se budou servírovat v sobotu 14. listopadu od půl dvanácté. Návštěvníci se mohou těšit na jelení biftečky, gulášek,

dančí řízek s bramborovým salátem, dubickou svíčkovou, výpečky s červeným zelím i pečená žebírka.

14.11.

Studentské kapely zahrají v Blue-s clubu

Jeseník – Jesenický Blue-s club bude v sobotu 14. listopadu od půl osmé večer patřit studentským kapelám.

Koná se zde akustický koncert ke Dni boje za svobodu a demokracii. Představí se jedinečný a v Jeseníku oblíbený Alasdair Bouch a místní parta Skipjack se svým akustickým programem. Vstupné je 100 korun.

17. 11.

O státním svátku je vstup zdarma

Šumpersko – V den státního svátku 17. listopadu bude otevřeno muzeum v Šumperku, kromě stálé expozice, v Zábřehu, Mohelnici a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích pouze v dopoledních hodinách od 9 do 12 hodin. V tento den budou zmíněná zařízení přístupná zdarma. 

17.11.

Dvojice rozehraje vtipnou hru

Javorník – Dva muži a jeden příběh – Two men show přivezou herci Jaroslav Beneš a Miroslav Hrabě do javornického kulturního centra v úterý 17. listopadu. Inscenace vznikla na motivy knižní trilogie Jahody pro Popelku, scénáře a režie se ujala Kateřina Tomanová. Two men show je vtipné představení dvou mužů, kteří hrají prakticky sami sebe. V hlavní roli je mužské ego a ješitnost. Představení začíná v sedm hodin večer, vstupné je 180 korun. 

Autor pozvánek: Jíří Zatloukal

Autor: Redakce

9.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Asi nejmladší "volič" v Kopřivné na Šumpersku, patnáctiměsíční Jakub.
71

Volby táhly, Šumpersko a Jesenicko má šanci na své poslance

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Dva kamiony se srazily v pátek 20. října ráno na hlavním tahu mezi Studenou Loučkou a Moravskou Třebovou.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení