Umožní to mobilní letní kino Biograf Láska, které v následujících měsících zavítá do řady měst a obcí na Šumpersku a Jesenicku. Diváci se na něj mohou těšit kromě Šumperka také například v Zábřehu, Jeseníku, Libině, Loučné nad Desnou, Břidličné, Kunčicích či v Rapotíně.

Mobilní letní kino provozuje občanské sdružení Film for People díky dotaci, kterou získalo z Programu rozvoje venkova prostřednictvím Místní akční skupiny Šumperský venkov.

„Dlouhodobě nás trápí zánik kin v menších obcích, který letos nabral vražedné tempo. Chceme tak lidem na venkově hrát filmy aspoň v létě pod hvězdami," vysvětlil provozovatel Biografu Láska Radek Auer.

Promítací plátno má plochu deset krát pět metrů, a patří tak mezi největší plátna v naší republice, kde je použita konstrukce nafukovacího rámu. Umožňuje nejen promítání filmů, ale také sledování sportovních přenosů nebo videodiskotéky.

A podle čeho se vybírají filmy, které diváci uvidí? „Máme v nabídce několik set titulů. Jednáme vždy s obcemi, co by se jim líbilo. Uděláme předvýběr třeba dvaceti třiceti filmů a rozhodnutí necháme na nich," řekl Radek Auer.

Nejbližší představení se uskuteční už tento pátek a sobotu v Šumperku, a to na netradičních místech. V pátek 14. června se impozantní filmové plátno Biografu Láska nafoukne přímo na Hlavní třídě na Točáku.

Promítat se bude francouzská komedie Co kdybychom žili společně. „Je o partě lidí, která se rozhodne žít v komunitě. Nic na tom nemění fakt, že je jim v průměru pětasedmdesát let. Ve filmu se setkají herecké hvězdy v čele s Pierrem Richardem, Jane Fondovou či Geraldine Chaplinovou," představil snímek Radek Auer.

Pro většinu Šumperanů bude možná velkým překvapením, že kino Oko má zahradu. Kdo se chce podívat, jak to v ní vypadá, může dorazit na sobotní představení Biografu Láska, který tentokrát nabídne snímek Hasta La Vista z Dánska.

Je to jedna z nejlepších komedií loňského roku. Tři mladíci po dvacítce milují víno a ženy, jenže jsou stále ještě panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají do Španělska s vidinou sexuálních zážitků. Nemůže je zastavit ani to, že jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý. Film získal diváckou cenu jak od Evropské filmové akademie, tak na karlovarském filmovém festivalu.

Obě projekce začnou po setmění, tedy kolem čtvrt na deset. Vstupné je vždy osmdesát korun.