Příběhy vycházejí z autentických výpovědí pamětníků, ve výjimečných případech i rodinných příslušníků. Kniha bude slavnostně pokřtěna 28. října v Šumperku, řekl dnes ČTK její autor.

Historik zatím vyzpovídal 42 pamětníků, počet se ale ještě může navýšit. Publikace navazuje na projekt sdružení Post Bellum, kdy jsou příběhy zveřejňovány v Českém rozhlase i na internetovém portálu www.pametnaroda.cz.

„Vše je na internetu, ale knížka je knížka. Smyslem je, aby se o osudech stíhaných mohli dozvědět lidé na Šumpersku. Snažíme se zajistit pro tyto lidi uznání. Pokud dostanou nějaké medaile, je to hezké, ale to hlavní, co jim zůstává, jsou vzpomínky," uvedl Lucuk.

V posledních dvou a půl letech historik vyzpovídal řadu lidí, většinou narozených ve 20. a 30. letech minulého století. Jsou mezi nimi legionáři, účastníci protifašistického odboje, partyzáni, lidé věznění v koncentračních táborech či komunistických lágrech a také disidenti. S prací nelze podle historika otálet, protože například v poslední době mnoho pamětníků zemřelo.

„Nikoho nepřemlouvám, lidé musejí sami chtít se o své paměti podělit. Většinou to dělají s nadšením, mnohdy o jejich pohnutých osudech nemají ponětí ani jejich vlastní děti," doplnil Lucuk.

Jelikož příběhy vyprávějí lidé ze Šumperska, na vznik publikace přispěly finančně například města Šumperk a Mohelnice a obce Libina či Nový Malín. Jedná se ještě ze Zábřehem.

Kniha bude mít zhruba 200 stran, doplní ji i fotografie lidí z jejich mládí či popisovaného období. Většina výtisků bude dostupná v regionu, zhruba třetina se dostane do celostátní distribuce. Náklad činí zhruba 1200 kusů.