7.2.

Cestovatelé zavedou na Madagaskar

Libina – Místní knihovna v Libině zve na cestovatelskou besedu, která se koná v úterý 7. února. Návštěvníky čeká promítání o cestě na horských kolech po ostrově Madagaskar. Cestovatelé je zavedou do deštných pralesů, na pobřeží Indického oceánu i přes vyprahlou savanu. Pořad začíná v šest hodin večer. (zak)

Děti vyrábějí budky i škrabošky

Bludov – Až do 17. března každý všední den čekají v Pradědově muzeu v Bludově na děti výtvarné dílničky. Malí návštěvníci si za pomocí lektora mohou vyrobit krmítko s ptáčky, ozdobný kolík skřítka Theodora a Julinky a taky stojan na tužky. Dílničky budou vždy od 10 do 15 hodin. Od 9. února do 16. března se návštěvníci také mohou těšit na karnevalové čtvrtky - pro děti budou připraveny kostýmy a mohou si také vyrobit karnevalové čepičky a škrabošky. (zak)

8.2.

Česká popová jednička bude zpívat pro Šumperk

Šumperk - Jedna z nejúspěšnějších českých zpěvaček a několikanásobná vítězka ankety Český Slavík Lucie Bílá se po sedmi letech vrací do Šumperka. Jej koncertní recitál je na programu domu kultury ve středu 8. února.

Všechny známé skladby zazní v komornější úpravě, za doprovodu našeho předního klavíristy Petra Maláska. Bez něho si, jak často zpěvačka říká, nedovede představit žádné ze svých vystoupení, ať už jde o komorní recitál či mega koncert.

„Není nikdo, s kým se cítím na jevišti tak opravdově jako právě s Petrem Maláskem. Od prvního do posledního tónu jsme jedna duše a jen s ním můžu lidem říci, co cítím, co mě trápí, co mě dělá šťastnou. Proto naše společné koncerty zbožňuji," uvedla zpěvačka.
Lucie Bílá dominuje české pěvecké scéně po celá léta. Za svou kariéru vydala přes dvě desítky alb. Její hity atakují horní příčky hitparád. Za osudové lze označit setkání a dlouholetou spolupráci s autorskou dvojící Ondřej Soukup a Gábina Osvaldová nebo právě s Petrem Maláskem. Excelovala také v řadě muzikálů. Za titulní roli v muzikálu Johanka z Arku získala v roce 2000 cenu Thálie. Zahrála si však nejen v divadelních rolích, ale ztvárnila také řadu filmových postav.

„A aby toho nebylo málo, máme pro Vás jednu zajímavost navíc, proč byste měli na šumperský koncert přijít. Uvede ho totiž pohodový, zábavný a především pozoruhodný kněz Zbigniew Czendlik. Na místě pak proběhne i autogramiáda jeho zbrusu nové knihy Postel, hospoda, kostel,“ oznámila produkční domu kultury Michaela Horáková.

Koncertní recitál Lucie Bílé s Petrem Maláskem se uskuteční ve středu 8. února od sedmi hodin večer ve velkém sále domu kultury. Vstupenky na sezení zakoupíte za 590, 690 a 790 korun. (zak)

9.2.

Kněz se podělí o historky ze života

Rapotín – Populární kněz Zbigniew Czendlik bude vyprávět historky nejen ze života osobního, ale i kněžského ve čtvrtek 9. února v kulturním centru v Rapotíně. Součástí besedy, která začíná v pět hodin v podvečer, bude autogramiáda knihy Zbigniewa Czendlika a Markéty Zahradníkové se stejnojmenným názvem Postel, hospoda, kostel, která vyšla v říjnu 2016. Knihu bude možné zakoupit na místě za 120 korun. (zak)

9.2.

Cestovatel se vydal z Indie do Evropy

Jeseník – Cestovatelská beseda s vůní exotiky je na programu jesenické knihovny Vincence Priessnitze ve čtvrtek 9. února od 17.30 hodin. Přednášku z Indie do Evropy si připravil Pavel Dobrovský. Bude vyprávět o své cestě z Indie do Pákistánu, Afghánistánu, Iránu a Turecka. Popíše putování, které trvalo několik měsíců, a ukáže jednotlivé země především z jejich pozitivní strany. Vstupné je 30 korun. (zak)

9.2.

Vystavují čínští exiloví umělci

Šumperk - Umění pravdivosti, soucitu a snášenlivosti – tak se jmenuje mezinárodní výstava obrazů, na kterou pozve Vlastivědné muzeum v Šumperku. Vernisáž se koná ve čtvrtek 9. února v 17 hodin v Hollarově galerii. Expozice představuje díla převážně čínských exilových umělců vyznávajících Falun Gong. Tato filosofie založená na kultivaci těla i mysli, je terčem tvrdých perzekucí ze strany čínských úřadů. Umělci ve svých dílech zobrazují lidské osudy v současné Číně i duchovní témata. K výstavě je možné objednat komentovanou prohlídku. Výstava potrvá do 2. dubna, vstupné je 30 korun. (zak)

10.2.

V Zábřehu se bude swingovat

Zábřeh - Zábřežský kulturní dům rozproudí v pátek 10. února všestranný umělec Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, a to s novým koncertním programem Bude to jinak! Příznivci swingu se tak mohou těšit na novinky, ale nepřijdou ani o své oblíbené evergreeny.

Populární orchestr se už více než dvacet let zabývá autentickou interpretací hudby období vrcholného swingu. Jeho pestrý repertoár zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big bandů. Dobová vystoupení Melody Makers jsou vždy precizně laděna do posledních detailů, od paruk přes kostýmy až po celkovou režii.
„Znovu se tedy budeme společně radovat ze swingových kusů žhavých i sladkých, v každém případku však uchu lahodících a za srdce beroucích,“ zve na koncert umělecký ředitel bandu a jeho zpěvák Ondřej Havelka. Vystoupení jeho orchestru startuje v 19 hodin, poslední vstupenky lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní. (zak)

10.2.

Na přednášce představí unikátní most

Vikýřovice – Druhý únorový pátek bude v silničním muzeu ve Vikýřovicích přednášet spoluautor výstavy Brána do nebes – železobetonový most v Podolsku 1938 – 1943 Tomáš Janda. Vyprávět bude o stavbě jednoho z našich nejkrásnějších silničních mostů, kterým je obloukové přemostění přes Vltavu u Písku. Mezi odborníky je tato stavba dodnes považována za špičkovou ukázku našeho mostního stavitelství. Přednáška, výstava a katalog k výstavě jsou snahou komplexně představit jak přípravné práce a samotnou stavbu, tak i projektanty a stavitele, kteří se zasloužili o vznik tohoto mostního díla, o jehož jedinečnosti svědčí mimo jiné i jeho pojmenování Brána do nebes. Přednáška se koná v pátek 10. února v 17 hodin. (zak)

11.2.

Premiéra Divadla Šumperk: Mučedník

Šumperk – Na jeviště šumperského divadla míří další premiéra. Herci nastudovali inscenaci jednoho z nejhranějších současných německých dramatiků Maria von Mayenburga Mučedník. Poprvé šumperský herecký soubor představí tuto hořkou komedii v sobotu 11. února od 19 hodin.
„Hra diváky zavede na střední školu. Student Benjamin se zcela ponořil do četby Bible a Kristova slova i jeho skutky chápe doslovně, snaží se důsledně žít v souladu s nimi a totéž vyžaduje i od svého okolí, tedy matky, pedagogů a spolužáků,“ nastínil děj nové premiéry ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík.
Uvedl, že inscenace poukazuje na zvrácenost náboženského fundamentalismu, nebude však nouze o komické situace. Premiéra inscenace proběhla před pěti lety v berlínském divadle Schaubühne am Lehniner Platz v autorově režii. Šumperské provedení hry režíruje Petr Štindl. (zak)

11.2.

Ochotníci rozehrají Světáky

Jeseník – Oblíbenou inscenaci Světáci, která zatím vždy a všude dokonale pobavila publikum, rozehraje javornický ochotnický spolek v místním kulturním centru v soboru 11. února. Hrát se začíná v sedm hodin večer, vstupné je dobrovolné. (zak)

12.2.

V Barborce opět vyjdou hvězdy

Zábřeh - Když hvězdy vycházejí aneb Koncert mladých talentů je název tradiční akce, kterou nabídne zábřežský hudební cyklus Bravo v neděli 12. února. V tento den se do kostela svaté Barbory sjedou absolventi místní základní umělecké školy, aby zde vystoupili na společném koncertu. V „Barborce“ se tak představí sopranistka Eliška Hrochová, flétnistka Veronika Foltýnová, na klarinet zahraje Simona Kubíčková, na klavír Petra Davidová, Veronika Kordasová a jako host vystoupí Nella Mazáčová. Účinkující Kristýna Novotná a Filip Hrubý rozezní i místní varhany. Šestý koncert cyklu Bravo v letošní sezoně má začátek v 16 hodin, vstupné je dobrovolné. (zak)

13.2.

Kvintet si vystačí bez kapely

Šumperk, Jeseník – Hned dva koncerty si v našem regionu naplánoval vokální kvintet TimbreTone. Šestice zpěváků vystoupí v rámci festivalu Preludium Aloise Motýla nejprve v pondělí 13. února v klášterním kostele v Šumperku a o den později v jesenické Kapli. Obě akce začínají shodně v sedm hodin večer.
Vokální kvintet a capella TimbreTone se skládá ze zpěváků české a polské národnosti. Repertoár je založen na jejich autorských skladbách inspirovaných nejen slovanským folklórem, ale nejsou jim cizí i hudební žánry jako je pop, jazz či electro. Rádi také improvizují a spojují hudbu s poezií. Jsou kvintet a cappella, což znamená, že v jejich skladbách využívají výhradně lidské hlasy. Vstupné na oba koncerty je sto korun. (zak)

13.2.

Tramtárie přiveze do Jeseníku kabaret

Jeseník – Velkou porci zábavy přiveze v pondělí 13. února do Jeseníku olomoucké divadlo Tramtárie. Na scéně Divadle Petra Bezruče naservíruje kabaret Nahatý Shakespeare. Návštěvníci se mohou těšit na chytrou komedii, která se s nadsázkou a humorem věnuje pěti nejznámějším shakespearovským tragédiím. Představení, které začíná v 10 hodin, je určeno pro základní a střední školy, veřejnost si může koupit vstupenky na volná místa za 70 korun. (zak)

14.2.

V Jeseníku rozehrají komedii pražští herci

Jeseník – Populární herci známí z televizních obrazovek zavítají v úterý 14. února do Jeseníku. Na jevišti Divadla Petra Bezruče odehrají komedii Příběh jednoho hradu. Děj se odehrává na jednom historickém sídle. Pán hradu touží po výměně partnerky. Jeho vrtochy gradují do komických situací, při kterých se diváci budou určitě skvěle bavit. Vynikající herecké výkony umocní kolektiv herců a mistrovské režijní zpracování. Hrají: Ernesto Čekan, Jarmil Škvrna, Veronika Arichteva, Antonín Duchoslav, Anna Kulovaná a Karel Soukup. Hra je v divadelním předplatném, volná místa lze dokoupit za 270 korun. (zak)

14.2.

Bozeňov láká na valentýnské menu

Dolní Bušínov – Na úterý 14. února, tedy na svátek svatého Valentýna chystá centrum Bozeňov akci především pro zamilované páry. V restauraci Bozeňov připravuje extra valentýnské menu. Rezervaci lze učinit na: www.bozenov.cz. (zak)