Kniha následuje po stejnojmenném dokumentu, který natočil v koprodukci s Českou televizí.

„Z natáčení zbylo množství nepoužitých materiálů a postupně jsem byl víc a víc vtažen do Welzlova života. Chtěl jsem znova oprášit jeho dobrodružství. Cílem bylo také zachovat povědomí o lidech, kteří o něm bádali,“ řekl autor, který se svým dílem k rodině welzlologů připojil.

Jedna linie knihy sleduje příběh Jana Welzla známý z jeho knih a druhá se zabývá jednotlivými záhadami a realitou skutečného prostředí, v němž se pohyboval. Jsou tu snímky a informace z Aljašky, Yukonu, Sibiře a také Novosibiřských ostrovů nebo snímek a informace o lodi Seven Sisters, na níž se Welzl podle svého vyprávění plavil.

Čtenář se dozví podrobností z posledních dvaceti let jeho života v Dawson City, nechybějí výpovědi lidí, kteří ho znali, kopie úmrtního listu nebo přetisk části rukopisu knihy, kterou v Dawsonu psal.

Kniha je skutečnou encyklopedií, soustřeďuje všechny známé informace o Welzlovi a nabízí i zcela nové věci, které Strouhal objevil. Je to například fascinující příběh knihy Třicet let na zlatém severu ve Spojených státech, včetně jeho vyústění ve stíhání Welzla pro podezření z daňových úniků.

„Poprvé se také naplno ukazuje, že Welzlův vztah s novináři Golombkem a Valentou nebyl tak idylický, jak nám byl dříve předkládán; na světlo se poprvé dostanou Welzlovy útočné dopisy, které se dotýkaly až samotného Karla Čapka,“ řekl Martin Strouhal

Knihu vydává štítecké nakladatelství Veduta. Křest bude mít 21. října v 17 hodin v zábřežském muzeu a 22. října v 18.30 v Muzeu umění v Olomouci. Kmotrem je malíř a cestovatel Libor Vojkůvka. Publikace bude k dostání v běžné síti knihkupectví a také v zábřežském muzeu.