Lidé řezbáře okukují a dávají se s nimi do řeči. Šanci mají ještě do soboty 29. srpna, kdy je ve čtyři odpoledne na programu vernisáž spojená s dražbou.

„Tentokrát se budou dražit nejen menší plastiky, které řezbáři věnují, ale i jejich díla ze sympozia. S výjimkou tří, které vybere dětská porota a které stejně jako ty minulé rozmístíme po obci. U těch dražených bude vyvolávací cena patnáct tisíc korun,“ řekl starosta Pavel Martínek.

Pět z účastníků sympozia je z našeho regionu. Vedle Jaroslava Pecháčka, který z kmene vyřezal skřítka Stromovouse, pracuje šumperský sochař Antonín Suchan a o kus dál jeho syn Marek Suchan. Ten svou plastiku pojmenoval Sedmero, Tomáš Wurst tvoří Němého hejkala,

Romana Krestýnová doluje z kmene Kouzelného dědečka a Jaroslav Minář udivuje kinetickou sochou na principu kyvadla. Nazval ji Tři zlaté vlasy.

Milan Jochacy z Neratovic, který před rokem tvořil čarodějnici s velkým nosem, pracuje letos na podobné figuře.

„Loni přišel kamarád, koukl na čarodějnici a prohlásil, že se podobá Kropáčkové z filmu Zdeňka Trošky. Babka stojí kousek odtud před Tančírnou, a tak jí letos přidám stejně nosatého partnera, aby jí nebylo smutno,“ řekl výtvarník.

Většina řezbářů tvoří sehranou partu a během léta se schází až na pěti sympoziích po celé Moravě.

„Jsou to příjemné akce. Člověk se pořád může naučit něco nového a zároveň se setká s lidmi stejného ražení,“ řekla Romana Krestýnová.

Sympozium se letos přestěhovalo, protože zámecký park je v rekonstrukci. Prostředí v parku bylo pro řezbáře inspirativnější, ale na nové místo za nimi zase přijde víc lidí. Hned vedle je Rybářská bašta a rybník, kam si chodí zachytat turisté.

Loučné by se zakrátko mohlo přezdívat Pohádkov, protože na díla ze sympozia narazí návštěvník na každém kroku.

„Katastr Loučné je velký, ještě se jich sem vejde hodně,“ žertoval včera starosta Martínek. „Máme Kouty, patří k nám i Švýcárna, Červenohorské sedlo nebo Trojmezí. Tam všude by plastiky mohly stát. Ovšem příští rok zřejmě už změníme téma. Místo pohádky by novým zadáním mohly být například Jeseníky.“