Pánové navlečení v modrých nemocničních županech pobavili na závěr publikum společným čtením povídky Podvodníci. Dokonale využili toho, že téměř celá má podobu dialogu dvou pacientů v nemocničním pokoji, kteří si vymýšlejí historky ze své slavné minulosti, a čtení v náznaku zdramatizovali. František Řehák pak pozval publikum na Menzlův film Skřivánci na niti, kterým festival končil.

„Celé ty prázdniny roku 1969 jsme trávili na šrotišti v Kladně. Věděli jsme, že musíme film natočit rychle a rychle taky promítnout, protože vzápětí skončí. Bohužel putoval bez promítání hned do trezoru. Na plátno se dostal až v prosinci roku 1989,“ vzpomínal Řehák.

Před kostelem se pak podával punč a prostor osvětlovaly desítky svíček rozestavěných na schodišti Geschaderova domu.

Vedle stálého okruhu návštěvníků se letos v publiku objevily i nové a zejména mladé tváře. „Hrabal byl velké téma a my jsme byli zvědaví, jak budou lidi reagovat. Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Největší zájem byl díky lesku slavných hostů o zahajovací večer a také o sobotní happening, ale i ostatní večery byly slušně navštívené,“řekla hlavní organizátorka festivalu Zdeňka Daňková.

Za sedmidenní štafetou filmů a čtení stojí celoroční příprava velkého týmu lidí zejména z knihovny, domu dětí a radnice. Zapojili se i studenti obchodní akademie, kteří ze starších knih přepsali texty povídek vybraných pro výbor s názvem Setkání.

Festival sice skončil, ale v klášterním kostele ještě pokračuje výstava fotografií Ostře sledovaný Hrabal. A organizátoři už myslí na pátý ročník. Kdo převezme štafetu po Körnerovi, Werichovi, Suchém a Hrabalovi?

„Jedna z možností je inspirovat se skutečností, že příští rok vyjde kniha o dějinách šumperského sportu. Rádi bychom také festival víc orientovali na mladší čtenáře. Každopádně v roce 2010, kdy se bude konat jubilejní patnáctý ročník festivalu Blues Alive, chceme i festival Město čte knihu věnovat bluesu ve filmu a literatuře,“ řekla Daňková.