Moderátor křtu Petr Konupčík, sám sportovně oblečen, pojal kmotry jako fotbalový tým. V obraně nastoupil ilustrátor knihy Jiří Slíva, v útoku publicista Ivo Šmoldas, který se pak ujal prvního čtení, domácí tým posílil i vydavatel knihy Pavel Ševčík a muzikant Jiří Sedláček, který se spolu se starou sestavou Old Time Jazz Bandu postaral o hudební doprovod.

Za bicími si s bandem střihl dvě skladby i Jiří Slíva. Petr Konupčík všechny vyzpovídal a postupně je odesílal k posedu na tělocvičné švédské bedně, aby se mezi ně nakonec vpasoval sám.

„Když jsem v 70. letech začínal kreslit, oslovili mě z časopisu Stadion, jestli nemám nějaké vtipné kresby se sportovní tematikou. Takže mám už letitou průpravu. O to víc mě potěšilo, že jsem mohl ilustrovat sportovní povídky Oty Pavla. Když je čtete po letech, znovu žasnete, jak napínavě a poutavě ty příběhy napsal,“ řekl Jiří Slíva.

Šumperk dobře zná, protože jeho manželka pocházela z Libiny a studovala šumperské gymnázium.

„Festival Město čte knihu je úžasná akce, každé město by si něco takového, co stmeluje lidi a instituce, mělo vymyslet,“ řekl proslulý ilustrátor.

Festival provází v muzeu výstava vtipných grafik Jazz Café Slíva, kino Oko nabízí přehlídku filmů se sportovní tematikou a především se čte na pokračování. Ivo Šmoldas měl velký úspěch s úvodní povídkou Běh Prahou, která více než o sportu je o vystřízlivění z ideálů komunismu.

V pátek 6. listopadu se četlo v kině Oko, v sobotu je na programu čtení a happening v tenisové hale, v neděli se čte na Komíně, v pondělí v knihovně a v úterý budou v klášterním kostele číst a zpívat Motýlovci.

Jako dovětek připravili organizátoři na středu 11. listopadu čtení v G klubu spojené s besedou s olympijským vítězem Jiřím Raškou.

Na všech čteních je v prodeji kniha povídek a také trička s originální kresbou Jiřího Slívy. Výtvarník v ní spojil princip festivalu a jeho letošní sportovní téma. Nakreslil cyklistu se stohem knih na zádech.