Bluesmani přiznávají, že v prostředí věznice, kterému se mezi muzikanty přezdívá bluesová konzervatoř, hrají poprvé. Neobvyklému prostředí přizpůsobili i repertoár.

„Vybrali jsme několik skladeb s vězeňským obsahem. Skládali je trestanci v amerických kriminálech. Byli to převážně černoši, kteří se za mříže dostali například za potulku,“ řekl hráč na harmoniku Matěj Ptaszek.

Pro vězně jsou podobné koncerty příjemným zpestřením každodenního stereotypu. „Je dobré, když se tu koná nějaká kulturní akce, když přijede kapela zvenku,“ řekl jeden z posluchačů, který se představil jako Robert.

Bluesová dvojice dostala během hodinového koncertu muzikou od americké řeky Mississippi obecenstvo do varu. Luboš Beňo se ukázal jako opravdový mistr hry na kytaru a Matěj Ptaszek předvedl kromě harmoniky také několik neobvyklých nástrojů. „Hrál jsem na harmoniku přes mosaznou troubu od fonografu z dvacátých let. Zvuk je pak podobný tomu ze starých desek,“ vysvětlil.

Za své vystoupení sklidili bluesmani potlesk vestoje. „Když člověk hraje v prostředí, kde blues vznikalo, je vděčný za každou ovaci. Publikum bylo skvělé,“ sdělil své dojmy bezprostředně po koncertu Ptaszek.

Neopakovatelná atmosféra koncertu však nezůstane za branami věznice. Hráčské umění interpretů i reakce publika zaznamenávalo nahrávací zařízení a na jaře příštího roku by měl z koncertu vzniknout kompakt.

„K albu plánujeme uspořádat speciální turné. Uvažujeme, že se deska bude jmenovat Beňa a Ptaszek v kriminále,“ prozradil manažer kapely Jaroslav Fořt.

Petr Krňávek