Když ve Vernířovicích odbočujeme na úzkou silničku vedoucí k cíli naší cesty, všimneme si malé kolony asi pěti aut, která se na nás nalepila. Většina vozů má dámské osazenstvo. Na místě se nás schází asi sto padesát, na třicet holek je jeden muž. Taková je realita. Čeká nás převážně dámská jízda.

Na základně Švagrov to hučí jako v úle. Ve zkušebně se „kvokání" ještě znásobuje. Ve tři má začít oficiální zkouška repertoáru na pětapadesáté výročí sboru, ale masa zpěváků je k nezastavení. „Nic se nezměnilo," konstatoval dirigent sboru Tomáš Motýl, jehož výmluvné gesto žádající ticho většina přítomných ani nezaregistrovala. „Bude ještě čas na povídání, pojďme něco dělat!" dožaduje se Tomáš pozornosti.

Začíná rozezpívání a už se ze stopadesátičlenného tělesa ozývají první nadějné tóny. „Zpíváte krásně, ale neřvěte tolik," udílí dirigent pokyny.

„Už je to lepší, pokud to tak půjde dál, vezmu vás na zájezd," usmívá se Tomáš. Po dvou hodinách končí oficiální část. Loučí se první zpěváčci. Ostatní jdou na guláš.

A co se děje pak? Začíná zpívání až do roztrhání těla. Pěje se venku před základnou, ve zkušebně, v jídelně… Až do ochraptění. Kdo umí na něco hrát, chopí se nástrojů. V improvizované kapele je basa, dvě až tři kytary, harmonika, klavír.

Zpívání střídají vzpomínky ze zájezdů, soustředění, vybavujeme si i nenáviděné songy, které bylo nutné nastudovat pro komunistické papaláše jako kompenzaci za krásné koncertní zájezdy po celé Evropě.

Jsme skupina lidí, ve které jsou učitelky, podnikatelky lékařky, manažerky, prodavačky i profesionální pěvkyně od osmnácti do pětašedesáti let. Sjeli se lidé ze všech koutů Česka, Rosťa dorazil dokonce z Německa.

Absolutně odlišní lidé, které spojuje radost ze zpívání. Tu jim do srdcí zasadili Alois a Tomáš Motýlové. Ten první, Lojzík, se na nás díval už shora. Minulý týden v neděli navždy odešel. Ale pokud nás viděl, mohl být spokojený z toho, kolik lidí „nakazil" láskou k hudbě a že ta „nákaza" se šíří dál skrze jeho syna Tomáše.

Na Lojzíka jsme vzpomínali moc. Vesele i se slzou v oku, zvlášť když jsme si zazpívali ty jeho Bysterský zvony. Obří srdce ze svíček a zpěv největších „motýlovských" pecek – to byla ta nejlepší vzpomínka.