Třetí premiéra letošní sezony z pera Johna Millingtona Synge je příběhem Christyho Mahona. Mladík se zjeví v jedné vesnici na západním pobřeží Irska a pochlubí se, že zabil svého nesnesitelného otce. V zaostalém prostředí irského venkova se však nestane vyvrhelem, jak by se dalo čekat. Svým vyprávěním na místní obyvatele zapůsobí a stane se hrdinou celé vesnice. Především ženy nemají daleko k tomu, aby se o něj popraly.

Vše se změní, když do vsi dorazí také jeho otec. Vražda, kterou se Christy tak chlubil, se mu nepovedla. Byla jen zraněním, možná ani ne smrtelně nebezpečným. Z hrdiny se během okamžiku stává nula. Mladík po objasnění nepravého mordu přichází o všechno, co v novém útočišti nabyl, zejména obdiv hospodské dcerky Peggeen.

Hra Hrdina západu byla napsána v roce 1907. Jejím ústředním motivem je rozpor mezi iluzí a realitou. Západním světem je míněn zaostalý irský venkov odtržený od vyspělejších částí Irska.

V době svého prvního uvedení hra vyvolala velký rozruch. Horlivými irskými vlastenci a puritány byla považována za urážku irské národní povahy.

Hlavní postavu hry ztvární Ondřej Brett, jeho otce Jiří Konečný. Režisérem hry je Jiří Novák, jehož poslední šumperské dílo, Jitřní paní, se setkalo s velkým úspěchem a oceněním na festivalu České divadlo.

Premiéra začíná v obvyklém čase v 19.30 hodin. Už v 18 hodin se v prostorách divadla uskuteční vernisáž výstavy Toma Hrubého nazvaná Kousek nebe.

Soutěž o lístky na premiéru hry Hrdina západu

Chcete získat vstupenky na premiéru hry Hrdina západu? Zapojte se do soutěže Šumperského a jesenického deníku a Divadla Šumperk.

Pravidla jsou jednoduchá. Stačí ve čtvrtek 16. prosince, zatelefonovat od 10 do 10.15 hodin na číslo 724 058 198. Prvních pět volajících získá po dvou vstupenkách.

Otázka: Který herec ztvárnil v šumperské inscenaci Hrdina západu titulní roli Cristyho Mahona?

A) Jiří Konečný B) Ondřej Brett C) Matěj Kašík