V úterý 10. července zahraje v šumperském klášterním kostele, o den později si tóny jejích houslí budou moci vychutnat posluchači v zábřežském chrámu svaté Barbory.

Sérii koncertů uzavře ve čtvrtek 12. července vystoupení v jesenických lázních.

Koncerty, které jsou součástí Klášterních hudebních slavností, mají název Ludwig van Beethoven – hudba a duše génia. V netradičním pojetí přiblíží jednoho z největších gigantů světové klasické hudby, jeho sonáty pro housle a klavír, ale také jeho duši a lidský rozměr v dochované soukromé korespondenci.

Gabriela Demeterová je čtyřicetiletá houslistka a violistka. Působí jako sólistka ve světových orchestrech a v roce 2005 získala ocenění Žena roku časopisu Prague Leaders Magazine. S houslemi z roku 1855 z dílny italského mistra Giuseppa Roccy a nástrojem od Kašpara Strnada z roku 1795 koncertuje po světě.

„V programu zazní houslové sonáty Ludwiga van Beethovena, které Gabriela Demeterová přednese za klavírní spolupráce Nory Škuty. Úryvky z Beethovenovy korespondence bude interpretovat filmový a divadelní herec Marian Roden, kterého Demeterová do projektu přizvala," sdělil umělecký vedoucí festivalu Klášterní hudební slavnosti Roman Janků.

Šumperský a jesenický koncert začíná ve 20 hodin, zábřežský o hodinu dříve.

Petr Krňávek, Michal Šíma