Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tři tisíce let starý bronzový poklad upozornil detektor kovů

Zábřežsko – Bronzový poklad starý přibližně tři tisíce let se podařilo najít Vlastimilu Flášarovi z malé obce na Zábřežsku. S detektorem kovů se vydal na procházku do lesa. Když se ozval typický zvuk upozorňující na kovový předmět a začal hrabat v zemi, nestačil se divit.

22.4.2015 1
SDÍLEJ:

Bronzový poklad, který tvořilo pět nákrčníků a jedna šatová spona, našel v lesích na Zábřežsku pomocí detektoru kovů hledač Vlastimil Flášar. Předměty pocházejí z pozdní doby bronzové, takže jsou staré asi tři tisíce let. Foto: Vlastivědné muzeum Šumperk

Rychle mu došlo, že předmět, který vykukoval z hlíny může být cenný. Okamžitě informoval archeologa Jakuba Halamu z Vlastivědného muzea v Šumperku, který přijel nález prozkoumat. „Lokalitu jsme zaměřili, zdokumentovali, vyfotografovali a předměty odborně vyjmuli," řekl Jakub Halama.

Poklad tvořil soubor bronzových šperků. Bylo v něm pět nákrčníků a jedna šatová spona, kterou si tehdejší lidé spínali oděv. Fungovala na stejném principu jako dnes zavírací špendlík. „Předměty pocházejí z pozdní doby bronzové z období asi jednoho tisíce let před naším letopočtem," upřesnil archeolog.

Kde přesně byl poklad objeven, nechce prozradit. Má obavu, že by se na místo vydali další lidé s detektory, kteří ale nebudou tak zodpovědní jako Vlastimil Flášar a nalezené předměty neodevzdají.

„Chystáme se tuto lokalitu prozkoumat. Kromě samotných předmětů jsou také důležité okolnosti nálezu, jako hloubka, místo nebo okolí," upřesnil Jakub Halama.

Prozradil jen, že poklad se nacházel na Zábřežsku v lokalitě, která leží mimo tehdejší osídlení, a byl uložený jen velmi mělce pod zemí. „Pravěcí lidé tam museli ty cenné předměty zakopat záměrně, ale proč, to už z nálezu nevyčteme. V úvahu přichází, že si je tam schovali v době nebezpečí, nebo šlo o součást rituálu, kdy je obětovali svým bohům," vysvětlil archeolog.

V pravěku představovaly takové věci velké bohatství. „Nákrčníky si mohla dovolit pořídit jen bohatší vrstva lidí a i ti měli maximálně jeden. Rozhodně je nenosili běžně. Také spona je abnormálně velká, podobných se na Moravě nenašlo příliš mnoho. Spona je navíc bohatě zdobená rytím," popsal nález Jakub Halama.

Vyzdvihl také, že nálezce Vlastimil Flášar patří k těm detektorářům, kteří si uvědomují kulturní a historickou hodnotu takových věcí a vědí, že je správné je odevzdat, jak také nařizuje zákon.

Amatérští hledači s detektory totiž mnohdy cenné lokality poničí. Odhaduje se, že v České republice se tomuto koníčku věnuje na deset tisíc lidí. Zdaleka ne všichni pátrají po archeologických nálezech, mnoho jich hledá na polích a v lesích militárie ze druhé světové války.

Pokud se detektoráři nepohybují přímo v historické lokalitě, například na zřícenině hradu, ale na polích či v lesích, nedopouštějí se navíc ničeho protiprávního. Stále totiž platí zákon ještě z doby komunismu, který s detektoráři vůbec nepočítal.

„Někteří často ani nepoznají, že se jedná o cenný archeologický nález. V horším případě to poznají, ale neodevzdají ho a budují si soukromou sbírku někde doma. Nejhorší jsou ti, kteří se nalezené předměty snaží zpeněžit třeba na internetu nebo na černém trhu," řekl Jakub Halama.

Zároveň ale upozornil, že jsou i zodpovědní hledači, se kterými spolupracuje, a když něco najdou, hned ho uvědomí.

Unikátní nález si můžete prohlédnout na výstavěPřestože cenný bronzový poklad se podařilo nalézt teprve v polovině února, už dnes si ho může prohlédnout široká veřejnost. K vidění je na výstavě nazvané Šperkovnice šumperského muzea.

„Shodou okolností to bylo asi tři týdny před začátkem výstavy o špercích, kterou jsme tehdy chystali. Tématicky se to velmi hodilo, takže konzervátor musel všeho nechat a přednostně ošetřit tento nález," řekl Jakub Halama, který je spoluautorem výstavy.

Kromě nejnovějších nálezů z doby bronzové jsou zde k vidění i mnohem mladší náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailonky, přívěsky, prsteny, náušnice, náramky či účesové šperky. Zájemci si mohou přijít výstavu prohlédnout do Vlastivědného muzea v Šumperku až do 7. června.

Autor: Michal Krestýn

22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Jeseník - Dolní Benešov 0:3
6

Jeseník zase doma nedal gól a prohrál s Dolním Benešovem

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

K nehodě, která se stala v pondělí 16. října v Bohdíkově, vyjížděli policisté. Havaroval třicetiletý řidič Hondy Civic.

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

FOTO z MÍSTA / Pětadvacetiletý motorkář havaroval v neděli 15. října po poledni v úseku mezi mezi Skřítkem a obcí Klepáčov.

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení