První změny, které si divák při příchodu do jesenického kina bude moci všimnout, je větší plátno. To nové je oproti původnímu prodloužené o metr směrem dolů. „Obraz u druhého nejpoužívanějšího formátu filmu tak bude větší," okomentoval novinku vedoucí provozu kina Petr Víša.

Asi nejatraktivnější novinkou je, že jesenický biograf bude promítat snímky natočené ve 3D. Dosud za takovým vizuálním požitkem museli Jeseničtí dojíždět do Krnova, Bruntálu nebo Šumperka. Digitalizace ale umožní, aby se i „klasické" 2D filmy do Jeseníku dostaly v premiérovém čase. Diváci na ně nebudou muset čekat týdny až měsíce jako dosud.

Technik nyní film v předstihu získá z pevného disku, který pak odešle do dalšího kina. „V den premiéry dostanu klíč a mohu promítat. Nejsme závislí na tom, že se kopie zrovna hraje někde jinde a musíme čekat, až kopie filmu přijede vlakem, poštou nebo pro ni dojet osobně," vysvětlil rozdíl mezi novou praxí a předchozí distribucí filmů na klasických pětatřicetimilimetrových pásech Víša.

Jako první snímek promítne jesenické kino film Avatar ve 3D. Vstupenky na něj už ale zájemci nekoupí. Polovina míst byla vyhrazena pro pozvané hosty a druhou půlku lístků za poloviční cenu vykoupili zájemci už hned první den prodeje. Nedočkaví diváci ale nepřijdou zkrátka. 1. srpna totiž kino promítá také ve 3D animovaný snímek Doba ledová 4.

„Diváci se mohou těšit na filmy, které jsme kvůli uzavření kina nepromítali – Dobu ledovou, Spidermana, nebo Avengers, ale samozřejmě také na aktuální premiéry," řekl Petr Víša.

Ceny vstupenek na 3D představení se budou pohybovat mezi 130 a 140 korunami, v premiérovém týdnu se vyšplhají i na 165 korun. Klasické 2D filmy zdraží oproti minulosti jen mírně. Lístky na ně budou k mání za 80 až 100 korun. Víša upozornil, že minimální cenu vstupenek určuje distributor snímku.

Modernizace kina za 2,8 milionu korun měla být hotová už před měsícem, protáhla se kvůli dodavatelům komponentů. Technologie byla připravená, čekalo se jen na dvě speciální karty do projektoru a serveru.

Digitalizaci kina připravují také v Zábřehu. Zatím ale nevybrali firmu, která technologii dodá.

„Výběrová komise by se měla sejít 10. srpna. Doufáme, že v říjnu to bude hotové," řekla vedoucí kina Retro Věra Smrčková.