V areálu někdejšího hospodářského dvora hned vedle hlavní silnice ze Šumperka směrem na Rapotín vybudovala muzeum Správa silnic Olomouckého kraje. Vzniká díky podpoře kraje a díky grantu z Norských fondů, které na investici za 20, 5 milionu korun přispěly částkou více než 464 tisíc eur.

„Zatím otevřeme první část muzea věnovanou historii silnic. Snahou bylo především zrekonstruovat nejcennější část objektu s klenbami v přízemí,“ řekl vedoucí šumperského střediska správy silnic Roman Bednář. Ten je spolu s Karlou Pospíšilovou autorem libreta k expozici s názvem Via est vita - Silnice je život.

V prostorách muzea se činí obě jeho zaměstnankyně - kurátorka Zina Berková a průvodkyně Romana Tilová. Natírají kovové exponáty, umývají skleněné dveře, uklízejí a dokončují expozici v sále v prvním patře, který bude sloužit pro krátkodobé výstavy. Zatím je v něm část předmětů, které se do hlavního sálu v přízemí nevešly.

Až se podaří opravit i zbývající dvě křídla budovy, rozšíří se muzeum ještě o oddělení mostů a oddělení věnované firmě bratří Kleinů, úspěšných budovatelů silnic a železnic v Rakousku-Uhersku.

Přístup do objektu muzea lemuje řada historických kamenných patníků, v expozici pak najdou návštěvníci na příklad sbírku služebních silničních odznaků, nářadí a výstroj dávných cestářů, formanský vůz a silniční sáně z počátku 20. století nebo ceduli k výstavbě silnice na Červenohorském sedle z roku 1911. Zmíněný kovový kololis, asi sto let starý, získal Roman Bednář od potomka známého kovářského rodu Šanovců ze Svébohova.

Slavnostní otevření muzea je na programu v úterý 26. října, ale pro veřejnost bude otevřeno až o den později, ve středu 27. října. Otvírací doba bude od úterý do pátku od 10 do 16 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.