Stanoveno je už i datum otevření: 26. října.

„Ono to muzeum právně existuje už od roku 2005. Má zřizovací listinu, kurátora, metráky archiválií a řadu sbírkových předmětů, které jsou zatím uloženy na různých místech. Chybí mu jen sídlo,“ řekl vedoucí šumperského střediska silničářů Roman Bednář, který je hlavním iniciátorem projektu.

Muzeum má mít tři hlavní oddělení, z nichž letos bude hotová jen část věnovaná silnicím. Ta obsadí severní křídlo hospodářského dvora, které je díky krásným klenbám v přízemí stavebně nejzajímavější. Celý dvůr má tvar písmene U.

Další dvě oddělení muzea budou patřit mostům a rodině Kleinů, což byli významní stavitelé silnic na celém území Rakouska- Uherska. Centrum jejich podnikání bylo ale právě na Šumpersku.

Areál na okraji Vikýřovic má i rozsáhlé venkovní plochy, na nichž budou vystaveny na příklad silničářské stroje a také staré mosty. Už dnes tu stojí ocelové mosty přestěhované z Rudy a Moravičan nebo lávka pro pěší, která se dříve tyčila nad železniční tratí na Lidické ulici v Šumperku.

Ta by v budoucnu měla překlenout hlavní silnici, u níž areál stojí, a stát se tak funkčním exponátem.

„Dáváme šanci a azyl všem zajímavým předmětům, které stojí za záchranu a jinak by skončily v kovošrotu. A máme ve sbírkách i řadu skutečných vzácností, jako jsou na příklad služební odznaky z doby Rakouska-Uherska, první republiky i protektorátu. Depozitář i archiv muzea bude samozřejmě sloužit badatelům. V patře je prostor pro příležitostné výstavy,“ řekl Roman Bednář.

V areálu vyroste časem i kryté lapidárium pro různé kamenné prvky používané na silnicích a mostech, jako byly patníky, hraniční kameny, milníky a staré dopravní značky, ale také sochy ze zničených mostů.

„K hlavní budově dostavíme historickou kovárnu. Kovárny kdysi lemovaly silnice stejně jako dnes autoservisy nebo benzínové pumpy,“ řekl Bednář.

Investorem stavby je Správa silnic Olomouckého kraje. Současná první etapa si vyžádá 17,3 milionu korun, z toho 85 procent uhradí dotace z takzvaných Norských fondů.

Jedním z důvodů, proč muzeum vzniká právě na Šumpersku, je i tradice. Právě Šumperk byl totiž od roku 1898 takzvaným inspekčním okresem. Bylo tady oddělení zemských stavitelských úřadů k okresním silnicím pro část dnešního Olomouckého kraje, ale i část Bruntálska a Svitavska.

Na okraj: S muzei se roztrhl pytel

V dnešní době, kdy slovo krize pořád ještě straší v našem každodenním slovníku a kdejaký podnik se zavírá, to působí přinejmenším paradoxně.

Ale shodou okolností to tak zkrátka vyšlo: už na konci roku budeme mít na Šumpersku pět nových muzejních expozic.

Ta silniční bude lákat turisty na okraji Vikýřovic. Interiér synagogy v Lošticích obsadí expozice věnovaná místní židovské komunitě. Sklepení Geschaderova domu v Šumperku se mění ve stálou expozici čarodějnických procesů. Vlastní muzeum v patře kulturního domu bude mít od podzimu obec Police. A zcela nové Pivovarnické muzeum buduje v bývalé škole vedle své příjezdové silnice pivovar v Hanušovicích.

Protlačit k realizaci Muzeum silnic trvalo skoro deset let, ostatní tři záměry jsou podstatně novějšího data. Pomohly dotace evropských fondů, kraje a obcí. Zkrátka se to tak letos sešlo. Čtyři bohulibé záměry znamenají vedle vlastních muzeí, které mohou být lákadlem pro turisty, také to, že se opravy dočkají jejich sídla.

Dnes nevzhledné a v některých případech i rozpadající se budovy zažívají zmrtvýchvstání, protože se pro ně našlo využití. Nezbývá, než tleskat.