To vše korunované sálajícími litinovými kamny, do nichž se přikládá dřevem jako za starých časů. Člověk skoro očekává, že zpoza rohu vystoupí Karel Václav Rais v doprovodu zapadlých vlastenců.

Místo Raise ale návštěvníky tradiční výstavy už poosmé vítá Jena Preisová. Na důchod se vrátila z Olomouce do rodné Police a z učitelky matematiky a fyziky se stala kronikářka obce.

V okolí ji ale proslavily právě výstavy, které pořádá vždy v době svátku Dušiček. Té letošní patří právě tento víkend. Otevřena bude ještě v neděli 1. listopadu od 10 do 17 hodin.

„Vždycky mě zajímala historie, a tak jsem si na stará kolena řekla, že si ji vychutnám. Začala jsem před sedmi lety starými fotografiemi domů v obci, k nimž jsem přidala snímky jejich současné podoby. Ohlas byl tak velký, že jsem musela pokračovat. Lidé mi ochotně věci půjčí na dobré slovo,“ říká sympatická šedovlasá dáma.

Témata výstav zásadně vymýšlí sama a sama věci také instaluje. Vystavila staré listiny, předměty užívané starými řemeslníky, pak přešla na šikovné ruce a nabídla postupně práce malířů z regionu, řezbářů a uměleckých kovářů.

Letos jsou to výrobky z kůže, batika a malované hedvábí, to vše provázené fotografiemi Jitky Václavíkové ze Strupšína a pohádkami o plyšácích místní autorky Aleny Chudobové.

Výstava má každý rok ohromný úspěch. Před rokem si ji prohlédlo 510 lidí. Ještě víc než o vlastní vystavené práce jde ale o příležitost pro setkání sousedů i přespolních.

V předsálí se u kachláků podává gulášek a koláče. A výtěžek z dobrovolného vstupného jde pokaždé na dobrou věc: na opravu vstupních dveří do kostela nebo opravu pomníku. Letos to bude slavnostní vyšívaný prapor obce.