Hlavní hvězdou bude sedmdesátiletý kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington, jeden z nejpopulárnějších představitelů neworleanské větve blues. Muzikant letos získal ocenění za celoživotní hudební přínos a primátor New Orleans dokonce vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona.

„O Washingtona jsme se snažili ze všech umělců, které ještě chceme do Šumperku přivézt, asi nejdéle. Až letos se nám podařilo sladit termíny. Jsme rádi, že si tento dluh budeme moci odškrtnout," uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Kytarista uzavře program v sobotu 16. listopadu, o dva dny dříve vystoupí také v Kongresovém centru ve Zlíně.

Oba hlavní večerní koncerty, které se uskuteční 15. a 16. listopadu v šumperském domě kultury, proběhnou ve znamení foukací harmoniky. Poprvé se v Šumperku představí all stars projekt The Golden State – Lone Star Revue, kde kromě brilantních amerických kytaristů Ansona Funderburgha a Little Charlieho Batyho hraje vynikající harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel.

Stejný nástroj mistrně ovládají i hvězdy sobotního večera – Rick Estrin a Brit Paul Lamb.  „Naším přáním je zdržet Little Charlieho Batyho v Šumperku do soboty a zorganizovat třeba alespoň na jednu píseň společnou jam session bývalých dlouholetých spoluhráčů," doplnil dramaturg Ondřej Bezr.

K dalším zajímavým jménům hlavních večerů patří například mexická kytaristka a zpěvačka Tere Estrada, londýnská skupina Heymoonshaker, která kombinuje kytaru a beatbox, Przytula & Kruk z Polska nebo Justin Lavash Duo z Velké Británie a Česka.

První den Blues Alive, což je čtvrtek 14. listopadu, nabídne blues ze zemí visegrádské čtyřky. Vystoupí například naše Druhá tráva, Los Agentos z Polska, Mystery Gang z Maďarska a „mimo čtyřku" americký kytarista a producent Steve Walsh. Koncerty však budou i v klášterním kostele, H-Clubu a v pivnici centra Maják.

Vstupenky i permanentky jsou v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk, která je otevřena od pondělí do pátku od 14 do 18 hodin, a lístky lze také rezervovat na www.bluesalive.cz, kde je také přesný program, hudební ukázky i další informace.