Tajemné, opuštěné, krásné. Takovými slovy popisuje Karel Jedonek Rychlebské hory. Nejsevernější pohoří českého Slezska má prochozené jak své boty. Toulával se jím, když chodíval pěšky z Ramzové za svým kamarádem do Vidnavy.

„Stávalo se mi, že jsem při svých cestách nepotkal živou duši. Rychlebské hory jsou strašně zajímavé. Jsou mystické, když třeba padne mlha, je v nich krásně," říká Karel Jedonek.

Rychlebské hory jej inspirovaly k sepsání knížky pohádek a pověstí z tohoto kraje. Ve své publikaci sebral pět pověstí, k nim doplnil dalších sedm příběhů pro děti, jichž je sám autorem.

Čtenáři se tak v knížce Karla Jedonka dočtou o vidnavském balvanu, zámku Jánský vrch, Venušáncích z Venušiných misek, porodní bábě z Uhelné nebo o hradu Rychleby. „Všechny příběhy jsem sepsal během roku a čtvrt," spočítal Karel Jedonek.

Útlá knížka vytištěná na tvrdém papíru je svázána v pevné knižní vazbě. To u knížek s regionální tematikou nebývá zdaleka pravidlem. „Fortelnou" podobu publikace si mohl autor dovolit díky sponzorství Rostislava Šotoly.

Čtenáře na první pohled upoutá spousta barevných ilustrací kreslířky Kateřiny Preisové. Neobvyklý grafický vzhled, kdy okraj každé stránky lemuje výřez z ilustrací, dala publikaci Michaela Stuchlá. „Kniha je určena dětem, které se učí číst, nebo rodičům, kteří dětem čtou," objasňuje podobu knihy její autor.

Pohádky a pověsti z Rychlebských hor jejich tvůrci především rozdávají přátelům či známým. Knihy nyní zbývá pár desítek kusů. Ačkoli není určena pro volný prodej, dostala se už do Španělska či skotského Edinburghu.

„Syn dělá na ARU v šumperské nemocnici, tak se domluvil a před Vánoci dostal knížku každý z malých pacientů na dětském oddělení," přiblížil osud části nákladu čerstvý šedesátník.

V letošním roce by se Pohádky a pověsti z Rychlebských hor mohly dočkat dotisku, aby si je mohla koupit široká veřejnost. Publikace by mohla mít též pokračování. Novopečený spisovatel má už nyní v bloku dalších pět pohádkových příběhů.