19.4.

Autor předčítá ze svých knih

Šumperk - Autorské čtení olomouckého spisovatele Michala Sýkory, jehož knihy se staly předlohou pro několik pořadů České televize, bude hostit ve středu 19. dubna šumperský G-klub. „Ve svých odborných pracích se věnuje hlavně britským detektivkám a moderní próze, ale je i autorem populárně naučných knih,“ uvedli k pořadu, který začíná v šest hodin večer, pořadatelé. Vstupné je 30 korun. (zak)

19.4.

Trojice umělkyň zahraje v lázních

Jeseník - Mezinárodní koncert absolventek proslulé hudební akademie Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech se bude konat ve středu 19. dubna v Zrcadlovém sále jesenických lázní. Posluchačům se představí od 19 hodin trio špičkových umělkyň ve složení Kristýna Landová (CZ) - flétna, Victoria Roman (D) - flétna a Yuri Murakami (JAP). Vstupné je 80 korun. (zak)

19.4.

Pražští herci servírují komedii

Rapotín – Skvělé herce jako je Vanda Hýbnerová, Kateřina Hrachovcová, Jiří Žáček, Richard Trsťan či Vojtěch Záveský budou moci na vlastní oči sledovat v akci návštěvníci kulturního centra v Rapotíně. Členové souboru Divadla Palace zde ve středu 19. dubna odehrají skvělou komedii S nebo bez. Opona se zvedne v sedm hodin večer. Ceny vstupenek jsou od 220 do 330 korun. (zak)

19.4.

Divadelní jaro v Zábřehu nabídne tři skvělé kusy

Zábřeh - V zábřežském kulturním domě se schyluje k další divadelní události. Tu slibuje skvělý komediální kus pražského divadla Palace s názvem Vše o mužích, v němž exceluje herecké trio Filip Blažek, Maroš Kramár a Filip Slaný. Publikum je zváno do kulturního domu ve středu 19. dubna.

Hra, skvěle napsaná chorvatským spisovatelem Miro Gavranem, v sobě skrývá zajímavé příběhy různých mužských typů. „Komedie Vše o mužích u nás před čtyřmi lety bodovala, proto jsme se rozhodli ji znovu nasadit, a to mimo divadelní předplatné,“ uvedl produkční Vratislav Jarmar k představení, které je v Zábřehu již několik týdnů vyprodané.

Zábřežská kulturní však nabízí vstupenky na 29. dubna, kdy uvede excelentní slovenskou komedii Rybárik kráľovský s hereckými legendami Emílií Vášáryovou, Milanem Lasicou a Milanem Kňažkem. Kus zachycuje osudy trojice sedmdesátníků. „Dějem hry symbolicky prolétá ledňáček jako symbol ztraceného mládí či unikající naděje,“ vysvětluje název hry Jarmar.

Ztřeštěnou komedii Manželský čtyřúhelník, v které se objeví Martin Kraus, Michaela Badinková, Dana Homolová a Daniel Rous, naplánovala produkce zábřežského kulturáku na nádvoří bývalého zábřežského hradu. „Na toto divadelní představení zveme zájemce ve středu 7. června, uskuteční se pod otevřeným nebem v rámci druhého ročníku festivalu Hvězdy na hradě,“ uzavřel zábřežskou divadelní nabídku Vratislav Jarmar. (zak)

20.4.

Vzpomenou si na Gerharda Wanitschka

Šumperk - Vzpomínkové odpoledne věnované Gerhardu Wanitschkovi připravuje ve čtvrtek 20. dubna Městská knihovna Šumperk ve spolupráci s radnicí. V pět hodin v podvečer večer bude v informačním centru na Hlavní třídě otevřena výstava z cyklu Obyčejní lidé v neobyčejných časech, kterou připravilo sdružení Respekt a tolerance, jejímž členem Gerhard Wanitchek byl.

Putovní výstava, dokumentující příběhy židovských osobností, cestuje po školách v regionu. Zaměřuje se na osudy členů předválečných židovských komunit na Šumpersku. Výstavu si mohou zájemci prohlédnout do 7. května.

Program pokračuje od půl sedmé v Městské knihovně Šumperk. „Na setkání si připomeneme tohoto nesmírně skromného člověka, který se velmi rád vracel do Šumperka. Jeho zásluhou se zlepšil stav židovského hřbitova, kde vlastnoručně pracoval na záchraně některých hrobů,“ uvedla ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

Připomněla, že Gerhard se zajímal o osudy židovských rodin v regionu v předválečné, válečné i poválečné době. Mezi svými krajany s badhersfeldského turistického spolku vybral nemalé finance na restaurování mobiliáře klášterního kostela Zvěstování Panny Marie. Zviditelnil významného šumperského rodáka Romana Karla Scholze. V září loňského roku bylo Gerhardu Wanitschkovi uděleno čestné občanství města Šumperka. Zemřel v začátkem října loňského roku. (zak)

20.4.

Muzeum zve k prostřenému stolu

Mohelnice - Muzeum v Mohelnici připravilo s poetickým názvem Stolečku, prostři se. Expozice nabídne reprezentativní výběr stolního nádobí, jídelních servisů, čajových a kávových souprav pocházejících nejen z muzejních, ale i soukromých sbírek. K vidění budou také porcelánové miniatury nebo drobné nádobíčko pro panenky. Exponáty doplní kolekce ručně zdobených ubrusů a prostírání.

„Se stolováním se pojí rovněž znalost etikety. Tu si budou moci návštěvníci připomenout na několika posterech, které přiblíží nejen pravidla stolování, ale umožní také nahlédnout do historie stolního nádobí,“ uvedla mluvčí muzea Michaela Kollerová.

Kromě toho se návštěvníci naučí skládat ubrousky do ozdobných tvarů a děti si mohou prostřít stůl třeba na narozeninovou oslavu.
Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 20. dubna v 17 hodin. Navštívit ji pak bude možné až do 18. června. (zak)

21.4.

Zazní fagot a klavír

Postřelmov - Umělci mladé generace budou koncertovat v pátek 21. dubna v Postřelmově. V místním kulturním domě se představí fagotistka Michaela Špačková a klavírista Lukáš Klánský. Oba hudebníci jsou ověnčeni mnoha mezinárodními cenami a ve svém mladém věku sklízejí úspěchy po celém světě. Na koncertě, který začíná v pět hodin v podvečer, zazní skladby Camille Saint-Saëns, Fréderica Chopina, Alexandera Tansmana a Eugéne Bozza. Vstupné je 50 korun. (zak)

21.1.

Doris zve na Den Země

Šumperk, Švagrov – Hned dvě akce, na kterých mohou lidé oslavit Den Země, připravuje na víkend volnočasové centrum Doris Šumperk. V pátek 21. dubna bude od 9 do 17 hodin připraven bohatý program plný soutěží a dovednostních úkolů pro děti v parku za vilou Doris. Vstupné je 40 korun.
O den později mohou zájemci zamířit na základnu Švagrov, kde si rodiče s dětmi mohou užít nejrůznější aktivity v okolní krásné přírodě, a to od 9.30 do 15 hodin. Vyčistí studánku, zasadí vrbu u Studeného potoka, uvaří si v kotlíku na ohni bylinkový čaj a také zhlédnout film Zelená poušť. Ve 13 je v plánu vycházka do okolí Švagrova. Více informací na tel.: 725 082 503. (zak)

21.4.

Old Time Jazz Band slaví narozeniny

Šumperk - Neuvěřitelných šedesát let od svého založení oslaví v pátek 21. dubna v Domě kultury Šumperk skupina Old Time Jazz Band z Loučné nad Desnou. Na slavnostní vystoupení si pozvala hosty V-band Velké Losiny, Hotsy Totsy Five a Swing Q.

Old Time Jazz Band Loučná nad Desnou byl založen v roce 1957, interpretaci tradičního jazzu se tedy věnuje už rovných 60 let. Během své existence získal řadu významných ocenění. Jmenujme například Mezinárodní jazzový festival v Přerově, kde mu byl udělen titul Evropská třída. Kapela byla zařazena do Jazzové encyklopedie a moderní populární hudby edice Supraphon. Má na svém kontě nespočet vystoupení na domácích i zahraničních jazzových festivalech.

Činnost orchestru výrazně ovlivnila osobnost Jiřího Sedláčka, který zde začal působit po deseti letech od založení. Od této doby do současnosti upravil pro skupinu přes 500 skladeb.

„Soubor nyní natáčí nové album, které bude na výroční oslavě k dispozici,“ uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková.

Mezi hosty nemůže chybět spřátelený V-Band Velké Losiny a Hotsy Totsy Five (dříve Teens Jazzband Velké Losiny), což je mladá kapela zabývající se autentickou interpretací jazzu 20. a 30. let. Pravidelně se účastní bezpočtu jazzových festivalů po celé republice i Evropě, mezi její významné úspěchy patří několikanásobné účinkování v anglickém Birminghamu.

A na závěr vystoupí oblíbená kapela Swing Q, která hraje převzaté skladby z oblasti jazzu, swingu a dixielandu. Jedná se především o známé písně a jazzové standardy, často v originálních aranžmá.

Vystoupení legendárního Old Time Jazz Bandu a jeho hostů se uskuteční od sedmi hodin večer ve velkém sále Domu kultury Šumperk. Vstupné na sezení je v předprodeji za 100, v den akce pak za 140 korun.

Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, zatelefonujte si o ně ve středu 19. dubna. Soutěžní otázku najdete v týdeníku Moravský sever, který je součástí úterního Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá týdeník koupit i samostatně s vloženým televizním magazínem.
(zak)

21.4.

Modelky předvedou nové kolekce

Mohelnice – Autorská módní přehlídka TOP STYL jako každý duben už třiadvacet let míří do Domu kultury v Mohelnici. Nejinak je tomu i letos. Špičkové modelky vyjdou na předváděcí molo v pátek 21. dubna v půl osmé večer.

K vidění budou kolekce našich módních návrhářů, jako je Petr Kalouda, Martin Čapek, Veronika Procházková, Alešbáry, Gábina Páralová, Helena Bedrnová a Luděk Hanák, který tradiční přehlídku organizuje. „Návštěvníci se budou moci těšit vedle nových kolekcí na Českou Miss a moderátorku Gabrielu Kratochvílovou Laškovou, Veroniku Kašákovou, Miss Princess of the World Czech Moniku Vaculíkovou a další. Večerem bude provázet Honza Musil,“ pozval návštěvníky Luděk Hanák.

Módní přehlídky TOP STYLE mají v Mohelnici dlouholetou tradici. Konají se pravidelně dvakrát ročně, letos již 23. rokem. Jsou ojedinělé svou atmosférou, která je právě v Mohelnici neopakovatelná. „Od samého vzniku módních přehlídek TOP STYL se stalo samozřejmostí prezentovat tvorbu předních českých módních návrhářů, kterou navštěvují diváci, agentury a hosté prakticky z celé republiky, a co je důležité, rádi se na každou další akci znovu vracejí,“ dodal Luděk Hanák. (zak)

22.4.

Na country bále hraje Texas

Bludov – Večer ve stylu country se koná v sobotu 22. dubna v Bludově. Na country bále, který začíná od sedmi hodin večer v místním kulturním domě, bude hrát kapela Texas. Připravena bude i bohatá tombola a skvělé občerstvení, chybět nebudou řízky či guláš. Vstupné je 100 korun. (zak)

22.4.

Legendární soubor míří do Postřelmova

Postřelmov – Ochotnické sdružení Ty-já-tr / Hrobeso Praha přiveze v sobotu 22. dubna do Postřelmovského kulturního stánku skvělou britskou komedii Dokonalá svatba. Legendární divadelní soubor rozehraje svou inscenaci v půl šesté večer, vstupné je v předprodeji za 120, v den akce za 150 korun. (zak)

23.4.

Přednášet bude filatelista

Bludov – Hostem cyklu přednášek Obyčejní lidé, které pořádá nadace Karla staršího ze Žerotína, bude v neděli 23. dubna filatelista Karel Adam. Přednáška držitele největšího počtu přítisků v Česká republice, začíná v 18 hodin v kapli svatého Kříže v Bludově. (zak)

23.4.

Pohádka zavede na ostrov odpadků

Šumperk – Nedělní pohádka, kterou přiveze do Domu kultury v Šumperku Divadlo Plyšového Medvídka Prostějov, bude mít ekologický nádech. Herci 23. dubna od 10 hodin představí příběh Ostrov odpadků. Ekologická pohádka bude o tom, jak se nám špatné věci jednou vrátí! Vstupné je 70 korun. (zak)

24.4.

Klasika Viva zve na mladého klavíristu

Šumperk – Pozvání na koncertování v Šumperku a Jeseníků přijal od pořadatelů cyklu Klasiky Viva laureát Mezinárodní soutěže Pražské jaro z roku 2016, klavírista Marek Kozák. Jeho umění budou moci sledovat posluchači v pondělí 24. dubna v klášterním kostele v Šumperku a v úterý 25. dubna v Kapli v Jeseníku.

„Klasika Viva je již několik let partnerem festivalu Pražské jaro a každým rokem je vystoupení v našem cyklu jednou z cen pro laureáty soutěže. Marek Kozák je fenomenální mladý klavírista, který má bohaté koncertní zkušenosti a já jsem moc rád, že pozvání na koncerty přijal,“ říká Roman Janků, pořadatel cyklu. V programu koncertu zazní skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena, A. Skoumala, F. Chopina a S. Rachmaninova. Vstupné na oba koncerty je 100 korun.

V letošním roce připravuje Klasika Viva vystoupení houslisty harfistky Kateřiny Englichové a hobojisty Viléma Veverky v květnu či podzimní recitál nejlepšího českého violoncellisty Jiřího Bárty a vánoční koncert Musica Bohemica.

Všichni zájemci o návštěvu koncertu mají možnost zakoupit vstupenky v pokladně DK Šumperk nebo v místech prodeje MKZ. Současně si mohou zájemci objednat za 100 korun kartu Klubu přátel Klasika Viva platnou do konce roku 2017, díky které získají slevu 50 procent na nákup vstupenek na koncerty pořádané pod hlavičkou Klasika Viva a také na vybrané koncerty festivalu Klášterní hudební slavnosti. (zak)