Výstava s názvem Král, který létal začne v prosinci a spolu s pražskou výstavou Královská svatba v domě U Kamenného zvonu je součástí roku lucemburských oslav. Letos si totiž naše země připomenou 700. výročí nástupu krále Jana na český trůn. Českým panovníkem se stal po sňatku s Eliškou Přemyslovnou 1. září roku 1310.

„Pražská výstava se území Moravy a Slezska věnovat nebude, zato naše výstava je zaměřena právě na moravsko-slezské pomezí v první polovině 14. století. Představíme krále Jana jako předního rytíře Evropy a nabídneme špičkovou kolekci až 70 kusů zbraní z té doby. Palcátek nalezený v Nemili je mimořádný. Zbraní z první poloviny 14. století se totiž na rozdíl od století třináctého kupodivu moc nedochovalo,“ řekl hlavní kurátor ostravské výstavy, historik umění David Majer.

Takzvaný diamantový palcát, jehož označení je odvozeno od tvaru hlavice, čeká v Ostravě zásah konzervátorů a restaurátor mu přidá nové dřevěné topůrko. Ve chvíli nálezu předmět nic cenného nepřipomínal. Byla to jen hrouda rzi a teprve očistění odhalilo, že jde o prastarou zbraň. Palcát je důkazem, že v Nemili musela sídlit výše postavená osobnost. Žádný obyčejný sedlák by totiž takovou zbraň neměl.

Palcát zblízka ze tří stran Foto: Vlastimil Flášar