Dny evropského dědictví

Milovníci památek by si měli v kalendáři poznamenat druhý a třetí zářijový víkend. Právě v tomto termínu se konají Dny evropského dědictví, při jejichž příležitosti se veřejnosti otevřou brány i běžně nepřístupných památek. Jen na Šumpersku a Jesenicku se do akce zapojí osmadvacet památek, řada z nich pro návštěvníky připravuje speciální akce nebo snížené vstupné. Jejich kompletní seznam najdete na webu http://www.shscms.cz/ehd/katalog.

První premiéra: Mastičkář

Září je také měsícem, kdy začíná nová divadelní sezona. Šumperské divadlo si na první z premiér přichystalo hru Mastičkář, která je adaptací nejstaršího českého dramatického textu ze 14. století. Inscenaci vycházející z komické vsuvky velikonočního dramatu, v níž se Mastičkář na tržišti snaží všemožným způsobem prodat své zboží, uvedou poprvé herci šumperského divadla v sobotu 19. září.

Sexuální renesance v Zábřehu

S nabídkou divadla nezůstane pozadu ani Zábřeh: 14. září do zdejšího kulturního domu zavítá herecké duo Milan Lasica a Daniela Kolářová, kteří se jako manželé Sansieuovi v inscenaci Půldruhé hodiny zpoždění pokusí o sexuální renesanci v třicet let trvajícím manželství.

Erotika ve vlastivědném muzeu

Erotika bude také hlavním motivem výstavy, kterou 10. září otevře Vlastivědné muzeum v Šumperku. Na návštěvníky na ní čekají pravěké Venuše, zobrazení Adama a Evy na středověkých kachlích nebo milostné výjevy na plátně i v plastice.

- 123 minut v Zábřehu

Směs rocku, jazzu a worldmusic je připravena pro návštěvníky koncertu kapely -123 minut, který se uskuteční 25. září v zábřežském kulturním domě. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci kapely VKV, která bude „minutám“ hrát jako předskokan.

Džemkap již po sedmé

Ve stejný den se v šumperském Domě kultury uskuteční sedmý ročník vyhledávací soutěže Džemkap. O účast na hlavním programu říjnového festivalu Džemfest se utkají šumperští Genius Mess Poets, Blackerfeed, The Idiots a Alice Numbers’s z Pohořelic.

Přijede legenda Maruška Rottrová

Nabídku zářijové kulturní scény uzavírá koncert české hudební legendy Marie Rottrové, kterou bude 23. září hostit šumperský kulturák.