Po celé tři dny bude nazdobený ve stylu Velikonoc a v sobotu navíc čekají první návštěvníky kostýmované prohlídky. Při nich se setkají s osobnostmi, které na zámku kdysi působily.

„Nádvoří obsadí v sobotu 3. dubna trhy s medovinou, košíky či vizovickým pečivem a s ukázkami zdobení kraslic,“ zve kastelánka zámku Kateřina Danielová.

Renesanční zámek Velké Losiny i zámek Úsov s lovecko-lesnickým muzeem zahájí sezonu běžnými prohlídkami.

Na Úsově ale bude nově jejich součástí výstup na krytý i otevřený ochoz podél hradby a vstup do hradní věže. Novinkou, která se teprve připravuje, bude bludiště ve sklepení pod Vlašimským palácem.

Termín otevření ještě není stanoven. Poslední dubnovou sobotu chystají na úsovském zámku tradiční slet čarodějnic.

Velkou novinkou sezony na zámku Velké Lesiny bude od 1. května filmová prohlídka.

„Díky filmu promítanému přes celou stěnu salonu v přízemí si mohou zámek prohlédnout i vozíčkáři. Oko kamery fungovalo v roli návštěvníka, kterého zámkem provází průvodkyně Markéta Macharová,“ uvedla Marcela Tomášková z Národního památkového ústavu Olomouc.

Bránu otevře v sobotu také zámek v Branné, kde prohlídka připomíná průchod staveništěm.

„Návštěvníci vidí zámek v surovém stavu, na tom se ani letos nic nezmění. Prohlídka začíná ve vstupní Černé věži a pokračuje dolním i středním zámkem až ke zřícenině hradu, její součástí je kaple, černá kuchyně i venkovní záchod - takzvaný prevet,“ zve kastelán Petr Adamec.

Po dohodě pořádá pro skupinu nejméně čtyř lidí i noční prohlídky s olejovými loučemi. Ty se ostatně konaly celou zimu a byl o ně mezi turisty - lyžaři velký zájem. V létě bude správa zámku spolupracovat s obcí na brannenské pouti a s majitelem místního hotelu Kolštejn bude pořádat Keltský víkend..

Renesanční tvrz v Nemili, která se zájemcům otevřela poprvé na podzim roku 2007 a od té doby prodělala velkou rekonstrukci, bude nejméně do prázdnin uzavřena. Důvodem jsou úpravy terénu před vstupem. Vznikne tu jakási předzahrádka v zámeckém stylu - s keři a květinami.

„Terénní úpravy provází archeologický průzkum. Už se tu našly mince z doby kolem roku 1800, zbytky renesančních kachlů, keramického nádobí a také štuků, které se do země dostaly při bourání prvního patra tvrze,“ řekl Jaromír Schoffer z občanského sdružení, které se o tvrz stará.

V sousedních regionech spojí úvodní tři dny sezony s Velikonocemi hrady Bouzov i Sovinec. Na Bouzově budou od 9 do 14 hodin kostýmované prohlídky a připraven je i jarmark. Ten najdou návštěvníci i na Sovinci, kde na ně čekají také hudební vystoupení, velikonoční scénky a sokolnické ukázky výcviku dravých ptáků.