Stejně jako v roce 1643 jim velel polní maršál Torstenson v podání Josefa Langra ze sdružení Magna Moravia Šumperk, které dvoudenní akci s názvem Švédové u šumperských bran pořádá.

Obléká červené uniformy mušketýrského pluku generála Banera. Mušketýři pochodovali v čele průvodu ze Sadů 1. máje k radnici, kde už na Švédy čekal místostarosta Petr Suchomel. Pro tu chvíli se převtělil do postavy dávného měšťana.

„Je mi velkou ctí přivítat vás, pane polní maršále, ve městě Šumperku. My protestanti a nepřátelé Habsburků na vás, osvoboditele ze severu, čekáme už dlouhá léta a dnes jsme se konečně dočkali. Zbavili jste nás řádění císařských vojsk a pevně doufáme, že nás před nimi budete nadále chránit. Přijměte prosím na znamení naší vděčnosti tento klíč od městské brány,” zdravil místostarosta švédského velitele.

Stejně jako jeho předchůdce před čtyřmi stoletím se ale dočkal jen výsměchu a pohrdání: “Já, polní maršál Lenart Torstenson, vrchní velitel švédských vojsk, přebírám jménem Jejího veličenstva královny Kristýny vládu nad městem. S okamžitou platností vyhlašuji zákaz vycházení! Kdo se bude vzpírat, bude ihned popraven. S výkupným se neobtěžujte, sami si vezmeme, co budeme chtít,“ hřímal Švéd a darovaný klíč zahodil.

Po salvách z mušket se průvod vydal zpět do vojenského ležení v Sadech 1. máje. Tam až do neděle táboří několik vojenských skupin z Česka, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Všechny budou účinkovat v předvedení polní bitvy z doby, kdy Švédové obléhali město.

Kulisa městských hradeb i s bránou je připravena. Bitva začíná v sobotu 22. srpna v 17 hodin a diváci musí zaplatit vstupné 70 korun. Děti do 150 centimetrů výšky mají vstup zdarma.

Akce pokračuje ještě v neděli 23. srpna od 10 do 13 hodin, kdy se na pódiu u Vily Doris představí všechny účinkující skupiny.