Nejnovější titul Divadla Šumperk navazuje na sérii her s regionální tematikou.

„Po Zániku samoty Berhof a Eskymo Welzlovi jsme hledali další téma, které by bylo dostatečně nosné, zábavné a zajímavé. Začal jsem si zjišťovat podrobnosti ze života Vincence Priessnitze. Téma mi přišlo jalové, ovšem jen do chvíle, než jsem narazil na Johanna Schrotha. Každý z nich léčil jinou metodou. Vznikla z toho polodokumentární hra, u níž jsem se snažil, aby fakta ve hře nepůsobila rušivě,“ řekl autor hry a její režisér Ondřej Elbel.

Vincenc Priessnitz a Johann Schroth vybudovali významná lázeňská místa a ovlivnili život na Jesenicku od 19. století až dodnes. Jejich vztah se měnil od přátelství ze školních let až po velkou nenávist. Ta pramenila z rozdílného pohledu na to, jak má vypadat správná léčba.

Děj se odehrává v jednom dni a začíná příjezdem ruského spisovatele Gogola na lázeňský vrch Gräfenberg. Jede za Priessnitzem poznávat jeho léčebné metody. Setkává se s lidmi, z nichž někteří Priessnitze chválí. Jiní se naopak staví proti němu, protože jim jeho léčba nepomáhá. Gogol se stihne seznámit i s Johannem Schrothem.

„A večer se oba léčitelé potkávají v hospodě, které v té době byly údajně rozděleny bílou čárou. Na jedné straně se Priessnitzovci cpali jídlem a Schrothovci u druhého stolu slintali. Naopak Priessnitzovci pili jen vodu a Schrothovci do sebe lili víno. Každá skupina vymýšlela na tu druhou posměšné básničky a vznikaly mezi nimi konflikty,“ doplnil Elbel.

Priessnitz totiž léčil pacienty především studenou vodou a pohybem na horách. Schroth se mu vysmíval a sám léčil vínem a suchými houskami. Pohyb sice vítal, ale jen ve formě tance.

Roli Priessnitze obsadí Jiří Bartoň, jeho rivala Schrotha ztvární Matěj Kašík. Postavy Gogola, který bude hrou provázet jako vypravěč, se ujme Tomáš Krejčí. Premiérové představení začíná v 19.30 hodin. Kdo chce získat vstupenky na premiéru zdarma, může se zapojit do soutěže Šumperského a jesenického deníku a Divadla Šumperk.