Se sluchátky na uších procházejí návštěvníci působivě upraveným prostorem a poslouchají příběh, který sám o sobě Boblig vypráví. Šlapou přitom i po malých svítících křížích zabudovaných v dlažbě. Je jich pětadvacet - každý za jednu z nevinných obětí, které měl Boblig na Šumpersku na svědomí.

Přijímač spojený se sluchátky reaguje na antény rozmístěné v celém sklepním prostoru. Na obrazovkách běží mimo jiné ukázky z filmu Kladivo na čarodějnice.

„Expozice vznikla jako součást česko-polského projektu, jehož součástí je vedle expozice v Nyse a v Šumperku také čarodějnická cyklostezka z Mohelnice, kde byl upálen šumperský děkan Lautner, přes Šumperk a Zlaté Hory do Nysy a tištěný průvodce cyklostezkou. Projekt doplňuje i trojjazyčná historická publikace Zpráva o nevíře, kterou teď pokřtíme,“ řekl při čtvrteční vernisáži místostarosta Šumperka Petr Suchomel (KDU-ČSL).

Připomněl, že shodou okolností přímo v Geschaderově domě žil a podnikal v polovině 17. století Heinrich Peschke, výrobce po celé Evropě známé látky zvané trip. Spolu s Lautnerem patřil k nejznámějším obětem čarodějnických procesů. Byl jediný, kdo se nepřiznal. Teď se symbolicky vrátil domů.

Knihu Zpráva o nevíře, která mapuje procesy na Šumpersku i Jesenicku, napsali společně Michaela Neubauerová a Drahomír Polách.

„Jedním z našich cílů bylo vyvrátit všeobecně rozšířené mínění, že procesy v tomto regionu organizovala církev proti kacířům. Není to pravda. Spadaly do pravomoci běžného hrdelního soudnictví dovedeného až k nelidskosti. Byly to justiční vraždy,“ řekla Neubauerová.

Celý česko-polský projekt za deset a půl milionu korun, na kterém se podílelo i Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, uhradila z devadesáti procent dotace státu a Evropské unie. Šumperk přispěl částkou sedmi set tisíc korun.

Nová expozice v Geschaderově domě bude denně otevřena až v turistické sezoně, tedy od června do září, ale už dnes je možné do ní nahlédnout po domluvě na telefonních číslech 583/213 721, 583/388 610 nebo 721/346 527. Vstupné pro dospělé je třicet korun, studenti a senioři platí dvacet a děti deset korun.