V pátek se zde stovky návštěvníků v do posledního detailu promyšlených převlecích pokoušeli zaujmout porotu a získat cenu za nejlepší masku.

Není to nic snadného. Potíže mohou začít již při shánění lístků.

„Na ples chodí stejné skupiny a ty při koupi vstupenek už objednávají lísky na příští rok. Míváme seznam čekatelů, kteří doufají, že někdo odřekne a oni tak získají jejich místa,“ potvrdila zájem o ples Veronika Zetochová z obchodního oddělení divadla.

A ples opravdu stojí za to. Budova divadla je maskami doslova nacpaná k prasknutí. O hudbu se starají tři kapely – tančí se v klubu Suterén, v restauraci Opera a ve foyer. Divadelní soubor si pro návštěvníky vždy připraví i krátké ukázky z inscenací ve velkém sále.

Nejrůznější skeče si připravují pro pobavení i samotní aktéři plesu. Neandrtálci si u stolu hned u schodiště připravili žranici, na které nechyběla uzená žebra. „Tady to voní, nepodělili byste se?“ Loudili od zhruba desetičlenné skupiny mužů a žen spoře oděných do kožešin s obřími kostmi v rukou malíři pokojů v bílých kombinézách, v jejichž výbavě nescházely kbelíky, štětky a válečky. S sebou vlekli i úklidová kovový vozík s nejrůznějšími pomůckami.

Na schodišti zase řádila tlupa modrých opic s růžovým pozadím, které si oblíbily sjezd po zábradlí. Ty se také nakonec nejvíce líbili porotě.

Zrcadlový sál zase ovládli šejci, kteří v dlouhých bílých šatech a typických šátcích budili značný respekt. V předsálí rozložil své ležení také indiánský kmen, po chodbách a v pauzách mezi vystoupeními kapel byla také často slyšet nezapomenutelná znělka z kresleného seriálu Šmoulové. Kdo šel podle zvuku, narazil na modrého taťku Šmoulu a jeho kamarády. Nepřehlédnutelná byla také dvojice Pat a Mat.

„Maškarní ples Divadla Šumperk si nikdy nenecháme ujít. Už jsme tu asi pošesté a vždy se skvěle bavíme. Dlouho dopředu se na něj připravujeme a vymýšlíme masky a samotná akce pak strašně rychle uteče. Mám pocit že tvá jen hodinu. Pravidelně odcházíme mezi posledními,“ uvedla jedna z dam z malířské čety v bílé kombinéze a s papírovou čepicí na hlavě.