Panem učitelem se stal shodou náhod už brzy po maturitě na průmyslovce, když dostal nabídku učit ve Štítech.

Vystřídal několik vesnických škol i jednu pražskou a od loňského září zakotvil v Šumperku na základce v Šumavské ulici.

Je třídním v 3. B, takže si s dětmi může notovat i slavnou písničku z Macha a Šebestové. Na hudební výchovu je přeborník. Málokterý žáček může stejně jako třeťáci ze Šumavské říct, že jeho třídním je skladatel několika hitů české popmusic.

„Myslím, že u těchto dětí jsem se našel. Třeťáci až páťáci jsou ideální a navíc se v mé třídě sešly opravdu mimořádně aktivní, živé a přitom nezlobivé děti. Asi jsem je dostal na uvítanou,“ říká třicetiletý Tomáš Polák. Připomíná, že člověk za katedrou je stejně jako na pódiu tak trochu v roli, musí publikum zaujmout.

A to se mu jednoznačně daří. Uplatňuje ne úplně klasický model učitele. Ani před tabulí nezapře, že je showman. Děti i jejich rodiče hned po začátku školního roku začali hledat na internetu a poslouchat písničky a klipy skupiny 05&Radeček.

„Děti mi nosí výstřižky z novin a jeden kluk dokonce občas přinese i transparent,“ říká pan učitel. Sám je zároveň v roli žáka, protože dálkově studuje speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě v Brně. Zrovna minulý pátek uzavřel čtvrtý ročník, za rok ho čekají státnice.

„Ve školství zůstanu, protože časově je v kombinaci s kapelou ideální. Škola je dopoledne, koncerty večer. Zabrat ovšem dostávají hlasivky. Ty jsou v akci tam i tam.“
Občas se obě povolání přece jen střetnou, to když se pan učitel vrátí pozdě v noci z koncertu na druhém konci republiky a ráno musí do školy.

„Nebývá to často a většinou si pak na únavu vůbec nevzpomenu. Děti mají tolik energie, že mě nabíjí jako baterky. A vedení školy mi vychází vstříc - třeba když jsme měli turné a vyučování bych opravdu nestihl. Přípravy občas dělám v autě a jednou jsem tam i opravoval písemky,“ popisuje své dvojí povolání zpěvák Radečků.

Na prázdniny se těší, protože bude víc času na koncerty a letní festivaly. Ale těšení na dva měsíce volna není letos tak intenzivní jako jiné roky. Tomáš Polák přiznává, že po jeho třeťácích mu bude o prázdninách občas i smutno.