"Film jsem se rozhodl natočit jako komorní doku-drama, snažil jsem se však, aby nebyl informačně chudý,“ říká o svém filmu režisér Lubomír Hlavsa.

„Soustředil jsem se především na poslední fázi jeho života,“ uvedl autorskou besedu scénárista, kameran a produkční v jedné osobě.

Asi málokdo dnes ví, že Jeroným Pražský patřil ve své době k nejvzdělanějším mužům Evropy. Měl čtyři univerzity a byl prvním filozofem českého původu. Nakonec se vzdává i lásky k ženě, aby podobně jako jeho přítel Jan Hus, dal své existenci ten nejvyšší možný smysl. Stejně jako on nakonec skončil na hranici.

„Jeroným se mohl i v temném středověku mít dobře a žít si v blahobytu, ale veden hlubokou křesťanskou vírou nakonec zvolil variantu, která byla pro něj sice fatální, avšak zároveň i vítězná,“ zdůvodnil Hlavsa, proč se po snímku o mistru Janu Husovi pustil do dalšího historického filmu.

„Film vás bude konfrontovat s lidskými hodnotami, které přesahují do dnešního času. Kdo by byl dnes ochoten za ně umřít?,“ řekl o své postavě Ondřej Vetchý, který společně s Jitkou Čvančarovou dali příběhu lidský rozměr.
Film byl natáčený pro Českou televizi a v kinech ho neuvidíme. ČT2 by ho měla odvysílat 5. června anebo o měsíc později na Jana Husa. 

Autorka: Vladimíra Bartoňová