Autorem scénáře je šumperský herec Vladimír T. Gottwald, který vycházel z předlohy stejnojmenného filmu Martina Friče a Václava Wassermanna. „Jde o experiment, který ještě žádné divadlo nezkoušelo. Pilířem budou šlágry jako píseň Slunečnice nebo Ach, ty jsi úžasná. Jsem přesvědčen, že inscenace ukáže i sílu hereckého souboru,“ uvedl režisér Józef Czernecki. Součástí scény je i plátno, na kterém se občas mihnou hrdinové původního filmu. Na šumperském jevišti tak opět ožije Odřich Nový (Petr Komínek), Nataša Gollová (Bohdana Pavlíková) i Adina Mandlová (Olga Kaštická). Představení okoření kapela v čele s talentovaným klavíristou Zdeňkem Dočekalem. Příběh se začíná odvíjet v půl osmé večer.


Staré filmy herci milují
„Miluji filmy pro pamětníky i díky takovému rozkošnému hraní neobvyklému pro dnešní dobu. Dalo by se říct, že patří k nejoblíbenějším televizním pořadům,“ přiznala se představitelka Zuzany Bohdana Pavlíková. A jak se jí hraje role, kterou s nezapomenutelným kouzlem ztvárnila Nataša Gollová? „Je to pro mě těžké, ale na druhou stranu se mi líbí její ztřeštěnost a spojuje nás i to, že Zuzanu hrála ve stejném věku jako mám nyní já,“ dodala Bohdana Pavlíková. Vzpomínku na maminku naopak znamená Hotel Modrá hvězda pro stálici šumperské scény Jaroslavu Vysloužilovou. „Tato inscenace mě vrací do mládí,“ dodala herečka, které je stále plná elánu.

„Film Hotel Modrá hvězda mám moc ráda stejně jako ostatní archivní snímky. I proto jsem se moc těšila na práci v této inscenaci. Líbí se mi moc i to, že tu máme živou kapelu, díky níž se nám snad alespoň trochu daří přenést do hlediště tu báječnou atmosféru třicátých let,“ uvedla představitelka Milady Olga Kaštická.JAK SE RODILA INSCENACE

Světla zhasla, atmosféra zhoustla tak, že by se dala krájet, je slyšet nervózní popocházení a tichý hlas inspicienta. Pak rána, výkřik a náhle se rozsvítí. Jeden z herců nestihl včas dojít na své místo a ve tmě zakopl o stolek a narazil si koleno. I takový může být začátek zkoušky v Divadle Šumperk několik dnů před světovou premiérou hry Hotel Modrá hvězda.

„Co se to tam děje?“ přerušil zkoušku poprvé režisér Józef Czernecki, který nechal potlučeného nešťastníka několik minut vydechnout a už dává pokyn k nástupu na jeviště. Dějová linka první scény ještě není u konce a tleskání do dlaní s výkřikem stop opět příběh přetrhne. „Vy to hrajete rozvláčně jak Shakespeara, musíte zrychlit,“ volá na herce Czernecki. Scéna se opakuje, z výrazu tváře režiséra je vidět, že už je spokojen. Nevydrží však stát na jednom místě, popochází po sále a za chvíli zase výkřik stop přeruší dějovou linku. „Zdenečku, ten třískot toho nádobí musí být výraznější,“ nabádá lídra a klavíristu živé kapely.

Czernecki je už druhou hodinu na nohou a stále čiperně vbíhá na jeviště, mává rukama, diriguje herce při zpěvech, nutí k rychlejšímu nebo naopak pomalejšímu tempu, ztišuje kapelu, vytýká hercům, že zapomněli na část kostýmu či klepou na zem popel, předvádí kroky a vymezuje prostor, kam mají padat odhozené talíře. Inscenace zkrátka pomalu dostává šmrnc a švih a stále reálnější obrysy.
A jak se hercům a především trojici hlavních hrdinů v podání Bohdany Pavlíkové, Olgy Kaštické a Petra Komínka podařilo přenést na šumperské jeviště tu nezapomenutelnou atmosféru třicátých let minulého století? To už musí posoudit sami diváci.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika