VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka Rybová: Nová stálá expozice je ojedinělá

Jeseník /ROZHOVOR/ – Vlastivědné muzeum Jesenicka po několikaměsíční přípravě představí novou expozici archeologie a historie. Podle ředitelky muzea Veroniky Rybové se ve Vodní tvrzi v Jeseníku, kde muzeum sídlí, podařilo vytvořit ojedinělou expozici, jakou se nemůže pochlubit žádné jiné muzeum na Moravě.

10.5.2010 1
SDÍLEJ:

Ředitelka muzea Veronika RybováFoto: DENÍK/Danuše Krčová

V úterý 11. května se o jejich slovech mohou na vlastní oči přesvědčit návštěvníci slavnostní vernisáže, která začíná v 18 hodin.

Už při svém nástupu před třemi lety jste slibovala velké změny a toto je jedna z nich. Prozraďte tedy, čím je vaše expozice výjimečná?
Má velmi zajímavou výtvarnou stránku, ale nechci moc prozrazovat dopředu. Chci, aby se o tom lidé přesvědčili při své návštěvě. Prozradím například, že zde máme například hlínou potažené stěny. Návštěvník nebude zahlcený množstvím textů a exponátů a přesto se o regionu dozví vše potřebné. Jsou zde makety Vodní tvrze a jesenického stavení ve formě stavebnice, takže si děti budou moci vše osahat a zjistit, že bylo důmyslně postavené tak, že v zimě jeho obyvatelé vlastně nemuseli vycházet z domu.

Nová expozice má tři sály. Můžete nám je přiblížit?
První místnost představuje archeologickou minulost, ale i nejstarší historii regionu. Právě tady jsou zdi potažené hlínou. Tady jsou umístěné necennější exponáty naších sbírek, včetně největší chlouby muzea, kterou je kopie pražského jezulátka z barokního období se čtyřmi oblečky. Jezulátko ze 17. století je naším unikátem a proto je umístěné ve speciálním skleněném válci.

Druhá místnost působí trochu strašidelně…
Design umocňuje atmosféru toho, co region prožíval. To proto, že informuje o násilných dějinách Jesenicka, jako byly čarodějnické procesy nebo Frývaldovská stávka.

Zato třetí místnost vybízí k posezení.
Přesně tak. Je upravená v biedermeierovském stylu a má přinést zklidnění. Máme zde zrekonstruované originály starého nábytku, bude zde hrát hudba Karla Ditterse z Dittersdorfu a budou zde i fotografie nejznámějších míst v regionu, které budou sloužit jako pozvánka, kam by se mohli jít návštěvníci podívat.

Od svého nástupu měníte podobu muzea. Na různé projekty jste sehnala miliony korun. Nová došková střecha loni spolkla deset milionů korun. Máte nově opravený rytířský sál, výstavní místnost a na letošní rok máte připravené nové projekty za dalších jedenáct milionů korun. Proč jste se ale rozhodla změnit zaběhlou expozici historie?
Byla naprosto poplatná době sedmdesátých let dvacátého století. Informace byly podávané nepřijatelným způsobem a děti se už při první návštěvě přesvědčily, že víckrát nechtějí do muzea. A tento názor na muzeum se snažíme změnit. Proto je expozice interaktivní. Všichni ctíme své kořeny a v této oblasti se musí obzvláště dbát na to, aby lidé znali historii svého kraje.

Projekt na proměnu archeologické a historické expozice vznikal už před vašim nástupem. S jeho realizací ale byly velké problémy.
Projekt byl velmi nákladný, ale neřešil zásadní věci. Když se dělá nová expozice, nemůže se přece jen dělat design a dál nechat chátrat objekt. Projekt vůbec nepočítal s rekonstrukcí elektřiny, která byla z hliníku, s výměnou topení. Jsem ráda, že Olomoucký kraj našel peníze, aby se i tyto práce udělaly. Ale byly i další problémy. Projekt neřešil texty. Chyběly nám fotografie a když jsme je začaly narychlo fotit, byla zima a my potřebujeme i letní snímky. To samozřejmě zdražilo práci, kterou jsme už museli zaplatit z financí muzea, přestože kvůli krizi máme snížený rozpočet.

Autor: Danuše Krčová

10.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení