29.3.

Dům kultury v Šumperku navštíví Charlie Chaplin

Šumperk - Multižánrové hudebně-divadelní představení Hudba: Charlie Chaplin, vzniklo jako pocta tomuto všestrannému umělci. Charlie Chapli, který získal dvě prestižní ocenění Americké filmové akademie - za celoživotní dílo a hudbu k filmu Světla ramp, zemřel před čtyřiceti lety.
Návštěvníci se mohou těšit na první projekt na světě zaměřený na jeho autorskou hudební tvorbu. A naživo ho v premiéře uvede Dům kultury Šumperk ve středu 29. března.
Poprvé tak během jednoho večera zazní uceleně filmové melodie "věčného tuláka s buřinkou".
V programu zazní strhující sled pestrých hudebních čísel s doprovodem tance a stepu. Taneční čísla budou propojená s nejpůsobivějšími scénkami z Chaplinových filmů v „novém kabátě“. Jako bonus zazní dvě původní skladby, speciálně věnované tomuto programu jako pocta mistrovi zábavy. To vše v podání Černobílého divadla Praha pod vedením režiséra Ondřeje Sokola.
Mottem celého pořadu je citát samotného slavného komika: „Život může být nádherný, když se ho nebojíte.“
Pořad Hudba: Charlie Chaplin se uskuteční ve středu 29. března od 19 hodin ve velkém sále domu kultury. Vstupné je v předprodeji 170, v den akce 200 korun. (zak)

30.3.

Rottrová vyprodala zábřežský kulturák

Zábřeh - Na galakoncert jedné z nejoblíbenějších českých zpěvaček Marie Rottrové, která se ve svých 75 letech vrátila na koncertní pódia, se mohou těšit návštěvníci zábřežského kulturního domu ve čtvrtek 30. března.
Za svou kariéru nazpívala populární „Lady soul“ více než šest stovek písní a vydala přes dvacet autorských alb. Mezi plejádu jejích nezapomenutelných hitů patří To mám tak ráda, Řeka lásky, Zřejmě letos nikde nejsou kytky, Večerem zhýčkaná, Lásko, Markétka, Lásko voníš deštěm, Střapatá nohatá, Řekni, kde ty kytky jsou a řada dalších. „Mám ráda všechny svoje písničky, některé zpívám na koncertech celou svoji čtyřicetiletou kariéru, a přesto mě nepřestaly bavit,“ svěřila se Marie Rottrová.
„Paní Rottrová je po několikaleté koncertní pauze znovu plná elánu a všichni, kteří navštíví její koncert, se mohou těšit na nevšední hudební zážitek,“ zve do kulturního domu v Zábřehu produkční Vratislav Jarmar.
Zájemci o vystoupení jedné z nejžádanějších českých zpěvaček a její doprovodné skupiny Neřež by si však měli pospíšit, k dispozici je posledních pár vstupenek. (zak)

30.3.

Galerie vystaví šperky

Šumperk - Galerie mladých šumperského muzea zve na novou výstavu, která bude patřit šperkům. Expozice se slavnostně otevře ve čtvrtek 30. března v pět hodin odpoledne, výstava potrvá do konce dubna. Svou tvorbu na ní představí Renáty Fojtlová, která šperky vyrábí metodou korálkové výšivky. Tisíce drobounkých korálků kombinuje autorka s kameny, mušličkami i kovovými komponenty nebo starými mincemi, aby ve finále mohl vzniknout unikátní náhrdelník, náramek nebo zajímavá brož. (zak)

31.3.

Fotograf nabídne snímky z cest

Šumperk - Šumperský fotograf, cestovatel, grafik a designer Zdeněk Nováček představí fotografie ze svých cest po světě ve výstavních prostorách Jižního křídla Domu kultury v Šumperku. Vernisáž k výstavě se uskuteční 31. března od 17 hodin, expozici si zájemci pomou prohlédnout do konce dubna. (zak)


31.3. 

Na Šumperských pomněnkách zahrají Malina Brothers, zavolejte si o vstupenky

Šumperk - Na tradiční přehlídku trampské a bluegrassové muziky Šumperské pomněnky, která se uskuteční v pátek 31. března v Domě kultury Šumperk, přijali pozvání legendární Malina Brothers, kteří na podzim absolvovali americké turné.
„Po úspěšném turné v zámoří se zase těšíme na domácí publikum. Největší odměnou pro nás je, když si s námi lidé zpívají písničky, na kterých jsme vyrůstali, a vidíte, jak si atmosféru koncertů užívají," uvádí houslista Pepa Malina.
Geniální muzikanti a sourozenci – banjista a fenomenální multiinstrumentalista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel (Žalman a spol.) a houslista Pepa (Monogram) se již objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech daného žánru u nás, od kapely Lucie přes Pavla Bobka, Wabiho Daňka, Věru Martinovou nebo Lenku Filipovou. Před několika lety na přání fanoušků založili kapelu Malina Brothers, do které následně přizvali i kontrabasistu Pavla Peroutku (Spirituál kvintet).
„Šumperské pomněnky pořádáme jako vzpomínku na hudebníka a skladatele Milana Žourka, který je autorem skladby Pomněnky,“ řekla produkční domu kultury Michaela Horáková.
Koncert začíná od sedmi hodin večer. Posluchačům se jako první představí šumperští Beg Bie Country, následovat bude kapela Goodwill a na závěr vystoupí Malina Brothers. Vstupné je v předprodeji je za 190 korun, v den akce podraží o padesát korun.
Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, pořiďte si týdeník Moravský sever, který je v úterý součástí Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá na stáncích koupit i samostatně, jako prémie je v něm vložen televizní magazín. O vstupenky si můžete zavolat ve středu 29. března. (zak)

31.3.

Na výstavě oznámí výsledky soutěže

Jeseník - Příroda a přírodní živly nejen Jesenicka – tak se jmenuje výstava, jejíž vernisáž proběhne v pátek 31. března v 16.30 hodin ve volnočasovém centru Duha Jeseník. Expozice je věnována výročí 750 let založení města Jeseník. Na vernisáži budou také vyhlášeny výsledky fotografické soutěže. (zak)

31.3.

Veselá trojka hraje v Mohelnici

Mohelnice – Veselá trojka Pavla Kršky známá z hudební televize Šlágr bude mít zastávku v Mohelnici. Své příznivce potěší Pavel Krška (heligonka), Miroslav Hrdlička (klávesy) a Jaromír Kozelek (akordeon) v pátek 31. března v místním domě kultury. Vstupné je v předprodeji 160 korun, na místě o dvacet korun podraží. (zak)

1.4.

Zámek má novou expozici

Úsov - Zámek Úsov se pro veřejnost otevře už 1. dubna a pochlubí se zbrusu novým moderním pojetím expozice domácí fauny a lesnictví v 2. patře zámku. Exponáty jsou doplněny interaktivními prvky a audiovizuální technikou. V dubnu bude otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16.30 hodin. (zak)

1.4.

Lázeňský sál rozezní smyčce

Jeseník – Jarní koncert smyčcového orchestru Jeseník se uskuteční v sobotu 1. dubna v 15 hodin v Kongresovém sále jesenických lázní. Diriguje František Mech, průvodního slova se ujme Rafaela Drgáčová. Jako host se představí smyčcový soubor Benjamínci pod vedením Daniela Botha. Vstupné je dobrovolné. (zak)

1.4.

Praděd láká na muzikoterapii

Bludov - První dubnový víkend bude v Pradědově muzeu v Bludově ve znamení muzikoterapie. V sobotu 1. dubna budou mít možnost děti od 5 do 8 let si vyzkoušet hru na netradiční hudební nástroje, zažít zajímavosti s hudbou, relaxovat a procítit ji. V neděli 2. dubna bude prostor pro rodiče s batolátky, pro které bude připraven program s hudbou. Po oba dny je čas stejný, od 16 do 18 hodin. (zak)

1.4.

Losiny zvou na karneval

Velké Losiny – Dětský karneval, na který dorazí nejznámější pohádkové bytosti, včetně Shreka a Mimoně, připravují organizátoři na sobotu 1. dubna od 15 hodin v Areálu zdraví ve Velkých Losinách. Program bude plný tance, písniček i soutěží. Dospělí zaplatí za lístek 50 korun, děti mají vstup zdarma. (zak)

1.4.

V Rapotíně bude velikonoční tvoření

Rapotín – Kulturní centrum v Rapotíně zve v sobotu 1. dubna všechny malé i velké návštěvníky, kteří mají šikovné ruce. Od 10 do 11.30 hodin zde bude velikonoční tvoření. Zájemci si budou moci za pomoci lektora nazdobit vajíčka, uplést pomlázku, či vytvořit jarní dekorace. Účastníci by si s sebou měli vzít vyfouknutá vajíčka, skořápky či předměty s velikonoční tématikou. Vstupné je 50 korun. (zak)

1.4. Hip-hopová legenda navštíví Šumperk

Šumperk – Šumperský dům kultury zažije v sobotu 1. dubna jedinečné vystoupení legendární americké mexico-latin-hip-hopové skupiny Delinquent Habits, která jede velké evropské turné na podporu vydání jejich nového alba It Could Be Round Two.
Formace Delinquent Habits se opět vrací v originálním složení. Když se z podia začnou ozývat mexické trumpetky v kombinaci s ostrým groove hip-hopem a ujetým flow, nikdo nezůstane jen tak stát nebo dokonce sedět! Vždy to nakopnou tak, že se ještě dlouho na jejich vystoupení vzpomíná.
„O takový koncert v Šumperku jste si hodně psali, proto jsme zvolili to nejlepší, co se v daném žánru nabízí. Navíc se Delinquent Habits během svého turné zastaví jen v Praze, Brně a právě i u nás. Můžete se proto těšit na pořádný hiphopový mejdan ve velkém stylu,“ upřesnila produkční domu kultury Michaela Horáková.
Delinquent Habits z Los Angeles se objevili na hudební scéně v 90. letech minulého století, ve zlaté éře hip-hopu. Jejich debutové album vyšlo v roce 1996, nicméně vystupovali na různých hip-hop parties již od roku 1991. Spolu nahráli osm alb.
Největším hitem Delinquent Habits je song Return Off The Tres, známý jako ústřední melodie Hollywoodské komedie Double Take (Super finta 2001). Tato skladba se také objevila v reklamě firmy Nike. Asi všichni znají legendární skladby Tres Delinquentes nebo Merry Go Round.
Od půl osmé večer se jako předskokani představí domácí rapeři Idea a Rest.
Následně se šumperskému publiku představí hiphopová partička Skinny Fresh ze Švýcarska, která umí rozjet pořádnou párty svými melodickými songy plných pozitivních vibrací.
Jedinečné vystoupení Delinquent Habits a spol se uskuteční od půl osmé večer ve velkém sále domu kultury. Vstupné je v předprodeji za 390 Kč, v den akce pak za 490 korun.
Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, pořiďte si týdeník Moravský sever, který je v úterý součástí Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá na stáncích koupit i samostatně, jako prémie je v něm vložen televizní magazín. O vstupenky si můžete zavolat ve středu 29. března. (zak)

2.4.

V Jeseníku chystají velikonoční slavnost

Jeseník – Velikonoční trhová slavnost obsadí v neděli 2. dubna Masarykovo náměstí v Jeseníku. Zájemci zde budou moci nakoupit nejen nejrůznější jarní dekorace, ale i ochutnat spoustu dobrot. První stánky se otevřou již v 9 hodin ráno. Nabízet budou regionální produkty a velikonoční zboží, jako jsou pomlázky, kraslice, věnce či perníčky. „Pochutnáte si na dobrotách a popovídáte si s přáteli a známými. V rámci doprovodného programu vystoupí dětí z mateřinky Kopretina, připravena bude pohádka a hudební vystoupení. K vidění také budou ukázky tradičních velikonočních zvyků a řemesel,“ vyjmenovali organizátoři ze sdružení Sudetikus. Pro děti bude připraven zvířecí koutek i dílničky – malování kraslic, výroba Morany či tvorba vajíček z ovčího rouna. (zak)

2.4.

V Zábřehu zahrají Vašek a Pepa

Zábřeh - Pro zpříjemnění nedělního odpoledne 2. dubna zahraje k tanci i poslechu v sále zábřežského kulturního domu oblíbené duo Vašek a Pepa. Taneční odpoledne má začátek ve 14 hodin, občerstvení pro návštěvníky je zajištěno, vstupné činí symbolickou padesátikorunu. Další taneční pořad připravila Zábřežská kulturní na neděli 18. června, kdy do sálu domu kultury zavítá i s kapelou hvězda televizi Šlágr Ľudovít Kašuba. I na tuto akci již lze zakoupit vstupenky. (zak)

2.4.

Ve Zlatých horách přivítají jaro

Zlaté Hory – Rozloučit se se zimou přivítat jaro může veřejnost v neděli 2. dubna ve Zlatých Horách. Sraz účastníků je ve tři hodiny odpoledne před místní školou. Zde společně nastrojí Morenu a v průvodu přenesou do parku u sanatoria Edel, kde symbol zimy zapálí. Občerstvení je zajištěno. (zak)

4.4.

Expozici věnují hasičům

Jeseník – Výstava, která provede návštěvníky historií a současností dobrovolných i profesionálních hasičských sborů jesenického regionu, se otevře v úterý 4. dubna ve Vlastivědném muzeu Jesenicka. Vernisáž se uskuteční v šest hodin večer, v programu bude ukázka hašení v domácnosti i ochutnávka svařeného vína. Výstava bude otevřená do 28. května. (zak)

5.4. 

Vzdají poctu jazzové zpěvačce Billie Holiday

Šumperk - Billie Holiday je označována jako jedna z největších jazzových zpěvaček všech dob. A právě jí ve středu 5. dubna v Domě kultury Šumperk vzdáme poctu společně s Idou Zalewskou a jejím dvorním pianistou Jakubem Płużkem.
Polská jazzová zpěvačka Ida Zalewska na sebe strhla pozornost již v roce 2012 svým neobyčejně vydařeným albem As Sung By Billie Holiday. Disponuje výrazným, osobitě sytým a tvárným hlasem, pohybujícím se mezi výrazivem černých bluesových zpěvaček a Joni Mitchell. Ida je nejsilnější v pomalých písních a baladách. Před nedávnem jí vyšlo i nové album Storytelling.
Koncert se uskuteční ve středu 5. dubna od půl osmé večer na jevišti velkého sálu v Domě kultury Šumperk. Vstupné je v předprodeji za 120 korun, v den akce pak za 150 Kč.
Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, pořiďte si týdeník Moravský sever, který je v úterý součástí Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá na stáncích koupit i samostatně, jako prémie je v něm vložen televizní magazín. O vstupenky si můžete zavolat ve středu 29. března. (zak)