Od okamžiku, kdy se v ústech naučil držet tužku a štětec, věnuje se kreslení a malování. To jej velmi baví. „Jsem jediný malíř z Moravy, který maluje ústy," říká.

Obrazy Jakuba Hříbka jsou spolu s díly jeho sedmi kolegů, kteří tomuto druhu malování v České republice věnují, k vidění v loučenském kulturním domě.

Na první pohled to vypadá jako každá jiná výstava. Jen s tím rozdílem, že jsou vytvořené tužkou či štětcem, které nikdy nedržela lidská ruka. I přesto jich je řada od „normálních" obrazů téměř k nerozeznání. Vytvořili je lidé, kteří jsou handicapovaní kvůli své nemoci, vrozené vadě nebo po úraze.

„U většiny se jedná o pohybové postižení. U některých se tělesné postižení projevuje až tak, že nemohou mluvit. Přesto jsou inteligentní, což je vidět na těch obrázcích," řekla Jana Fialová, jednatelka nakladatelství UMÚN. To umělce malující rukama a ústy zastupuje.

Podobné výstavy jako ta v Loučné se do roka pořádají v celé České republice jen několikrát, není totiž jednoduché je zorganizovat. Výstavu bude loučenský kulturní dům hostit do 15. května. Otevřeno je denně od 9 do 12 hodin.