„Z článků, které ve sborníku čtenáři najdou, je opravdu objevná práce Ivany Takácsové, Slovenky žijící v Norsku, absolventky Univerzity Palackého v Olomouci. Autorka zpracovala a doslova vynesla na světlo osobnost a tvorbu Franze Urbana, malíře a grafika evropského formátu, který pocházel z Frankštátu, tedy dnešního Nového Malína. Franz Urban byl uznávaným, ale u nás po druhé světové válce málo známým umělcem, protože patřil mezi sudetoněmecké malíře tvořící mezi dvěma světovými válkami. Po válce žil v Německu, kde také v roce 1959 v Tutzingu zemřel. Jeho práce jsou zastoupeny i ve sbírkách muzea v Šumperku,“ uvedla mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku Miluše Berková.

Právě ona je autorkou další zprávy zastoupené ve sborníku, v níž se vrací k největší společensko-kulturní události loňského roku v Šumperku, a to k výstavě soch světově proslulé kanadské sochařky českého původu Ley Vivot. V této rubrice se dále čtenáři dočtou o nákupně léčivých rostlin v Šumperku i o bohaté činnosti muzea v minulém roce.

Zajímavý je i rozhovor ředitelky zábřežského muzea Dagmar Tempírové-Kotrlé s jedním s nejvýznamnějších zábřežských rodáků, profesorem Lubošem Kohoutkem, mezinárodně uznávaným astronomem. Čtenáři se tak mohou seznámit s mimořádnou osobností, jedním z mála lidí, kteří po srpnu 1968 emigrovali, ale i tehdejší normalizační režim musel uznat jejich zásluhy.

„Výhodou vlastivědných sborníků je, že mohou čtenářům nabídnout pestrou škálu prací nejrůznějšího charakteru od historických sond přes zajímavosti, zprávy až po recenze. Tak si v nich vybere laik i odborník, historik i umělec, student i profesor,“ podotkla Berková.

Šestadevadesát stran pestrého čtení je možné zakoupit za 45 korun v šumperském muzeu i v jeho pobočkách v Zábřehu, Mohelnici, Lošticích a na zámku v Úsově.