Výstava s lakonickým názvem Lea Vivot začne v areálu muzea ve čtvrtek 7. května a potrvá do konce srpna. Patřit jí bude celá Galerie Šumperska a také část venkovního prostoru Pavlínina dvora.

Některé sochy už jsou na místě - muzeum je postupně sváží z hotelů a dalších veřejných budov v Praze. Na trávníku už stojí či leží socha muže v houpací síti, dívky s motýlem a sousoší dvou čtoucích postav.

„Jednáme ještě o zapůjčení sochy hokejisty z O2 Areny, ale není jisté, zda se nám to podaří,“ říká ředitelka muzea Marie Gronychová.

Lea Vivot se narodila jako Drahomíra Hekelová v Horní Temenici, absolvovala uměleckoprůmyslovou školu v Praze a v roce 1969 emigrovala do Itálie. Odtud brzy odešla do Kanady a pokračovala ve studiu umění v Torontu a v New Yorku. Přivydělávala si jako biletářka, novinářka, módní návrhářka a zahrála si i několik drobných rolí ve filmu.

Od sedmdesátých let proslula ve světě především bronzovými sochami lidí sedících na lavičkách, které jsou popsány vzkazy. Taková je i lavička u šumperské radnice, kterou Lea městu darovala.

„Její menší sochy mají ve svých sbírkách například i Charles Aznavour, Placido Domingo, Ronald Reagan či Hillary Clintonová,“ doplňuje informace mluvčí muzea Miluše Berková

V roce 2003 dostala Lea Vivot cenu Významná česká žena ve světě a před rokem jí cenu Osobnost roku věnoval Olomoucký kraj. Vernisáž její šumperské výstavy začíná 7. května v 18.00 hodin.