VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumperk zažije rockovou párty, v Mohelnici to rozbalí Traktor

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 10. týden. 7. – 14. 3.

6.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaroslav Pechal

8.3.

Snímky vyprávějí příběhy z Kuby

Zábřeh - Minigalerie v Zábřehu zve na vernisáž výstavy fotografií Kuba a čas - reportáž o lidech z Kuby. Slavnostní otevření expozice fotografa Ondreje Zupka se uskuteční ve středu 8. března od 17 hodin, výstavu si zájemci budou moci prohlédnout až do konce dubna. Vstupné je 10 korun. (zak)

9.3.

Budou kreslit s malířem

Javorník – Na setkání s ilustrátorem Adolfem Dudkem jsou zváni ti, kteří se zajímají o malování ve čtvrtek 9. března od pěti hodin v podvečer do knihovny v Javorníku. Akce je určena pro malé i velké návštěvníky. (zak)

9.3.

Jiří Kolbaba zve na cestu po Africe

Šumperk - Populární dobrodruh Jiří Kolbaba se opět vrací do Šumperku. Po přednášce o historkách z cest po jihu Afriky se nyní vydáme, a to ve čtvrtek 9. března na její severozápad.
„Návštěva tohoto kontinentu je opravdu plná vzrušení ze splněného snu,“ představuje svůj pořad populární fotograf.
Expedici zahájíme v Maroku. Jen 14 kilometrů od Evropy se na africkém kontinentu nachází pozoruhodná země s bohatou historií a přívětivou současností. Marocké království připomíná Pohádku tisíce a jedné noci. Během expedice navštívíme pouště i stará hliněná města. Aby byl obraz o západní Africe úplný, nahlédneme i do osudem zkoušených zemí Nigeru, Burkiny Faso, Senegalu a Mali.
„Jiří Kolbaba je vynikající vypravěč zážitků z výprav do zahraničí, který inspiruje diváky k jejich vlastním cestám a fotografování. Část jeho vyprávění bude proto věnována i zásadám kompoziční tvorby a tipům pro fotografování na cestách,“ řekla o podobě diashow za pořadatele Michaela Horáková.
Dobrodruh vystoupí v Domě kultury Šumperk od půl osmé večer. Vstupné je v předprodeji 170 korun, v den akce pak za 200 korun. (zak)

9.3.

Knihovna vystavuje obrazy s vůní

Šumperk – Obrazy, které voní, zaplní výstavní prostory městské knihovny v Šumperku. Autorka Helena Fahrnerová svá díla představí na vernisáži, která se koná ve čtvrtek 9. března od 17 hodin. Výstava potrvá do 5. dubna. 

Helena Fahrnerová vystudovala JAMU v Brně, ale život ji nasměroval jinam, než k divadlu. Ve své profesi využívá svět fantazie při tvorbě originálních vůní pro hotely, spa - centra a individuální zájemce. Je zřizovatelkou chráněné dílny, která vyrábí wellness produkty z bylin. Svého tvůrčího ducha ventiluje psaním, fotografováním a výtvarnou tvorbou.
Obrazy Helena Fahrnerová vytváří různými technikami práce s horkým voskem. Jak sama říká: „Vosk přímo vyzývá k propojení s vůní, ale není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Doufám, že na výstavě budu moci prezentovat alespoň první pokusy o vonné obrazy.“ (zak)

9. a 10.

Divadlo bude patřit scénickému tanci

Šumperk – Ve čtvrtek 9. a v pátek 10. března bude Divadlo Šumperk patřit převážně tanci. První den se od pěti hodin v podvečer představí Baby balet Praha, ve kterém talentované děti představí své umění na skladby z dílny Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Vstupenka na představení přijde na 100 korun.
Na pátek si pak tanečníci ze skupiny Balet Praha Junior připravili dvě vystoupení, a to od 9 a 11 hodin. Jedná se o divadelní představení, připravené speciálně pro žáky základních a středních škol, které motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře. Akce je zadána pro školy, je však možné si zakoupit volné vstupenky.
Choreografie tohoto pořadu mapuje nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od vzniku scénického tance na sklonku renesance až po tvorbu současných choreografů v doprovodu hudby nejvýznačnějších skladatelů. Je to například W. A. Mozart, Igor Stravinskij, Leoš Janáček, Nicolo Paganini ale i hudebníci jako Aretha Franklin, John Lennon, Zuzana Navarová či Jaromír Nohavica. (zak)

10.3.

Milovníky rocku čeká parádní nářez

Šumperk - Pořádný rockový nářez si mohou příznivci ostrých kytarových riffů užít na Rockové párty, která se koná ve společnosti oblíbených skupin. Na jevišti to rozpálí Soul Of Scarlett ze Šumperku, We Are The Motion, jejímž členem je například člen šumperské kapely Koblížci a čtveřice, která tvoří formaci Black Mercury. Na koncert jsou zváni nejen přívrženci, rocku a metalu, a to v pátek 10. března od 19 hodin do H-Clubu Šumperk. Vstupné je 120 korun v předprodeji, 150 v den akce.

10.3.

V Mohelnici to rozbalí Traktor

Mohelnice – Turné populární moravsko – pražské rockové kapely Traktor má svou zastávku v pátek 10. března v Mohelnici. Jako předskokan se představí skupina The Pant, což je stálice naší tuzemské hard-rockové scény ze severu Moravy. Fanoušci se mohou opět těšit na spoustu vizuálních efektů. Traktor bude servírovat i kusy z nového CD. Koncert začíná v osm hodin večer, vstupenka přijde na 250 korun. (zak)

11.3.

Welzlování zakončí festival Expediční kamera

Zábřeh - Milovníci cestování a dobrodružství se mohou těšit na další ročník festivalu cestovatelských a outdoorových filmů Expediční kamera. Ten zavítá do zábřežského kina Retro v sobotu 11. března a uzavře zde letošní Welzlování.
Ani letos diváci nepřijdou o překrásné záběry divoké přírody a inspirativní cesty dobrodruhů z celého světa. Festivalový program bude opět mimořádně zajímavý. „Pro diváky máme připraveno osm filmů, jedná se o filmy expediční, ale i snímky z prostředí horských kol, ultramaratonu nebo horolezectví. Navíc jsme v rámci doprovodného programu připravili povídání Karolíny Vološinové o jejím půlročním pobytu v Číně a také zcela unikátní časosběrná videa Jiřího Bajáka popisující krásu Jeseníků,“ zve na oblíbený filmový festival Zdeněk David.
Promítání, které startuje v 16 hodin, doplní také výstava fotografií zábřežského cestovatele Vítězslava Vursta a nabídka originálního občerstvení. Nejlepší festivalový film vyberou sami diváci prostřednictvím anketních lístků, jež budou na závěr slosovány. (zak)

11.3.

Cimrmani objasní vraždu

Mohelnice – populární pražské divadlo Járy Cimrmana přijede pošit své příznivce v sobotu 11. března do Mohelnice. V místním kulturním domě soubor sehraje kus Vražda v salonním coupé. Opona se zvedne v sedm hodin večer, vstupenky jsou za 300 a 270 korun. (zak)

11.3.

Na programu je scénický tanec

Postřelmov - Přehlídka scénického tance Prostory 2017 se uskuteční v sobotu 11. března od 13.30 hodin v kulturním domě v Postřelmově. Návštěvníci budou moci zhlédnout vystoupení souborů z celé Moravy. Vstupné je dobrovolné. (zak)

11.3.

Bludov hostí Portu a bál

Bludov – Kulturní dům v Bludově bude v sobotu 11. března hostil oblastní kolo trampské Porty pro Jesenicko. Soutěžní přehlídka plná trampských country a folkových písniček začíná ve dvě hodiny odpoledne, vstupné je 30 korun. Od půl osmé večer pak bude následovat country bál, na kterém budou k tanci a poslechu hrát Holátka a My Joe. Vstupné na bál je 60 korun. (zak)

12.3.

Dětí potěší Křemílek a Vochomůrka

Mohelnice - Veselá pohádka, plná hravosti, humoru a písniček čeká na ty, kteří zamíří v neděli 12. března v 15 hodin do Domu kultury v Mohelnici.Nejen děti se mohou těšit na Pohádky z pařezové chaloupky, ve které bydlí dva skřítci Křemílek a Vochomůrka. Vstupné v předprodeji: děti 60 korun, dospělí 80, na místě jsou lístky o 20 korun dražší. (zak)

12.3.

Malíř najde ukradenou tužku

Šumperk – Pohádkový příběh Ukradená tužka se bude odvíjet v neděli 12. března v Domě kultury v Šumperku. Ve hře se potkají dva vousáči. Jeden z nich je malíř, který by rád namaloval a prodal obraz. Druhý mu v tom trochu překáží. Ale jen do chvíle, než vytáhne tužku a začnou se dít divy. Humorná pohádka plnou písniček a nečekaných překvapení začíná v 10 hodin, vstupné je 70 korun. (zak)

13.3.

Na Preludiu zahraje špičková flétnistka

Šumperk – Hvězda velkého formátu míří na festival Preludium do Šumperku. Do svého rodného města přijede v pondělí 13. března koncertovat Lenka Kozderková Šimková. Špičková flétnistka je jednou z nejvýraznějších osobností soudobé hudební scény. V roce 2007 hrála v Carnegie Hall v New Yorku. Pravidelně natáčí pro rozhlas a televizi jak v Čechách, tak i v zahraničí. Od roku 2006 pořádá Mezinárodní hudební kurzy Hudba bez hranic, na kterých vyučuje spolu s renomovanými osobnostmi z celé Evropy. Koncert, který v klášterním kostele začíná v 19 hodin, mluveným slovem doprovodí František Kreuzmann. Vstupné je 100 korun. (zak)

13.3.

V lázních hraje světoznámé duo

Jeseník – Světoznámé Duo Adamus bude koncertovat v pondělí 13. března v jesenických lázních. V Zrcadlovém sále se od 19 hodin představí Jan Adamus (anglický roh a hoboj) a Martin Levický (klavír). V programu zazní díla starých mistrů i současných autorů. Vstupné činí 80 korun. (zak)

13.3.

V Zábřehu chystají Dny pro Izrael

Zábřeh - O lepší porozumění židovskému národu a Izraeli jde pořadatelům Dnů pro Izrael, které proběhnou od pondělí 13. do pátku 17. března v Zábřehu.
V úterý 14. 3. proběhne v Křesťanském centru na pěší zóně u Billy od 18 hodin diskusní večer s odborníky z české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) na aktuální témata současného Izraele, jako je například historie uprchlíků či sporná území. Ve středu 15. března se můžete na stejném místě zaposlouchat do židovských písní šumperské skupiny Avonotaj, zapojit se do židovských lidových tanců a ochutnat některé izraelské speciality.
Během celého týdne budou probíhat na školách besedy s jednou z mála žijících pamětnic holocaustu Michaelou Vidlákovou a lektorem Radkem Hejretem. Veřejnost se může zúčastnit besedy ve čtvrtek 16. 3. v 18 hodin na faře ČCE v ulici U vodárny 2. (zak)

14.3.

Výstava představí historii mlékárenství na Zábřežsku

Zábřeh - Neobvyklou výstavu připravilo zábřežské kino Retro ve své galerii, jejíž dveře se příchozím otevřou v úterý 14. března, aby vydaly svědectví o historii mlékárenství ve městě a jeho okolí.
Návštěvníci vernisáže se mohou těšit na řadu zajímavých artefaktů ze sbírky Marka Kamlara, ti starší si budou moci i zavzpomínat. „Například na to, že až do konce tisíciletí se dětská výživa pod tradiční značkou Sunar vyráběla právě v Zábřehu a že zde existovala také vyhlášená továrna na mlékařské stroje,“ popisuje vedoucí biografu Věra Smrčková. Součástí vernisáže bude i krátká přednáška a promítání filmu z historie výroby tvarůžků v Lošticích s názvem Příběh neobvyklé vůně z vyprávění stréčka Křópala. Chybět nebude ani ochutnávka světoznámých syrečků, které se v hanáckém regionu vyrábějí z odtučněného mléka již přes 500 let.
Výstava s vůní mléka a tvarůžků bude v zábřežském biografu přístupná až do 9. dubna. Na vernisáž se začátkem v obvyklých 17 hodin je vstup volný. (zak)

14.3.

Cestovatel zavede do Austrálie

Rapotín – za dobrodružstvím do daleké Austrálie se mohou vydat zájemci společně s cestovatelem Karlem Kocůrkem. Ten se podělí o zážitky ze svého putování v úterý 14. března od 17.30 hodin v zasedací místnosti kulturního centra v Rapotíně. Cestovatel se společně s třemi členy expedice vydal napříč Austrálií. Putoval tropickou krajinou i nehostinnou pouští, dostal se do těžce přístupných míst v divočině. Plavil se na kajacích, koupal pod vodopády, v termálních pramenech i v oceánu. Na přednášce zazní také hudební nástroj australských domorodců – didgeridoo. Vstupné je 40 korun. (zak)

Autor: Redakce

6.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Ilustrační foto

Opilý řidič s kamionem kličkoval po dálnici

Závody i muzika. Na Dolní Moravě zahajují lyžařskou sezónu

Už v sobotu se slavnostně otevře Relax & sport resort Dolní Morava. Pracovníci skiareálu tak oficiálně zahájí zimní sezónu.

Čtyřicet lidí hledalo nezvěstného pacienta

Po třiatřicetiletém pacientovi léčebny v Bílé Vodě pátrali v úterý 12. prosince policisté, hasiči i horská služba. Muž odešel v odpoledních hodinách na procházku, když se ale po dvou hodinách nevracel, začal se po něm personál léčebny shánět.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

Koledy zněly z rozhledny, u kostela i v internátu

Zpěv koled zněl ve středu 13. prosince na osmnácti místech Šumperska a Jesenicka. Lidé si v rámci akce Česko zpívá koledy pořádané Deníkem přišli známé melodie zanotovat na rozhlednu, na náves nebo ke kostelu. Přidali se i středoškoláci na internátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT