Na zpívání tradiční vánoční mše se již téměř deset let schází zhruba stovka nadšenců z řad amatérských hudebníků. Mezi zpěváky se pravidelně objevuje například šumperský starosta Zdeněk Brož, jeho zástupce Petr Suchomel, který se pravidelně ujímá tenorového sóla, lékaři, podnikatelé, učitelé a další nadšenci. Jádrem sboru je šumperská Schola od svatého Jana Křtitele, v jejímž čele stojí dětský lékař Vít Rozehnal. Právě ten je otcem myšlenky projektu.

„Když začínám každoročně v listopadu svolávat zpěváky a hudebníky na Rybovu mši, připadám si, že se vracím do časů Františka Ladislava Věka. Ze zpěváků vždy cítím radost ze zpěvu. I když se občas vloudí nějaká chybička, to obrovské nadšení vše převáží. Rybovu mši pravidelně přinášíme i šumperským posluchačům a téměř pokaždé nás čekal aplaus ve stoje a několik přídavků,“ mám z toho vždy nádherný pocit,“ uvedl Vít Rozehnal, který amatérské těleso i diriguje.

Letos se mu dostalo obrovského uznání. Letos jeho amatérské těleso předvedlo 18. prosince na českém velvyslanectví ve Vídni.

Když probíhala zkouška na koncert, mezi zpěváky se motal muž s kamerou.

„Po celé letošní zpívání nás bude doprovázet Luboš Hlavsa, který pro Českou televizi bude točit dokument o našem snažení,“ vysvětlil přítomnost kamery Rozehnal.

Hlavsa, jehož manželka si Rybovu mši chodí každoročně zazpívat, se o projektu zmínil, když v České televizi domlouval jiný dokument. Tento nápad se vedení zalíbil, a tak jsem se pustil do točení. Mám záběry ze zkoušek i z koncertu ve Vídni. Měl by z toho všeho vzniknout zhruba čtyřminutový sestřih,“ vysvětlil Hlavsa.

A kdy bude možné Rybovu mši v Šumperku slyšet? Na půlnoční mši v chrámu svatého Jana Křtitele 24. prosince od 22 hodin. Koncertní provedení pak v klášterním kostele 25. prosince v 16.30 hodin.

Související: Šumperští muzikanti nadchnuli Vídeň