„Shromáždit historické fotografie nebylo jednoduché, je to především práce místního klubu seniorů. Snímky pocházejí většinou z rodinných archívů, některé jsou velmi unikátní a hodně vypovídají o historii obce,“ řekl starosta Hrabové Jiří Linhart.

Prostory pro muzeum si obec pronajala od evangelické církve na dobu deset let, na rekonstrukci místností pak získala dotaci. Úpravy dvou místností přišly na milion korun.

Hrabovská evangelická modlitebna, která je dominantou obce, byla postavena v roce 1933, je na seznamu státem chráněných památek. Kostel je považován za ojedinělou ukázku moderní církevní architektury a na evangelické poměry má mimořádné rozměry. V hlavní modlitebně je v současné době výstava obrazů rodačky z Hrabové Světlany Kolesárové a nyní je pro muzeum využitý také suterén. Časem by se ale měla pro návštěvníky otevřít také věž kostela, kde by obec ráda zřídila malou observatoř s dalekohledem.

„Rádi bychom navázali na aktivity někdejšího evangelického faráře Rudolfa Šedého, který v Hrabové působil za první republiky a byl ve veřejném životě velmi významnou osobností. O stavbu zdejšího kostela se velmi zasloužil. Všem jeho aktivitám, především charitativní činnosti je v obecním muzeu věnováno několik panelů,“ dodal starosta Hrabové.

Obecní muzeum v Hrabové je pro návštěvníky otevřeno do 6. listopadu denně od 10 do 17 hodin. Přes zimu bude zavřené a na jaře zájemci na dveřích najdou kontakt na správce, který jim expozici zpřístupní.