1.3.

Skupina Kryštof vyprodala Pentagon

Jeseník – Jedna nejoblíbenějších českých kapel současnosti, skupina Kryštof, přijede dobýt srdce fanoušků do Jeseníku. Před publikum zde vystoupí v úterý 1. března v 19 hodin v Pentagonu. Jesenická zastávka se koná v rámci koncertní šňůry Kryštof Srdcebeat Club Tour 2016. koncert je beznadějně vyprodán. (zak)

1.3.

Slávek Janoušek plánuje v Jeseníku dva koncerty

Jeseník – Písničkář Slávek Janoušek bude mít dva koncerty v Jeseníku. Ten první, který se uskuteční v úterý 1. března, začíná v deset hodin dopoledne, věnuje dětem a jejich rodičům. O dva dny později písničkář zahraje v hotelu Slovan. KOncert, který je plánován na čtvrtek 3. března, začíná v pět hodin večer. (zak)

2.3.

Galerii obsadí Mapy myšlenek

Šumperk – První březnovou středu se v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku otevře výstava autora, který se skrývá za pseudonymem Dushan. Pro výstavu, která se otevře ve středu 2. března v šest hodin večer, vybral devadesát barevných kreseb. Všechny daroval návštěvníkům k rozebrání.

„Jsou to malé obrazové básně, prostoupené svérázným humorem. Vracejí nás do dětských her, do bdělého snění i neklidných nočních můr a neuchopitelných vizí," řekl k Výstavě akademický malíř Miroslav Koval, který se o šumperskou galerii stará. Výstava Mapy myšlenek potrvá do 3. dubna. (zak)

2.3.

Kulturní stánek v Javorníku ozdobí obrazy

Javorník – Městské kulturní středisko v Javorníku, především foyer a zrcadlový sál vyšperkují na dva měsíce obrazy malířky Zdeňky Pavlíčkové. Vernisáž výstavy Z mého archívu je na programu ve středu 2. března v šest hodin večer. Výstava je přístupná od pondělí do pátku od 8 do 15.30 hodin a potrvá do 30. dubna. Vstupné je dobrovolné. (zak)

2.3.

Doris vystaví soutěžní fotografie

Šumperk – Ve výstavních prostorách Na Komíně v Šumperku bude k vidění výstava snímků, které poslali fotografové do soutěže s názvem Jak vidím Jeseníky. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 2. března v 17 hodin. Soutěž uspořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Správa CHKO Jeseníky. Zájemci si fotografie budou moci prohlédnout do 8. dubna. (zak)

2.3.

Imagine Dragons ovládnou na jediný večer nejen kino Retro

Zábřeh – Jedna z nejžhavějších kapel současnosti, Imagine Dragons, vtrhne do českých kin na jeden jediný večer, a to v úterý 2. března. Fanoušci si budou moct na velkém plátně a se skvělým zvukem užít koncert z aktuálního turné Smoke + Mirrors Live. „Koncert kapely jako je Imagine Dragons bude jistě zážitkem na celý život, teď si ho bude možné dopřát i v zábřežském kině Retro," říká jeho vedoucí Věra Smrčková.

Záznam pro kina pořídil režisér Dick Carruthers před patnáctitisícovým davem v kanadském Torontu. V kinech po celém světě se tak fanoušci mohou těšit na hity jako Demons, I Bet My Life, ale i nejznámější pecku Radioactive z platinového alba Night Visions. Kromě toho dojde i na songy jako Shots, Gold a Thief, poslední jmenovaný zahrála kapela v Torontu naživo úplně poprvé.

Imagine Dragons se s albem Smoke + Mirrors umístili na prvních příčkách světových žebříčků, a to včetně US Billboard a UK Official Album Charts, dosáhli na zlaté desky ve Státech i v Británii a v Kanadě se jim dostalo platinového ocenění. Kapela se dala dohromady v roce 2009 a rychle se dostala mezi světovou hudební špičku. (zak)

3.3.

Muzeum věnovalo výstavu loveckým chatám

Šumperk – Lovecké chaty Jeseníků – tak se jmenuje výstava, kterou od čtvrtku 3. března hostí Rytířský sál Vlastivědného muzea v Šumperku. Vernisáž začíná v pět hodin v podvečer. Výstava nabízí výběr fotografií loveckých chat Hrubého a Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor, Králického Sněžníku, Hanušovické a Zlatohorské vrchoviny, jak je zachytila svým fotoaparátem Zdeňka Jordanová. Nebude chybět zákoutí lovecké chaty vybavené ze sbírek šumperského muzea. Hostem vernisáže bude Ota Bouzek z Karlovy Studánky, autor knih o přírodě, zvěři, myslivosti, lovech i horalech. Výstava, která bude otevřená do 24. dubna, je svým námětem v šumperském muzeu unikátní. (zak)

3.3

Bezruč bude hostit výstavu soch

Jeseník – Sochař Zdeněk Macháček ml. vystaví svá díla v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. Vernisáž výstavy, která se jmenuje Kolem stolu, se koná v pět hodin večer. V programu zahrají členové kapely Daršar. Zájemci si výstavu budou moci prohlédnout do konce března. (zak)

3.3.

Prostřednictvím obrazů se lidé podívají do Himalájí

Šumperk – Na cestu do Himalájí zve Městská knihovna v Šumperku. Lidé se na putování na „Střechu světa" vydají prostřednictvím obrazů, které vytvořila cestovatelka, pedagožka a výtvarnice Martina Trchová. Výstava bude k vidění od 3. března do 4. května v prostorách knihovny v ulici 17. listopadu.

Martina Trchová vystudovala na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vystavuje v galeriích po celé zemi, příležitostně vede výtvarné workshopy pro děti, zúčastňuje se zahraničních a v roce 2014 odjela vyučovat výtvarnou výchovu do Malého Tibetu v severní Indii. Na základě této zkušenosti vydala autorskou knihu Deníky z Ladakhu.

Vedle malby se věnuje autorské hudbě, píše texty i hudbu a vystupuje s jazz-blues-folkovým uskupením Martina Trchová & Trio, které bylo k slyšení v Domě kultury Šumperk letos v lednu.

Ve své výtvarné tvorbě se zabývá především grafickou technikou linorytu, ale i malbou akrylem v poslední době též voskovým olejovým pastelem. V knihovně představí své grafiky a kresby z deníku o cestě do Himalájí. (zak)

4.3.

Po filmu bude beseda o zdravých potravinách

Javorník – Filmové představení a beseda čekají na ty, kteří zamíří v pátek 4. března do nového sálu kulturního střediska v Javorníku. V šest hodin večer bude promítnut v rámci filmového klubu snímek Jinak. Tento poetický film se snaží odhalit, zda občanský experiment rozvíjení partnerství mezi spotřebiteli a zemědělci má moc změnit společnost. Režisérka filmu Anne Closset se stala členkou systému s názvem Kolektivní etické nakupování, díky němu se vydala na cestu z Bruselu až do Záhřebu. Po skončení promítání bude následovat beseda na dané téma s Alenou Malíkovou z firmy Pro-Bio a malý raut zdravých potravin v kavárně Kavka. (zak)

4.3.

Pořadatelé lákají na veselou výuku tanců

Zlaté Hory – Milovníci lidové muziky a tance jsou zváni v pátek 4. března od 19 hodin do Hotelu Praděd Thamm ve Zlatých Horách. Pořadatelé připravili veselou výuku místních originálních písní a tanců., lidových i šantánových. „Do sálu budou vpuštěny pouze ty páry, které budou oděni globálně zeleně, sumárně žlutě nebo totálně červeně, a to nejlépe od hlavy až k patě, či alespoň z půli," doplnili pořadatelé informace o akci. Vstupenku za 100 korun si zájemci mohou zakoupit v informačním centru ve Zlatých Horách. (zak)

4. 3.

Díla velikánů naservíruje špičková klavíristka

Mohelnice – Skvělá klavíristka Kateřina Potocká bude koncertovat v pátek 4. března v Mohelnici. Svým posluchačům naservíruje skladby L. van Beethovena, F. Chopina, B. Smetany a dalších proslulých autorů. Koncert, který pořádá Kruh přátel hudby, začíná v šest hodin večer v sále místní Základní umělecké školy, vstupenka přijde na 70 korun. (zak)

4.3.

V novém centru se bude cvičit jóga

Šumperk – První březnová sobota bude v Šumperku patřit józe. Workshop s názvem Předklony s potěšením a klidným dechem bude hostit nové Jóga centrum Šumperk se sídlem ve Vrchlického ulici číslo 25. „Naučíme se být v předklonech spokojeni a uvolněni, nastavit tělo tak, abychom čerpali benefity jak pro tělo, tak i duši. Předklony nás učí oddanosti, trpělivosti, pokoře 
a očišťují," uvedl cvičitel jógy a organizátor workshopu Dušan Šafránek. Setkání, které se uskuteční od 9 do 11.30 hodin, cvičenci zakončí joganidrou, relaxační technikou, která uvolňuje nahromaděný stres a pracuje na plnění přání.

Cvičení je vhodné pro pokročilé i pro začátečníky. Účastnický poplatek je 198 korun, bližší informace na tel.: 777 841 501 a www.ariva.cz. (zak)

5.3.

Javorník chystá pro děti bohatý program

Javorník – Bohatý program plný soutěží, her, hudby a tance, kolo štěstí, vyhodnocení nejlepších masek – takový bude dětský maškarní ples, který bude hostit kulturní stánek v Javorníku v sobotu 5. března. Plesové dění začíná ve dvě hodiny odpoledne. Programem bude provázet Iva a Luďa, po celou dobu bude pro děti a jejich rodiče otevřeno Mateřské centrum Flek s minidílničkou. Děti a dospělí v maskách mají vstup zdarma, ostatní zaplatí 50 korun. (zak)

5.3.

Ve Štítech oslaví svátek žen

Štíty – Město Štíty zve všechny na oslavu Mezinárodního dne žen. Koná se v sobotu 5. března od 17 hodin v místním kulturním stánku. K tanci a poslechu hraje Gig Band Lanškroun. Vstupné je dobrovolné. (zak)

5.3.

Spolek pořádá pro děti karneval

Mohelnice – Dům kultury v Mohelnici bude v sobotu 5. března od dvou hodin odpoledne patřit hlavně dětem. Místní „obveselovací" spolek PŘÁPAROČOB pořádá dětský karneval. Malí i velcí návštěvníci si vedle hudby, tance, her a soutěží mohou užít s klauny Káčou a Lucií cestování z pohádky do pohádky, v programu vystoupí také děti z DDM Magnet Mohelnice. Vstupné na bál je dobrovolné. (zak)

5.3

Duo Jamaha zahraje k tanci v Zábřehu a v Šumperku

Zábřeh, Šumperk – Dlouho očekávané vystoupení Dua Jamaha nabídne zábřežský kulturní dům v sobotu 5. března od 15 hodin. O den později ve stejný čas i kulturní stánek v Šumperku. Slovenská dvojice spolu vystupuje již přes deset let, ale popularitu si získala především díky účinkování v televizi Šlágr.

Duo Jamaha sice nepatří mezi geniální hudebníky nebo brilantní textaře, ale jejich muzika lidem evidentně přináší radost. „Fanoušci říkají, že jim vracíme chuť do života. Děláme hudbu od srdce a nic si nehrajeme," říká mladší z muzikantské dvojice Marián. Spolu se svým otcem Alfonzem návštěvníky potěší zejména českými a slovenskými lidovkami, ale zahrají i oblíbené zahraniční hity a moderní remixy.

„Výběr písní této skupiny je multižánrový. Je určen pro všechny věkové kategorie a především je zárukou skvělé zábavy," zvou na taneční odpoledne pořadatelé a dodávají, že zájemci o vstupenky na tuto akci by již neměli váhat. V nabídce jsou totiž poslední volná místa. (zak)

5.3.

Porota bude vybírat na Trampské portě

Bludov – Oblastní kolo Trampské porty bude hostit v sobotu 5. března kulturní dům v Bludově. Soutěžní přehlídka startuje ve dvě hodiny odpoledne. Sálem se rozezní písničky trampské, folkové, country i bluegrassové. Akci pořádá Česká tábornická unie, vstupné je 30 korun. (zak)

6.3.

Divadelníci představí pohádku všeuměla Járy Cimrmana

Mohelnice – Divadlo Járy Cimrmana, které se specifickým humorem dělá osvětu největšímu českému mysliteli, vědci, cestovateli, učiteli, dramatikovi, legendární fiktivní osobnosti Járovi Cimrmanovi, pobaví první březnovou neděli návštěvníky Domu kultury v Mohelnici. Na programu je pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Přednáška v podání nejzkušenějších cimrmanologů začíná v sedm hodin večer, poté přijde na řadu samotná inscenace. Vstupné na představení je 290 nebo 250 korun. (zak)

7.3.

Výstava připomene historii běžeckého lyžování

Jeseník – Výstava, která mapuje historii běžeckého lyžování v Jeseníku, se otevře v pondělí 7. března od 17.30 hodin v jesenické Katovně. Páteří expozice bude životní příběh československého lyžaře Karla Štefla, jenž je spojený s historií běžeckého lyžování v Jeseníku. Vstup je volný. (zak)

8.3.

Snímky zachycují krásu Jeseníků

Rapotín – Velkoformátové snímky, které zachycují krásu Jeseníků, budou k vidění v kulturním centru v Rapotíně. Expozici otevře na malé slavnosti autor snímků, ekolog Ondřej Bačík, v úterý 8. března v 17 hodin. Na velkoformátových fotografiích autor představí málo známá místa Jeseníků a poodhalí mimořádnost jesenické přírody, její ohroženou a bohužel i mizející krásu. Kromě fotografií, které zachycují nevšední scenérie hor a život divokých zvířat, si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout i různé zajímavosti o přírodě Jeseníků. Výstava potrvá do 15. dubna, je možné si ji prohlédnout od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 13 hodin. (zak)

8.3.

Cestovatel posluchače zavede mezi indiány

Rapotín – O své zážitky z cest po Spojených státech amerických se v úterý 8. března v kulturním centru v Rapotíně podělí cestovatel a ekolog Ondřej Bačík. Jeho přednáška, která začíná v 17 hodin, zavede posluchače do odlehlých končin Montany, Wyomingu a Jižní Dakoty. Návštěvníci se podívají do kouzelného Yellowstone, prvního národního parku na světě. Navštíví posvátné hory prérijních Indiánů – Black Hills s fascinujícím přírodním a duchovním monumentem Devils Tower, který se vypíná vysoko nad okolní krajinu. Prožijí setkání se slavnými prérijními Indiány na velké taneční slavnosti. Projdou se po nejslavnějším bojišti Little Bighorn, kde padl generál Custer. Zblízka uvidí mohutné bizony, vidlorohy nebo marmot. Po přednášce pak bude možnost „ochutnat" vůni pralesa, sladké trávy či šalvěje a prohlédnout si indiánské výrobky a trofeje z divočiny. Vstupné je 40 korun. (zak)

8.3.

Návštěvník výstavy se stane odborníkem přes medicínu

Jeseník – Medicína, tak se jmenuje interaktivní výstava, na kterou bude od úterý 8. března lákat návštěvníky Vlastivědné muzeum Jesenicka. Na své by si měli přijít ti, které zajímají taje lidského těla anebo práce lékaře. „Návštěvníci nejprve složí Hippokratovu přísahu, seznámí se s činností mozku, srdce a plic, dozvědí se zajímavosti o smyslech nebo o činnosti kloubů a svalů. Veškeré poznatky si následně mohou ověřit i v praktické rovině za pomoci vystavených modelů," představil výstavu její kurátor Kamil Tomášek. Expozice je zapůjčena z Mendelova muzea Masarykovy univerzity v Brně. Vernisáž se uskuteční 8. března od šesti hodin večer, v programu vystoupí česká jazzová pianistka a skladatelka Beata Hlavenková, která za album Theodoros získala ocenění Anděl v kategorii Jazz a blues v roce 2013. (zak)

Knihy odvezou dětem na Ukrajinu

Šumperk – Městská knihovna Šumperk ve spolupráci se Sdružením Čechů z Volyně, jejich přátel a s kulturní komisí obce Nový Malín pořádají

Sbírku dětské literatury pro naše krajany na Ukrajině. Dárci by měli nosit především pohádkové knížky českých klasických autorů, učebnice češtiny, čítanky a zpěvníky. Knihy pro sbírku přijímají po celý měsíc březen knihovny na ulici 17. listopadu 6 a Temenická 5. (zak)