Na jesličkách pracuje Jaroslav Beneš už třináct let a k původně anonymním figurkám začal postupně přidávat postavičky skutečných lidí, většinou rodáků z Loštic a okolí. Každou takovou figurku pak doplňuje něco, co je pro ni typické.

„Libor Vojkůvka drží v ruce kaktus, protože je pěstuje, na zádech má batoh jako symbol své cestománie a u nohou mu leží maličký obraz, který mi sám namaloval,“ popsal nové dílo Beneš.

O všech reálných postavách jesliček si mohou návštěvníci přečíst v katalogu přímo v řezbářově ateliéru. Vedle Libora Vojkůvky letos nově nalistují i slavnou lišku Bystroušku.

Tu v betlému drží pod paží polesný z myslivny na Stříteži u Mohelnice. Kdysi přinesl domů opuštěné liščí mládě a podle jeho vyprávění nejdřív příhody chytré lišky zpracoval malíř Stanislav Lolek, který v sousedním Veselí působil jako adjunkt. Teprve pak se tématu ujal spisovatel Rudolf Těsnohlídek, příběh ovšem umístil do okolí Bílovic na jižní Moravě.

Doplňkem loštického betlému je i relikviář předmětů, které se k postavám váží. „Pro lišku jsem sehnal od myslivců kousek liščí čelisti, Libor Vojkůvka mi daroval svůj štětec,“ popsal nejnovější přírůstky Jaroslav Beneš.

Do jesliček letos přidal i sám sebe s řezbářským dlátem v ruce.

„Návštěvníci se při prohlídce betlému často vyptávali, kde je autor, a tak jsem letos konečně vyřezal i sebe. Při práci jsem občas kouknul na vlastní fotografii, abych tu podobu zachytil,“ řekl Jaroslav Beneš.

V jesličkách mu bude dělat společnost 150 figurek, z nichž pětatřicet představuje skutečné lidi. Například loni se novým „občanem“ betlému stal mimo jiné slavný zápasník Gustav Frištenský, který měl za ženu dceru sládka z pivovaru v Litovli.

„V regionu je tolik zajímavých lidí, že na jejich ztvárnění bych potřeboval sto let,“ uzavřel Jaroslav Beneš.

Jeho betlém v ateliéru v Moravičanské ulici v Lošticích bude otevřen od 1. prosince do 6. ledna denně od 14 do 18 hodin.