Maličko nahrbený, s brejličkami a obří brašnou přes rameno drží figurka v rukou starodávný fotoaparát a z něj, jak jinak, letí ptáček připevněný na spirále od propisky. Ani není třeba figurkou hýbat a ptáček před ní na drátku kmitá nahoru dolů.

„Mou podobu zachytil Jaroslav Beneš dokonale. Je to pro mě pocta a zároveň velké překvapení, protože jsem něco takového vůbec nečekal. Když jsem betlém léta fotil, nenapadlo mě, že se v něm jednou ocitnu,“ řekl Vladislav Galgonek, který s prací pro ČTK v závěru roku končí; v lednu jde do důchodu.

Nejnovější postavou v betlémě je také známý loštický hospodský Jiří Štika, letošní šedesátník. Jeho figurka nese pod paží obrovskou štiku a v druhé ruce drží hůl se šedesátkou.

Svůj betlém vystavuje řezbář Jaroslav Beneš už patnáct let, ale teprve od roku 2000 do něj vyřezává skutečné lidi - zejména z Loštic a okolí. Je mezi nimi například i starosta města Ctirad Lolek, zápasník Frištenský nebo obr Drásal. Na zdi za betlémem šplhá z okna namalovaného hradu vězeň Kajínek.

Zároveň buduje řezbář takzvaný relikviář plný drobných památek na lidi, které zpodobňuje. Fotograf Galgonek do něj přispěl symbolickou čočkou fotoaparátu zabudovanou do kopie svého novinářského průkazu. Jiří Štika poskytl bílou manžetu od své velmi staré číšnické košile, na kterou si kdysi psal ceny základních komodit. O tom, že je košile velmi stará, svědčí ceny: guláš stejně jako rum za 4,90, pivo za dvě dvacet.

Každý dostává také jakýsi průkaz občana loštického betlému. A letos přišel řezbář s novinkou - oba nové betlémské obyvatele osobně pasoval do stavu vysoké zdřevnatělosti.

Svůj betlém v ateliéru v Moravičanské ulici otevře Jaroslav Beneš ve čtvrtek 1. prosince a jako každý rok si jeho dílo mohou zájemci prohlédnout denně od 14 do 18 hodin, a to až do Tří králů.