Rokenrolový kvartet s fanoušky oslaví padesát let na scéně. Zároveň se však se Šumperkem asi definitivně rozloučí. Vystoupí tu totiž naposledy.

Podle dostupných informací Olympic odehraje i příští rok turné po menších kulturních domech, pak se ale bude soustředit jen na koncerty ve větších halách.

„Olympic má připraven koncertní průřez bohatou autorskou tvorbou. Můžeme se tak těšit na mnoho hitů, které Petr Janda s kolegy za uplynulé půlstoletí nahrál a nazpíval,“ slíbil dramaturg kulturního domu Ondřej Polák.

Skupinu Olympic založil pod původním názvem Karkulka Miroslav Růžek. Tehdejší členové kapely patřili mezi zakladatele české rockové hudby. Debutové album Želva je považováno za jednu z přelomových desek českého bigbítu.

Další vrchol tvorby Olympicu nastal v první polovině 80. let, kdy kapela vydala konceptuální albovou trilogii Prázdniny na zemi, Ulice a Laboratoř. Tu už nahrával baskytarista Milan Broum. Ten do skupiny vnesl moderní vidění rockové hudby, ale hlavně vynikající instrumentální výkony. O nich přesvědčil už na svém prvním albu s Olympicem, kterým byl v roce 1978 Marathón.

Později skupina koketovala i s heavy metalem, ale její nejsilnější polohou jsou melodické rockové písně s nápaditými aranžemi a kvalitními texty. Ty dodávali zejména Zdeněk Rytíř a nedávno zesnulý Pavel Vrba.

V čele kapely dodnes stojí kytarista a zpěvák Petr Janda. Dalšími členy skupiny jsou v současnosti baskytarista Milan Broum, bicista Milan Peroutka a hráč na klávesy Jiří Valenta. Poslední řadové album vydal Olympic v roce 2007 pod názvem Sopka.

Začátek šumperského koncertu je naplánován na půl osmou večer. Vstupenky lze koupit v cenách 220, 250 nebo 290 korun.

Kdo chce získat vstupenky na šumperský koncert kapely Olympic zdarma, může se zapojit do soutěže Šumperského a jesenického deníku. Pravidla jsou jednoduchá. Stačí ve středu 21. září od 10. do 10.15 hodin zavolat na telefonní číslo 583 300 311. Pět prvních volajících, kteří správně odpoví na soutěžní otázku, získá po jedné vstupence.

Otázka: Jak se jmenuje poslední řadové album kapely Olympic?
A) Marathón
B) Laboratoř
C) Sopka