VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava o koupalištích a plavkách otevře v Zábřehu

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 8. týden

20.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Václav Pancer

22.2.

Přednáška v o stopách Římanů v regionu

Šumperk - Archeolog Vlastivědného muzea v Šumperku Jakub Halama bude přednášet nejen o svých unikátních nálezech v regionu. Beseda se koná v přednáškovém sále muzea ve středu 22. února od pěti hodin v podvečer.
Přednášející se bude zabývat stopami osídlení našeho regionu v době římské. Vstupné je 30 korun. (zak)

22.2.

Výstava zavede na plovárnu

Zábřeh - Muzeum v Zábřehu otevírá ve středu 22. února pro nedočkavé milovníky letních vodních radovánek výstavu s názvem Koupaliště a plovárny. Vernisáž začíná v 17 hodin. Muzejníci zmapovali vybraná koupaliště v regionu. K vidění bude také stručný vývoj plavkové módy, která podléhala různým trendům. Nezbytnou součástí plováren byly převlékací kabinky, a tak na výstavě nechybí ani tento prvek, a návštěvníci si tak mohou vyzkoušet různé plavecké úbory. Výstavu si budou moci zájemci prohlédnout do 30 dubna. Vstupné: je 30 korun. (zak)

23.2.

Schmitzer bude v roli písničkáře

Zábřeh - Zábřežský biograf Retro nabídne příchozím ve čtvrtek 23. února od 19 hodin kytarový recitál vynikajícího herce a písničkáře Jiřího Schmitzera. Ten si získal svými originálními koncerty i vlastními písničkami velkou popularitu. „Sám o své hudbě mluví jako o acoustic-punku, ale díky jeho nezařaditelnosti na jeho vystoupení chodí jak rockeři, tak milovníci folku či divadelní příznivci. Některé jeho písně již doslova zlidověly a návštěvníky zaručeně pobaví,“ míní produkční Vratislav Jarmar. Pokladna kulturního domu nabízí vstupenky na Schmitzerův recitál za 190 Kč v předprodeji. V den koncertu vstupné o padesátikorunu podraží. (zak)

24.2.

Vyrobí ptáky krabičáky

Šumperk – Ptáci krabičáci – na toto téma bude výtvarná dílna, kterou v pátek 24. února pořádá volnočasové centrum Komín. Artedílna, která bude otevřená od 14 do 19 hodin, je určena pro rodiče s dětmi. Vstupné je 60 korun.
Více informací: Zuzana Vavrušová, vavrusova@doris.cz, tel.: 731 610 039. (zak)

24.2.

Léčitel bude besedovat v Javorníku

Javorník – Na setkání se zajímavou osobností zve v pátek 24. února kulturní centrum v Javorníku. V šest hodin večer zde začíná beseda s chiropraktikem, léčitelem a šamanem Borisem Tichanovským. Tento vzácný host je potomkem věhlasného sibiřského léčitele a o léčitelské praktiky se zajímá prakticky od dětství. Ovládá celé spektrum léčitelských metod. Pořádá kurzy zdraví a léčebná sezení, dlouhou řadu let pracoval jako masér a psycholog ruského olympijského týmu. Je autorem řady knih i unikátní řady tibetských preparátů. Vstupné na besedu je dobrovolné. (zak)

24.2.

Pavel Callta přiveze do Šumperku největší hity

Šumperk - Do šumperského Domu kultury v pátek 24. února společně zavítají Light & Love a Pavel Callta s kapelou. Návštěvníci tak budou moci na vlastní oči a uši sledovat hity, které patří k těm nejhranějším na hudebních stanicích.
Zpěvák Pavel Callta je rodákem z České Lípy, který vstoupil do povědomí veřejnosti v roce 2011 jako semifinalista soutěže Česko Slovensko má talent. O rok později vydal svůj debutový singl Ve Hvězdách, který se hned vyšvihl na špičku hitparád.
Poté následoval další úspěch s písní Naštěstí, velké ohlasy sklidila i hitovka Zrzka. Jeho hvězda zazářila už na internetu, protože byl právě jedním z prvních českých hudebníků, který pochopil, jak důležité jsou sociální sítě a on-line komunikace s fanoušky. Například skladbu Tak promiň nejprve nahrál jako akustický pozdrav na sociálních sítích, na základě reakcí fanoušků se následně rozhodl vytvořit plnohodnotnou verzi. S ní nyní boduje i v mnoha rádiích.
Na šumperském koncertě představí nejen písně z autorského debutového alba Momenty, které mu vyšlo v roce 2015. „Pavla Calltu můžeme označit za jednoho z nejoblíbenějších českých zpěváků současnosti. Jeho hudba je doslova nakažlivá, uslyšíte písničku a pak si ji pobrukujete celý den,“ tvrdí produkční domu kultury Michaela Horáková.
Před Pavlam Calltou se šumperskému publiku představí sourozenecká dvojice Light & Love, Honza a Lukáš Balcárkovi, která patří k nejvýraznějším domácím objevům současnosti.
Společný koncert Light & Love a Pavla Callty s kapelou se uskuteční v pátek 24. února od půl osmé večer ve velkém sále domu kultury. Vstupné je v předprodeji za 190, v den akce pak za 230 korun. (zak)

26. 2.

Závody čtyřspřeží letos ozvláštní odhalení pamětní desky

Zábřeh - Jeden ze svých vrcholů nabídne zábřežský festival Welzlování hlásící se k odkazu místního rodáka Jana Eskymo Welzla v neděli 26. února, kdy Masarykovo náměstí již počtrnácté ožije závody pětičlenných lidských posádek a poprvé v historii festivalu zde bude odhalena i originální pamětní deska.
„Dojde k tomu za přítomnosti starosty města Františka Johna a Karla Olivy, dlouholetého ředitele ústavu pro jazyk český. Ten nám všem jednou provždy osvětlí, jak správně skloňovat název našeho města,“ uvedl Zdeněk David z pořadatelského týmu. „I autentické Welzlovy dopisy dokládají, že on sám také používal koncovky Zábřeha a Zábřeze a toto původní skloňování chceme na území města uzákonit,“ doplnil s nadsázkou.
Samotný závod s prvky recese je otevřený každému, nejde v něm jen o dosažený čas, ale mnohdy spíše o pobavení přihlížejících diváků i sebe sama. „Také letos budou posádky, které svým vzezřením zaujmou pořadatele, vyhodnoceny. Hlavní cenu, legendární vztyčený palec, však získá tým, který nejrychleji zvládne vytyčenou trať. Ta je každý rok jiná, o její podobě se rozhoduje vždy až v den závodu podle podmínek, které panují přímo na náměstí,“ uvedl David.
Soutěžní posádky se mohou přihlašovat pořadatelům v Galerii Tunklův dvorec od půl druhé, kdy také začne kulturní program a zahájí projížďky na skutečném psím spřežení, které si děti mohou užít zdarma. Samotné recesistické klání odstartuje v 15 hodin.
Už od deváté hodiny ranní se na náměstí budou konat zabijačkové hody, na nichž se kromě jitrnic, prejtu či tlačenky bude nabízet tradiční bouřka, zabijačkový guláš, ovarové koleno nebo vepřový řízek. Nabídku zpestří další prodejní stánky s bohatým občerstvením. 

27.2.

Apollon zahraje klasiku i jazz

Šumperk - Druhý koncert 44. ročníku festivalu Preludium Aloise Motýla bude patřit Kvartetu Apollon, které se směle může zařadit mezi přední reprezentanty slavné české kvartetní školy. Tento špičkový ansámbl představí své umění v pondělí 27. února od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku.
Od začátku své kariéry zařazuje kvarteto Apollon do svého repertoáru vedle klasických děl také skladby jazzové. „Ve vynikajících a velmi originálních úpravách můžeme tedy slyšet i skladby předních jazzových autorů a interpretů jako je například Chick Corea, Miles Davis nebo Leonard Bernstein,“ uvedl organizátor Preludia Roman Janků. Dplnil, že kombinací těchto dvou odlišných směrů si kvarteto získalo mnoho posluchačů, soubor proto pravidelně vystupuje na prestižních festivalech doma i v zahraničí. Vstupné je 100 korun. (zak)

28. 2.

Herci budou servírovat evergreeny

Šumperk – V úterý 28. února budou členové hereckého souboru Divadla Šumperk na své půdě servírovat největší hitovky uplynulých let. Zpívá Olga Kaštická, Petr Král, Karolína Hýsková, Tomáš Wurst, o doprovod se postará
klavírista Josef Macek a baskytara Zdeněk Wlk Vlček. Pořad Evergreeny … Vzpomínky nám zůstanou začíná v sedm hodin večer v příjemném prostředí foyer divadla
Vstupné je 100 korun. (zak)

28.2.

Vladimír Poštulka bude mluvit o jídle i hudbě

Šumperk – Hostem dalšího dílu setkávání se zajímavými osobnostmi Via lucis, které pravidelně pořádá volnočasové centrum Doris v Šumperku, bude textař, spisovatel a gourmet – kritik Vladimír Poštulka. Lidé se s ním budou moci setkat v úterý 28. února v 18 hodin v sále Vily Doris v Šumperku. Vstupné je 50 korun.
Vladimír Poštulka, rodák z Ostravy, absolvoval v Praze FAMU u Milana Kundery FAMU. V roce 1968 začal psát texty k písničkám pro tehdy populární zpěváky a kapely – například pro Martu Kubišovou, Hanu Zagorovou, Věru, Špinarovou, Marii Rottrovou či divadlo Semafor. Mezi nejznámější písně s jeho texty patří Sladké mámení, Veď mě dál cesto má či Pojď stoupat jak dým. Je také autorem několika divadelních her a publikací. Jako publicista působil v týdeníku Story, který společně s Halinou Pawlowskou založil. Potom společně s Magdalenou Dietlovou založil měsíčník Xantypa.
Od roku 1991 se profesionálně věnuje kulinářské publicistice. V roce 1997 založil a řídil měsíčník Labužník. Od října 2006 je externím hodnotitelem německého prestižního gourmet-magazinu Der Feinschmecker, stal se tedy prvním českým gourmet-kritikem na evropské úrovni. (zak)

Autor: Soňa Singerová

20.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Ilustrační foto

Opilý řidič s kamionem kličkoval po dálnici

Závody i muzika. Na Dolní Moravě zahajují lyžařskou sezónu

Už v sobotu se slavnostně otevře Relax & sport resort Dolní Morava. Pracovníci skiareálu tak oficiálně zahájí zimní sezónu.

Čtyřicet lidí hledalo nezvěstného pacienta

Po třiatřicetiletém pacientovi léčebny v Bílé Vodě pátrali v úterý 12. prosince policisté, hasiči i horská služba. Muž odešel v odpoledních hodinách na procházku, když se ale po dvou hodinách nevracel, začal se po něm personál léčebny shánět.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

Koledy zněly z rozhledny, u kostela i v internátu

Zpěv koled zněl ve středu 13. prosince na osmnácti místech Šumperska a Jesenicka. Lidé si v rámci akce Česko zpívá koledy pořádané Deníkem přišli známé melodie zanotovat na rozhlednu, na náves nebo ke kostelu. Přidali se i středoškoláci na internátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT