Po otužileckém entrée, které se uskutečnilo již koncem minulého roku v ledových vodách bozeňovské přehrady, budou moci lidé ze Zábřehu a okolí od poloviny ledna až do začátku března navštívit tradiční recesistické akce, ale také filmový festival či sérii zajímavých přednášek.

Tou první bude vyprávění známé zábřežské sportovkyně Radky Štýbnarové, Jaroslava Maixnera a jejich přátel o technicky náročném výstupu na vrchol Mt. Blancu, na které se mohou zejména milovníci horských štítů těšit už 16. ledna od 18 hodin v kině Retro.

O sportovních výkonech bude rovněž další akce Welzlování – oblíbený běh do zámecké brány, který odstartuje v sobotu 18. ledna v deset hodin dopoledne. Běh, při kterém závodníci zdolávají strmé serpentiny vedoucí k zábřežskému zámku, je určen pro všechny věkové kategorie od nejmenších dětí po seniory.

„Řada účastníků si chce při závodu ověřit svoji fyzickou kondici, mnozí si však stoupání vyběhnou pouze pro radost a občas se objeví i nějaký recesista," popisuje netradiční závod Zdeněk David z pořadatelského týmu. Zváni jsou rovněž majitelé soutěživých pejsků, kteří mohou do závodu přihlásit i svoje čtyřnohé společníky, speciální kategorie je totiž vypsána i pro ně.

Ani letos příznivci dobré zábavy nepřijdou o další recesistický závod – Welzlův kufr, který se uskuteční v sobotu 25. ledna. Dopoledne nejprve odstartuje od restaurace Rafanda krosový běh a odpoledne budou nástrahy pořadatelů překonávat účastníci recesistického běhu na kopci Humenec – s kufrem a dospělí také s doutníkem.

V únoru se Welzlování vrátí do kina Retro. První únorový den zde představí zajímavosti ze svého lezeckého a cestovatelského života mladý zábřežský dobrodruh Zdeněk Suchý, 13. února nové poznatky ze svých welzlologických bádání filmař Martin Strouhal a 20. února zajímavosti o Barmě cestovatel Vladimír Lemberk.

Jedním z vrcholů Welzlování budou závody čtyřspřeží s lidskými posádkami spojené s dalším pokusem o zápis do české knihy rekordů v počtu lidí s kufrem.

Filmová přehlídka věnovaná cestování, dobrodružství a extrémním sportům s názvem Expediční kamera je plánována na sobotu 1. března.

Celý festival zakončí 7. března strhující diashow jednoho z nejznámějších českých dobrodruhů a cestovatelů Jiřího Kolbaby.