29.11.

V Libině vyrobí adventní věnce

Libina – Zájemci, kteří si chtějí vyrobit vlastnoručně adventní dekorace, jsou zváni ve středu 29. listopadu v 16.30 hodin do Obecní knihovny v Libině. Pod vedením dvou zkušených lektorek si zde budou moci zhotovit adventní věnce. (zak)

29.11.

V Mohelnici vyhlásí talenty roku

Mohelnice – Ve čtvrtek 29. listopadu bude známo, kdo získá titul Mohelnický talent 2017. Vyhlášení výsledků ankety určené pro žáky, studenty a kolektivy v oblastech kultura, sport, společenské a přírodní vědy proběhne ve velkém sále Domu kultury v 17 hodin. V programu vystoupí nominované talenty, promítat se také budou videomedailonky. Vstup na akci je volný. (zak)

29.11.

Představí zdravé cukroví

Štíty – Besedu o tom, že mlsat lze i zdravě připravuje město Štíty. O tom, jak lze připravovat zdravou variantu zdravého vánočního cukroví, bude informovat odbornice na zdravé stravování Leona Kysilková. Součástí besedy, která se uskuteční ve středu 29. listopadu v 16.30 hodin v zasedačce radnice, bude ochutnávka zdravějších variant cukroví. Vstup je zdarma. (zak)

30.11.

Pokřtí novou knihu

Javorník – Městská knihovna Rudolfa Zubera v Javorníku zve na křest knihy a autogramiádu Zuzany Matuškové Prostě jiná. Malá slavnost se koná v novém sále javornického kulturního domu ve čtvrtek 30. listopadu od 17 hodin. Pořadatelé slibují několik překvapení. (zak)

30.11.

Výstava připomene zimní starosti silničářů

Vikýřovice - S blížící se zimou budou mít návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout výstavu Zimní starosti silničářů aneb Z historie zimní údržby. Výstava připomene nelehký úkol cestářů a silničářů se zabezpečením sjízdnosti našich cest a silnic v zimním období.
„První zprávy o zajišťování zimní údržby, spočívající především v ručním prohazování sněhu lopatami, pocházejí z poloviny 19. století, a to pro okresní silnice, na říšských silnicích tuto službu stanovil říšský zákon ze dne 2. ledna 1877, uvedla vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích Alena Turková.
Až do poloviny 20. století se kromě lidské síly a dřevěných sněhových pluhů tažených koňmi většinou žádné specializované zimní silniční mechanismy nepoužívaly. „Silniční muzeum má však ve své sbírce unikátní fotografii z počátku 40. let, na které už je vidět využití motorového sněhového pluhu v Bukovicích na Štítecku,“ prozradila vedoucí muzea.
Ještě v 60. letech bylo možno vidět dřevěné pluhy tažené kolovými nebo pásovými traktory, stále více se ale používaly nákladní automobily s předsazenými pluhy nebo se zavěšenými strojními sypači, i když často také na zledovatělé plochy sypali silničáři škváru nebo písek přímo z korby ručně lopatami.
K odstraňování sněhu se používaly většinou sněhové frézy sovětské výroby montované na podvozcích nákladních automobilů značky ZIL. Ty se občas využívají ještě dnes, především ve sněhových kalamitách. „I při jejich vysoké spotřebě sto litrů na sto kilometrů. Hojně využívány byly také traktory Zetor se sněhovými frézami, pluhy ve tvaru křídla nebo šípu byly montovány na nákladní tatrovky, škodovky nebo liazky,“ doplnila Turková.
Výstava tyto doby připomíná množstvím unikátních fotografií, mezi nejzajímavější patří kolekce fotografií ze zimní údržby silnice přes Červenohorské sedlo. K vidění budou také nejrůznější druhy zásněžek, výstražné dopravní značení či replika dřevěného sněhového pluhu.
Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin a potrvá do března příštího roku. (zak)

1.12.

Retro rozpumpuje Metallica

Zábřeh - Ještě před beznadějně vyprodaným pražským koncertem, který se uskuteční v dubnu 2018, uvolnila metalová legenda, americká kapela Metallica, na jeden večer do českých kin projekci svého nezapomenutelného koncertu Metallica Quebec Magnetic. „Jedná se o koncertní klenot, unikátní a precizně zpracovaný záznam legendární hudební show, která bude na velkém plátně kina pro diváky určitě výjimečným zážitkem,“ je přesvědčená vedoucí kina Retro Věra Smrčková. Na více než dvouhodinový hudební dokument zve zábřežský biograf v pátek 1. prosince od 20 hodin, vstupné, které činí v předprodeji 150 Kč, v den promítání podraží o třicet korun. (zak)

1.12.

Levandulová kavárna láká na advent

Zábřeh – Speciální program s vánoční nabídkou připravuje na čtyři „adventní“ pátky Levandulová kavárna v Zábřehu. Adventní akce odstartuje 1. prosince a potrvá vždy každý pátek do 22. prosince. Speciální nabídka bude připravena vždy od 15 do 19 hodin, chybět nebudou nejrůznější dobroty včetně punče. (zak)

1.12.

V kulturáku to rozbalí UDG, O5 a Radeček a Pokáč

Zábřeh - Téměř dvouměsíční bitva o to, kdo je lepší na pódiu a kdo má více fanoušků. I tak by se dalo popsat turné s patnácti zastávkami, které nazvaly symbolicky RivaLove a na něž koncem října vyrazily kapely UDG, O5 a Radeček a písničkář Pokáč. V zábřežském kulturním domě vystoupí v pátek 1. prosince.
„S klukama se potkáváme na koncertech už pár let. Navzájem si obdivujeme rozjeté fanoušky v kotli nebo si s lehkou žárlivostí komentujeme úspěch singlů v rádiích. Řekli jsme si, že se přestaneme hecovat v tom, kdo má více fanoušků, a prostě to normálně změříme na společném turné," usmívá se zpěvák O5 a Radeček Tomáš Polák.
Aby se snáze posoudilo, kdo se má ze tří rivalů stát vítězem, nabádají kapely své fanoušky, aby přišli oblečení do triček jednotlivých kapel. Kdo tento merchandise nevlastní, bude si jej moci zakoupit na koncertu a zároveň podpořit dobrou věc. Koupí totiž přispěje na projekt Radost dětem, který podporuje děti po náročné onkologické léčbě, handicapované nebo děti z dětských domovů.
Vstupenky na klubový mejdan stojí v předprodeji 250, vstupné v den koncertu 300 korun. Akce začíná v 19 hodin. (zak)

1.12.

Keramické betlémy vystaví v Mohelnici

Mohelnice - Vánoční atmosféru v mohelnickém muzeu navodí výstava keramických betlémů, která se otevře v pátek 1. prosince v 9 hodin. Návštěvníci si budou moci prohlédnout sbírku keramických betlémů mohelnického muzea tvořenou díly neprofesionálních tvůrců z regionu. Kromě současné betlémové tvorby Miloslavy Vašíčkové budou k vidění i starší betlémy vytvořené z hlíny nebo i práce dětí. Výstava potrvá do 21. ledna. (zak)

1.12.

Knihovna pomůže potřebným

Šumperk – Nakoupit si pěkný dárek pro své blízké a zároveň pomoci potřebný, mohou návštěvníci Městské knihovny v Šumperku. Od pátku 1. prosince do 21. prosince se zde uskuteční tradiční prodej výrobků z centra Oáza Charity Zábřeh a Dětského klíče Šumperk. (zak)

1.12.

Adventní dílna na Komíně

Šumperk – Dekorace, které jsou typické pro předvánoční čas, si budou moci zájemci vyrobit ve výtvarných dílnách v šumperském centru Komín. V pátek 1. prosince od 15 do 19 hodin se dozví, jak udělat originální adventní věnce, ve stejný den od 14 do 19 hodin bude jedna s dílen zaměřená na zhotovení originálního adventního kalendáře a o den později, v sobotu 2, prosince od 9 do 14 hodin se otevře keramická dílna. Příspěvek na materiál se pohybuje od 50 do 250 korun. (zak)

2.12.

S Hybšem letos přijede Josef Laufer

Zábřeh - Letošní vánoční koncert Orchestru Václava Hybše, který Zábřežská kulturní připravila na sobotu 2. prosince, má opět mimořádně atraktivního hosta – výraznou osobnost české kultury, populárního herce a zpěváka Josefa Laufera.
Jeho vystoupení letos doplní zcela nový kvartet talentovaných muzikálových zpěváků: Ivana Moravcová, Simona Tlustá, Štěpán Růžička a Štefan Pecha. „Václav Hybš působí na naší pop scéně již téměř 60 let a jako vždy připravil s invencí sobě vlastní aranže všech skladeb, které zazní na koncertu. V současné době připravuje pro Českou televizi velký hudební pořad, který se bude vysílat o letošních Vánocích,“ připomněl ředitel kulturního domu Zdeněk David.
Tradiční vánoční koncert Hybšova orchestru začne v 19 hodin. Pořadatelé upozorňují, že v prodeji je několik málo posledních vstupenek. (zak)

2.12.

V Ramzové budou tiše snít

Ramzová – Vánoční atmosféru přiveze do Ramzové v sobotu 2. prosince jesenický komorní sbor Florian. Adventní koncert se koná v kapli sv. Rocha od 17 hodin. V programu zazní vánoční písně, koledy i spirituály. (zak)

2.12.

Dárky rozdá Mikuláš

Bludov – Mikulášskou nadílku pořádá v sobotu 2. prosince obec Bludov v místním kulturním domě. Od 16 hodin bude přepraven bohatý program, rodiče mohou dětem za 30 korun zakoupit balíček, který jim pak předá Mikuláš. Vstupné je 20 korun. (zak)

2.12.

Mikuláš dorazí i s čerty

Zlaté Hory – Na náměstí ve Zlatých Horách dorazí v sobotu 2. prosince od 17 hodin Mikuláš i s doprovodem čertů. Pořadatelé slibují, že všechny hodné děti dostanou dárky, občerstvení je zajištěno. (zak)

3.12.

Motýli zazpívají pro Pomněnku

Šumperk – Sérii adventních koncertů, jejichž výtěžek poputuje na dobrou věc, odstartuje v neděli 3. prosince Šumperský dětský sbor Motýli. Koncert se uskuteční od 16 hodin v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. „S velkou radostí se ujmeme příležitosti zazpívat pro domácí šumperské publikum to nejlepší z našeho adventního a vánočního repertoáru,“ uvedla dirigentka sboru Helena Stojaníková. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován Základní a střední škole Pomněnka. (zak)

3.12.

Tančírna zve na jarmark

Račí údolí – Vánoční jarmark má na programu v neděli 3. prosince Tančírna v račím údolí u Javorníku. Drobné dárečky si zde budou moci zájemcoi nakoupit od 10 do 15 hodin. (zak)

3. 12.

Na Komíně chystají Čertoviny

Šumperk - Odpolední setkání malých a velkých čertíků se koná v neděli 3. prosince od 16 do 18 hodin v tělocvičně centra Komín v Šumperku. Připraveny jsou zajímavé hry, soutěže a tvoření, čertovská muzika a ďábelské občerstvení.
Přijde i opravdový Mikuláš s dárky pro radost. Vstupné je 30 korun pro jednotlivce, rodina zaplatí 60 korun. (zak)

3.12.

V Javorníku chystají nadílku

Javorník – Mikulášská nadílka, vánoční pohádka a další program čeká na děti v Javorníku. Program pro ně chystá místní kulturní středisko na neděli 3. prosince od 15 hodin. Pohádku nastudovala Divadélko malé Bo. (zak)

3.12.

Děti zabaví celé odpoledne

Rapotín – Adventní odpoledne připravuje na neděli 3. prosince kulturní centrum v Rapotíně. Akci zahájí Pohádka v podání bratrušovských ochotníků, o hodinu později se budou moci nejen děti, ale i jejich rodiče, zapojit do tvořivých dílen. Na programu odpoledne bude i zahájené výstavy dětských prací a téma: Stromeček našich babiček, děti ze ZŠ a MŠ údolí Desné připravují vánoční jarmark, bohaté občerstvení bude zajištěno. (zak)

3.12.

Kulturák chystá dětskou show

Šumperk – V neděli 3. prosince bude Dům kultury v Šumperku patřit hlavně dětem. Od 15 hodin se zde koná velká dětská show Bombarďák. Jde o interaktivní koncert pro děti. Název kapely BomBarďák je odvozen od postavy beatboxera a průvodce z alba Bongo BomBarďák. Ten se stal inspirací pro dětské představení Příhody kluka BomBarďáka. Vstupné je 100 korun. (zak)

3.12.

Adventní odpoledne v Rapotíně

Rapotín – Adventní odpoledne mohou strávit v neděli 3. prosince rodiče s dětmi v kulturním centru v Rapotíně. V 15 hodin začíná pohádka Hloupý Honza, kterou nastudoval divadelní soubor Bratrušov. O hodinu později začíná adventní tvoření nejen pro děti. Zároveň bude zahájena výstava dětských prací na téma Stromeček našich babiček.
Občerstvení bude zajištěno, chybět nebude svařáček, dětský punč a perníčky. (zak)

5.12.

Zahraje talentovaná nevidomá klavíristka

Šumperk – Návštěvníci cyklu Via lucis, který pořádá volnočasové centrum Doris Šumperk, zve na setnání s talentovanou nevidomou klavíristkou Ráchel Skleničkovou. „J to úžasná nevidomá klavíristka, která má tak vytříbený sluch, že se při hře na pódiu dokáže orientovat jen podle dirigentova dechu. Mluví několika světovými jazyky včetně finštiny a ráda hraje hry na počítači,“ prozradili o svém hostu pořadatelé Via lucis. Koncert se uskuteční v úterý 5. prosince v 18.30 hodin v Klášterním kostele v Šumperku. (zak)

13.12. 

Hradišťan přiveze sváteční atmosféru

Šumperk - Pravou sváteční atmosféru bude v Šumperku servírovat populární seskupení Hradišťan. To do domu kultury společně s uměleckým vedoucím a významným houslistou Jiřím Pavlicou dorazí ve středu 13. prosince.

Už spoustu let soubor sklízí nadšené ohlasy diváků na koncertech. Inspiraci pro své skladby čerpá zejména z moravského folklóru, oslovuje však posluchače i svým přesahem do duchovních chorálů, renesančních balad či ryze autorské hudby.

„Návštěvníci šumperského koncertu si budou moci poslechnout jak písně z aktuální desky, tak i hity Modlitba za vodu nebo Krátký popis léta. Celý koncert se pak ponese ve vánočním duchu,“ uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková.

Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších historických souvislostí. Vzrůstaly také interpretační nároky na členy souboru. Postupně se začala významně prosazovat autorská tvorba Jiřího Pavlici, která zcela převládá v posledních projektech.

Dnes je Hradišťan profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem na lidové tradice. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby.

Vánoční koncert Hradišťanu s charismatickým Jiřím Pavlicou se koná ve středu 13. prosince od půl osmé večer ve velkém sále domu kultury. Vstupné na sezení je za 290, 330 a 370 korun.

Rozdáváme vstupenky!
Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, zatelefonujte si o ně ve středu 29. listopadu. 
Soutěžní otázku najdete v týdeníku Moravský sever, který je součástí úterního Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá týdeník koupit i samostatně s vloženým televizním magazínem. (zak)